Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İstanbul toz duman icinde kalacak!


 Ralli Kross, durmadan heyecan..Efsaneler İstanbul'da...
Dünyanın en  heyecanlımotorsporları organizasyonlarından biri olan, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nın  11. ayağı, 
11 – 12 Ekim 2014 tarihleri arasında Türkiye’de ilk defa Intercity İstanbul Park’ta takipçileri ile buluşacak.

FIA Dünya RallikrossŞampiyonası , 1.9 saniyede 100 km’ye çıkabilen süper otomobiller  ile  yarışılan ve genellikle asfalt ve toprak olmak üzere karma yüzeylerden oluşan bir pist yarışıdır.


Supercarve RX Lites olmak üzere iki kategori içeren ve eleme usulü ile koşulan şampiyona 12 ayaktan oluşmaktadır. Portekiz’den start alan FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, İngiltere, Norveç, Finlandiya, İsveç, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, ve İtalya’dan sonra 11-12 Ekim tarihlerinde  Türkiye’yi ziyaret edecek. 
 Motorsporlarının efsaneleri İstanbul’da

Indianapolis  500 yarışını ve Formula 1 dünya şampiyonasını kazanan  tek aktif yarış pilotu olan efsane JacquesVilleneuve, sürüş tarzı ve eğlenceli stili yüzünden  hayranları tarafından ‘Hollywood’ olarak isimlendirilen  Dünya Ralli Şampiyonu  PetterSolberg  ve  bugüne kadar hayata geçirdiği altıGymkhana filmi ile motorsporları fenomeni olan KenBlock, 11-12 Ekim tarihleri arasında Intercity İstanbul Park’ta kozlarını paylaşacak.


FIA Dünya RallikrossŞampiyonası’nda , tamamen Türk yapımı araçlardan oluşan RX Lites kategorisinde yarışan ilk ve tek Türk pilot Yiğit Timur ise ilk defa Türk seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Finlandiya’da ikinci olarak podyuma çıkan Yiğit Timur RX Lites kategorisinde dünya üçüncüsü olarak Türkiye ayağına geliyor.


Intercity İstanbul Park/ Rallikross pisti
Faaliyetine başladığı tarihten günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1 Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası, RWS Renault World Series, MotoGP, ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Dünya Superbike Şampiyonası gibi birçok farklı yarış serisine ev sahipliği yapmış olan Intercity İstanbul Park’ta, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası için ana pistin start-finish düzlüğü, 12,13 ve 14. virajları ve paddok alanının bir kısmını içeren özel bir pist inşa ediliyor.

Seyircilerin kesintisiz ve keyifle tüm parkuru izleyebilmeleri için özel olarak tasarlanan pistin , %60’ı asfalt  ve %40’ı toprak zeminden oluşmaktadır.

600 kamyon toprağın, 4 kat zemin halinde silindir ile sıkıştırılarak yapılan pistin uzunluğu 1.4 km, genişliği ise 10 metredir. Buna ek olarak pist üzerinde Rallycross parkurlarının vazgeçilmezi olan zıplama rampalarından da iki tane bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..