Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mercedes'ten ilk 6 ay değerlendirmesi

Mercedes-Benz Türk’ten yarıyıl değerlendirmesi; Mercedes-Benz Türk olarak her ürün grubumuzda müşteri odaklı yaklaşımımız ile ilklere imza atmaya ve trend yaratmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize tek elden verdiğimiz birinci el satış, finansman, sigorta, ikinci el, takas, servis anlaşmaları ve satış sonrası hizmetlerimizde müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor ve başarı çıtamızı her geçen gün daha da yükseltiyoruz.


C Serisi


2014 yılının ilk 6 ayına baktığımızda otomobil pazarının % 23 gerilediğini gözlemliyoruz. Kur ve faiz oranlarının artmasının araç fiyatlarına yansımasını takiben Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun uygulamaya aldığı kredi işlemlerine yönelik sınırlamalarının ve ÖTV artışının bu gelişmede önemli rol oynadığını düşünüyoruz.

Mercedes-Benz Türk olarak yılın ilk altı ayında 9.479 adetlik satış gerçekleştirerek geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarımızı 15% arttırdık ve premium segmentin 1 numaralı markası olduk. Bu gelişmede bizi destekleyen en önemli etken kuşkusuz ürün portföyümüz oldu. Geçtiğimiz yıl satışa sunduğumuz A-Serisi ve CLA 1,6lt dizel modellerimiz yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Toplam satışlarımızın içerisinde yeni nesil ürünlerimiz olan A, CLA, GLA ve B-Serisi satışları 4.554 adede ulaşarak bu dönemki satışlarımızın % 48’ini oluşturdu.


 


Yenilenen E-Serisi ise 1,6 motoru ile üst segmentte en çok talep gören ürünlerimizden biri oldu. Markamızın teknolojik ve yenilikçi yüzünü simgeleyen S-Serisi de, aynı segmentteki rakiplerinin satışlarını ikiye katlamayı başardı. Yeni C-Serisi‘ni ise Mayıs ayından itibaren satışa sunduk ve şimdiden bu segmentin en iddialı ürünü olacağını müşteri geri bildirimlerinden görüyoruz. Bu başarılı sonuçta bir diğer önemli etken ise kuşkusuz sahada müşterilerimize mükemmel bir satış ve satış sonrası deneyimi yaşatmaya odaklanmış profesyonel bayi organizasyonumuzun gayretleridir. Yılın ikinci yarısında benzer bir momentumla “en mükemmel müşteri deneyimine” odaklanarak satışlarımızı arttırmaya devam edeceğiz.

Sprinter ile tarihi rekor


Hafif Ticari Araçlar pazarı 2014 yılının ilk yarısında, geçen senenin ilk yarısına göre %31,8 oranında düşmüştür. 2013 yılı ilk 6 ayına göre yüksek seyreden kur seviyesi ve faizler; 2014 hafif ticari araç pazarı üzerinde negatif bir etki oluşturmuş ve pazarın daralmasına neden olmuştur. 
Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar’ın pazar performansına baktığımızda; 2014 ilk yarısının pazar gelişimi ile paralellik gösterdiğini görüyoruz. Sprinter aracımız ise, rekabet ettiği segmentte %14,8’lik pazar payı elde ederek, tarihinin ilk yarıyıl sonu için en yüksek pazar payına ulaşmıştır. Bu başarının anahtarı ise hem ürünlerimizin müşteri ihtiyaçlarına en iyi cevap veren ürünler olması hem de bizim bayilerimiz ile birlikte Mercedes-Benz olarak müşteri odaklı hizmetlerimizdir. Sprinter minibüs, 10+1’den 22+1’e kadar olan koltuk kapasitesiyle, artık Türkiye’de gerek okul, gerek personel, gerekse de turizm taşımacılığında tartışmasız en çok tercih edilen araç haline gelmiştir.

Vito 8+1 aracımız, değişen yönetmeliklerle artık otomobil olarak kalabalık ailelerin ve kiralık araç firmalarının hizmetinde olmaya devam etmektedir. Tüm ürünlerimizde sahip olduğumuz Mercedes-Benz kalitesini, tüm müşterilerimize göstermek ve anlatmak için bayi ağımızla birlikte saha aksiyonlarımıza devam ederek, müşterilerimiz ile sürekli iletişimde olmaya devam ediyoruz.

