Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Zamanda Yolculuğa hazır olun (14 Mart)

Süper Türk Canavarı bir sinema filmine konu oldu: “Zaman Makinesi 1973”
Canavar, zamanda yolculuk, romantizm, aksiyon dolu sahneler ve komedi unsurlarının yer aldığı filmde; babası vefat eden adama, miras olarak sadece 1973 model bir Anadol kalıyor. De Lorean DMC-12'li Geleceğe Dönüş filmlerine gönderme yapan yapımda; 116 Nm tork ile 68 Ps beygir gücünde 1599 cc'lik Ford Kent motora sahip sarı renkli, spor Anadol  başrol oynuyor...


1973


“Zaman Makinesi 1973” 14 Mart'ta vizyona girecek.
 Başrollerini Seda Bakan ve Gürgen Öz'ün paylaştığı filmde Zihni Göktay,  Perihan Savaş, Sinan Bengier, Ali Yoğutçuoğlu, Mustafa Uzunyılmaz, Ferdi Sancar,  İrfan Kangı, Gülhan Tekin, Fatih Koyunoğlu, Can Bartu Aslan, Esvet Şahin, Ali Rıza Tanyeli, Birsu Demir  ve Damla Cangül rol alırken yönetmenliğini Aram Gülyüz yapıyor. 
Senarist ise Kemal Kenan Ergen.


Filmin Konusu
Lüks bir arabası, lüks bir evi ve lüks bir hayatı olan Tolga, hayatı boyunca hiç çalışmamış, zengin, şımarık ve kendini beğenmiş bir adamdır. Zaman Makinesi 1973, Tolga’nın günümüzden geçmişe gidişini ve 1973 senesinde başına gelen olayları anlatan, eğlenceli, duygusal, yarı müzikal bir baba oğul hikayesidir.


 


Babası Ali Rıza’nın vefatı ile tüm servetin annesine bırakılması, Tolga’ya sadece ‘Anadol STC 16’ marka eski bir otomobilin kalması Tolga’yı kızdırır. Hemen arabaya atlayıp uzaklaşmak isteyen, sinirle ve küstahça içine düştüğü durumu eleştirmeye başlayan Tolga bir anda Anadol ile beraber kendisini gökyüzünde bulur. Araba havalanmış ve bir süre sonra bir plaja iniş yapmıştır. 

 

STC


Geldiği bu yerde insanların üzerindeki eski püskü kıyafetler hiç ilgisini çekmemiş ve onu bir an önce araba tamircisi bulmaya yönlendirmiştir. Aracı plajdan alan ve tamirhanesine getiren Kadir Usta, kıyafetleri, konuşma şekli ve tuhaf hareketlerine bakarak Tolga’nın kaçık olduğunu düşünür . Tamir parasını ödeyemeyen Tolga’ya Kadir Usta’nın çırağı olan Çiko acımış ve borç bitene kadar yanlarında çalışmasını teklif etmiştir. Yaşadıklarına anlam veremeyen Tolga, 1973 senesinde olduğunu anlayınca büyük bir şok yaşar. 
İyice delirdiği düşünülen Tolga ortada kalır ve yine Çiko ona acır bu sefer ailesinin itirazlarına rağmen onu evine alıp yardım etmeye çalışır. Günümüze geri dönmenin yollarını arayan bir yandan da tamirhane de çalışmaya başlayan Tolga huylarından vazgeçemez ve mahallenin güzel kızı Yasemin’den çok hoşlanır ancak aşk zannettiği şey sadece bir hevestir. Yasemin ablasını çok seven Çiko, Tolga’yı defalarca uyarır ve bu yaklaşımlarından vazgeçirmeye çalışır.


 


Tolga, bir gün rastlantı sonucu, Çiko’nun gerçek adınının Ali Rıza olduğunu öğrenir. 

Tolga, Çiko’nun babası olduğunu anlar ve Çiko’yu da buna inandırmak için uğraşmaya başlar. Ancak Çiko, bir türlü Tolga’ya inanmamaktadır, sonuçta ona göre Tolga biraz delidir. Günümüzde babasıyla yaşayamadığı anları geçmişteki babasıyla yaşamaya başlayan Tolga artık değişmiştir. Ultra zengin babası, geçmişte çok fakir bir aileden gelen basit bir tamirci çırağı çıkmıştır. Çiko, hayalleri olan ve masumlukla zekasını yönetebilen özel bir çocuktur, Tolga babasının çocukluğundan sağlam bir hayat dersi alacaktır.


STC 16


Geçmişteki babasının kalbini kazanmayı başaramayan Tolga, yeni oluşturduğu çevresini de birbirine katıp tekrar günümüze dönmeyi başarır ancak günümüzde Tolga’yı özel bir sürpriz bekliyordur.


40 yıl önceki Türkiye'yi görmek , ikinci yerli otomobilimiz Anadol'u hatırlamak isterseniz bu filmi değerlendirebilirsiniz.Eğlenmek, heyecanlı dakikalar yaşamak için ideal bir filme benziyor. 
Diğer taraftan  yeryüzünde az sayıda bulunan ilk spor otomobilimizi (Anadol STC 16) incelemek içinde bir fırsat olarak düşünebilirsiniz..

1 yorum:

  1. Zaman makinesini kim istemez ki! eski zaman içerisinde dolaşmak ya da geleceği görebilmek.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..