Yerli Otomobilde Gelişmeler, Bilmediğiniz Girişimler..

Yerli otomobil firmaları ve teşvik

Yerli otomobil ve ticari araç üretimiyle beraber uluslararası firmaların Türkiye'de yatırım yapması veya yatırımlarını attırması için çıkarılan teşvik kanunu çerçevesinde firmaların yöneticilerine davet mektupları gönderiliyor.
Elektrikli otomobil ve araç imalatı da özendiriliyor.Ancak artacak olan elektrik ihtiyacı hangi kaynaklardan ve nasıl karşılanacağı
ise şüpheli.Altyapı da ayrı bir konu!
Yerli otomobil için teşvik etmenin yanında ne yazık ki mevcut otomotiv yatırımları konusunda hiç bir çalışma görünmüyor;
 BMC aylardır üretim yapmıyor  , çalışanlar ücretlerini alamıyor, belediye ve ordumuz Procity ve Kirpi'leri alamıyor,
 
Uzel, Askam, Pancar Motor  gibi tecrübesi olan  firmalarla ilgilenilmiyor, üretime / ekonomiye kazandırılması için hiç bir çaba yok.
Bunun yanında yerli üretim denilirken; küçüklü büyüklü mevcut ve yakında ortaya çıkacak projeler hakkında istisnalar dışında bir çalışma,  tanıtım, bilgi  akışı yok. Sadece uluslararası firmalar bu işi yapabilirmiş gibi bir hava esiyor!
Bir otomobil meraklısı olarak bir çırpıda şu marka veya firmaları sayabilirim; Oscar, 
TT Motor, Onuk, Etox, Nily, Şamil, 3Gen, Turkar, Turcoto, İndeks, Volkicar, Control, Toruk...
Tabii hepsi farklı  firmalar, farklı araçlar hakkında uğraşıyorlar.Ama hepsi yerli üretim için çabalıyor..Hepsi de belli ölçülerde belli kriterlere göre desteklenmeli.
Daha önce TT Motor 'un araç projesi Araplara satılacağı yönünde haberler çıkmıştı.İlgili yerlerden destek olmadığı veya yetreli destek olmadığı! için bu durum ortaya çıktı.
Yılar önce bir şarkı vardı; Ellere Varda bize Yok miii!!!Aynen durum böyle..
 
Evet, son haberlere göre BMC bitmiş ve tükenmişlikten % 45'ini büyük olasılıkla Arap firmalarına satarak kurtulmaya çalışacak. Unutmayın % 100 yerli bir firma-ydı!
Bu arada otomotivi sanayi ile ilgili bazı haberleri kısaca paylaşalım.
Motosiklet üreten Ramzey; kendi markasıyla beraber bir çok uluslararası markaya motosiklet ve moped üretiyor.Şimdide  Slovenya'nın  kendi tesislerini kapatan TOMOS adlı firmasına motosiket üretecek.
Yıllar önce KiA ile beraber otomobil üretmek için temel atma töreni yapan ancak Kia'nın Hyundai tarafından alınması ve kriz sebebiyle  vaz geçmek zorunda kalan İhlas Motor; Jac markalı araçlar üretirken, Polonya'da faaliyet gösteren Farmtrac Europa firmasının traktörlerini Eurotrak markasıyla önce ithal sonrada Jac gibi satmak istiyor. 
Hindistan markası Farmtrac; Gebze'de Estrak tarafından zaten üretiliyor!
Askam'ın Sinotruk ile sahalara dönme planında ise halen ses yok.
Temsa ise daki basında yazılanlara göre   Mısır' daki fabrikasını kapattı, Avrupa'ya Mitsubishi markasıyla kamyon satamadığından ileriki dönemde kendi markasıyla kamyon satmak istiyor!
Bu arada  Hyundai, Renault, Fiat, Ford, Toyota birer ikişer  yeni modellerini önümüzdeki süreçte bantlara alacak. Bunlardan bir kaç tanesi yerli bir markayla ortaya  çıkabilir...
Ve  bir otomobil / otomotiv blog yazarı olarak benim araştırmalarıma göre TürkiYe'de üretim yapan (ve yapacak) firmalar - markalar;

Türkiye'de otomotiv firmaları üretim yaparken

farklı oranlarda ithal parça kullanmaktadırlar.Bu oran firmadan firmaya değişmekle beraber bazı firmalar da kendi deyimleriyle montaj veya montaj üretim yapmaktadırlar.

Son dönemde Üretimden çekilen veya kapanan firmalar / markalar;

 ALTINBOĞA 
GÖZÜKARA
 OTOSER 
 PANCAR MOTOR
 UZEL
OTOYOL 
ÖZMAKTAŞ
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..