Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

En çok satan Seat modeli, 30'u devirdi

 Seat ibizaSeat'ın en hareketli  ve en çok satılan modeli İbiza, artık 30'uk bir delikanlı.Seat otomobillerinin bir kısmına, 
coğrafi veya tarihi yer isimleri verdi.
Alhambra bir saray, Malaga bir şehir adıyken İbiza ise plajları ve gece kulüpleriyle ünlü bir ada. Seat İbiza; 5 milyonluk satış  ve 4 nesili geride bırakırken özellikle gençlerin sevdiği
sportifliği ve akıcı tasarımıyla dikkat çeken bir otomobil..
İbiza, 4 nseildir yollarda
İlk kez 1984 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Ibiza, o günden bu yana SEAT markasının en popüler modeli oldu. Ibiza, İspanya’nın renkli ve heyecanlı ruhunu yansıtan bir model olarak, ilk yılında büyük ilgi gördü. Akdeniz’in partileri ve dinamizmiyle ünlü adasından ismini alan Ibiza, birkaç yıl içinde Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Portekiz ve Meksika’da beğenilen bir model olmayı başardı.
İlk motoru Porsche geliştirdi.
Tasarım Ibiza için her zaman en önemli noktalardan biri oldu. Markanın tasarım DNA’sını yansıtan model, mühendisler veya tasarımcılar değişse de ruhundan bir şey kaybetmedi. Dört nesli de otomotiv dünyasının saygın isimleri tarafından tasarlandı. İlk nesil (1984-1993), ünlü İtalyan tasarımcı ve Italdesign firmasının sahibi Giorgio Giugiaro’nun imzasını taşıyordu. İlk Ibiza, Karmann tarafından geliştirilen karoser ve Porsche’nin geliştirdiği “System Porsche” motor teknolojisiyle yollara çıktı.
Seat 
Hep en iyiler tarafından tasarlandı
İkinci nesil (1993-2002) de yine Giugiaro’nun tasarımının, daha yuvarlak hatlarına ve o zamanlarda üst segmentlerin sahip olduğu mühendislik dokunuşlarına sahipti. Şu anda Volkswagen Grubu Baş Tasarımcısı Walter de Silva’nın tasarladığı üçüncü nesil Ibiza (2002-2008), motor yelpazesi, üretim kalitesi ve dinamik performansıyla öne çıkıyordu. “Çevik Şasi” adı verilen konsept, dikkat çekici tasarımı çeviklikle buluşturdu.
Ibiza’nın şu anki neslinin tasarımını ise SEAT Baş Tasarımcısı Luc Donckerwolke üstlendi. “Ok Tasarımı” adı verilen konsept ile tasarlanan son nesil Ibiza, gövde kısmındaki geometrik çizgileri ve yan bölümlerdeki dinamik çizgileriyle önceki nesillere göre daha sportif görünümü ile dikkat çekiyor. 
  En çok satılan otomobil
Ibiza’nın yarışçıları
SEAT Ibiza ailesinin ilk sporcusu, 100 HP gücündeki SXI oldu. Bu model, bugün de kendine has bir hayran kitlesi olan CUPRA (Cup Racing) ve FR (Formula Racing) versiyonların atasıydı. 1996 yılında SEAT, 150 HP güç üreten iki litre motora sahip CUPRA versiyonuyla yüksek performansı, sportif görünüm ile buluşturdu. FIA 2 Litre Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan Ibiza Kit Car, 1996, 1997 ve 1998 yıllarında yarışlardan zafer ile ayrıldı. 
Ibiza hakkında
·         SEAT Ibiza, 1992 Barselona Olimpiyatlarının resmi aracı olarak seçildi.
·         İkinci nesil, 90 HP TDI motorunu segmentinde kullanan ilk otomobil oldu.
·         Ibiza, segmentinde ESP’yi opsiyonel olarak sunan ilk model oldu.
·         Nesillere göre satışlar
− Ibiza I, 1984-1993: 1.308.461
− Ibiza II, 1993-2002: 1.522.607
− Ibiza III, 2002-2008: 1.221.200
− Ibiza IV, 2008- 2014: 924.183
·         Şu anda Türkiye’de 33.000’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlarla SEAT Ibiza’ya ulaşmak mümkün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..