Turizm müşterilerimiz için özel 10+1 koltuk konfigürasyonlu Sprinter, yenilenen 16+1 koltuklu servis ve 19+1 koltuklu okul taşıtı Sprinter, yüksek donanım seviyesine sahip Vito Select ürünlerimiz ve bu ürünleri destekleyen finans, 2.El ve satış sonrası hizmetlerimiz ile Mercedes-Benz hafif ticari araçlar ürün grubumuzun, yılın geri kalanında pazar payını daha da arttırmayı hedefliyoruz.

12 yıldır aralıksız pazar lideri

2014 yılının Haziran ayı sonu itibariyle 6 ton üzeri kamyon pazarındaki payımızı geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde arttırarak kamyon pazarında 12 yıldır üst üste elde ettiğimiz pazar liderliğini devam ettirdik.

İlk altı ayda pazarın geçen yılla aynı seviyelerde gerçekleşmesine rağmen şirketimizin kamyon satışları % 6.7 oranında artış gösterdi. 8.441 adetlik satış gerçekleştirerek faaliyet gösterdiğimiz tüm segmentlerde performansımızı arttırdık ve kendi rekorumuzu kırmaya devam ettik.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası’nda ürettiğimiz geniş Actros, Axor ve Atego serisi ürün gamımızla, 12 tondan 21 tona kadar 4x2 / 6x2 hafif kamyon, 15 tondan 32 tona kadar 6x2 / 8x2 uzun yol nakliye kamyonu, 25 tondan 32 tona kadar 6x2 / 6x4 / 8x4 inşaat kamyonları ve her kullanım alanındaki çekici müşterilerine en üst düzeyde hizmet veriyoruz. Özellikle çekici ve inşaat kamyonlarında Mercedes-Benz kamyonlar filoların birinci tercihi olmaya devam ediyor. Yaygın ve etkin bayi ağı, servis teşkilatı, kuvvetli ikinci el operasyonu ve Mercedes-Benz Finansal Hizmetler aracılığı ile sunduğumuz finansman desteği kullanıcıların markamızı tercihinde önemli rol oynuyor.

Bunların yanı sıra, üretim merkezlerimize yaptığımız yatırımların dışında müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda, ürünlerimizi geliştirmeye yönelik de yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yılın sonunda Aksaray Kamyon Fabrikası’nda faaliyete geçirdiğimiz yeni üretim holü ile toplam araç montaj alanımızı arttırdık. Yeni yatırımlarımız ile birlikte, ihracat pazarlarındaki konumumuzu güçlendirmenin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki müşterilerimizin beklentilerine ve özel isteklerine de daha hızlı yanıt verebilecek konuma geldik.


Mercedes-Benz otobüsler 47 yıldır lider


2013 yılında geçmiş 5 yıl pazar ortalamasına kıyasla % 22 artışla kapanan şehirler arası ve turizm otobüs pazarı, 2014 yılı ilk yarısında geçmiş 5 yıl pazar ortalamasına geriledi. İlk altı ay toplamında 679 adede ulaşan otobüs pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla % 18 seviyesinde azaldı.

Mercedes-Benz Türk olarak ise biz, 2014 yılının ilk yarısında 144 adet Travego 15, 6 adet Travego 17, 187 adet Tourismo 15, 28 adet Tourismo 16 ve 32 adet Setra olmak üzere toplam 397 adetlik şehirler arası otobüs satışı gerçekleştirerek, sektörde 47 yıldır süregelen lider konumumuzu sürdürdük.

Türkiye şehir içi otobüs pazarında ise 2013 yılı, 2014 yılındaki yerel seçimlerin etkisi ve kamu yatırımlarının artması sonucunda rekor sayıda satış adedine ulaşarak kapanmıştı. 2014 yılında ise toplam şehir içi otobüs pazarı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla %68 geriledi.

Özellikle 3 Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerden önce alımlarını tamamlamış olmaları, 2014 yılının ilk 6 ayında yeni bir kamu ihalesinin açılmamış olması ve Otobüs AŞ’nin 5. faz ihalesinin henüz gerçekleşmemesi, pazar adedinin sınırlı kalmasına sebep oldu. Haziran ayı sonu itibariyle özel halk otobüsçülerine olan konsantrasyonumuzu arttırarak, bu alandaki faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Ek olarak, Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda da yatırımlarımız sürüyor. Burada da üretim kapasitemizi arttırma, yurt içi pazardaki güçlü konumumuzu koruyarak ihracat pazarlarına yaptığımız satışları daha da yukarıya taşımaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz, üstün teknoloji, güvenlik, sağlamlık ve dayanıklılığı uzun yıllar boyunca koruyan Mercedes-Benz marka şehir içi ve şehirler arası otobüsler Hoşdere’de üretiliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..