Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TARiHi CEZAEViNDEKi BMC; YENiLENDi, YA İZMiR'DEKi

Cezaevinde ki tarihi bir araç... Selda Alkor, Tardu Flordun, Fikret Kuşkan, Cengiz Bozkurt, Seher Terzi, Yelda Reynaud dahil bir çok sanatçının rol aldığı Parmaklıklar Ardında adlı dizi filmle (2007 - 2010) tekrar hatırladığımız Sinop Cezaevi, Adalet Bakanlığı'ndan Kültür Bakanlığı'na devredilerek 1999 yılında ziyarete açılmıştı.
Ancak cezaevi avlusunda en az cezaevi kadar tarihe tanıklık eden bir araç vardı.Bu araç zamana direnemediği veya başka unsurlardan mı nedir, parçalanmaya yüz tutmuş haldeyken Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla yenilendi. Ankara'da aynı yaşlarda bir başka aracın parçalarıyla yepyeni hale gelen araç; 1968 model bir BMC.
Hani, şu Askerimizi koruyan Kirpi'leri üreten, İstanbul gibi büyük şehirlerde Belde ve Procity
otobüslerine bindiğimiz, yurt dışına da ihraç yapan ancak her nedense  (muhtemelen kendisi dışındaki etkenlerden)  çalışanlarının ücretleri verilmeyen, haciz bataklığında kıvranan yerli BMC..
Biz  konumuza dönelim; 1968 model araç, BMC firmasınca Austin ve Morris markalarıyla TM 140 model ismiyle üretildi. Son yıllarında ise Leyland 140 adıyla 1986'ya kadar üretimi sürdü.
Mahkum taşıyan bu aracın tarihe ışık tutmak ,ziyaretçileri o günlere götürmek adına restore edilmesi şüphesiz olumlu bir girişim. 

Avrupa ve diğer kıtalarda bir çok eski araç restore edilerek sergileniyor.
Bizde ise sayılı özel kurum veya müze; bu konuda çalışma yapıyor, yapamıyor veya yapmıyor.
En azından bir çok kamu kurumunda (Karayolları Müdürlüğü gibi) eski ve nadir araçlar sayesinde muazzam bir müze veya müzeler oluşturulabilir. Bu konuda yapılacak çok iş var.
Ancak izlemek, yorucu ve maliyetli değil!!!
Not; fotoğraflar araç yenilenmeden önce, 2011 yılında çekilmiştir.
Son fotoğraf Sinop.gov.tr den alınmıştır.
Bilgi; http://www.sinopecik.adalet.gov.tr/tarihicezaevi.html

http://otorama.blogspot.com/2012/07/bmc-leyland-austin-morris-ve-140.html
http://www.otolist.blogspot.com/2010/02/bmc-genoto-ve-askam.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..