Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İlk kez düzenlendi, yerli kapasite artıyor

Otomotiv sektörünün en önemli toplantısı İstanbul da yapıldı.Toplantıda; yerli üretim, teknoloji, çevre ve 2015 beklentileri dahil bir çok konuya yer verildi..
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Dünya Otomotiv Konferansı sektörün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla başladı.Konferans’ta konuşan OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer, otomotiv sektörünün geçen yıl 1 milyon 126 bin dolaylarında üretim yaptığını, bu yıl da 1 milyon 250 bin dolaylarında bir üretim artışı beklediklerini kaydetti. Tezer, “Geçen yıl üretimde yüzde 5’lik bir artış olmuştu. Bu yıl üretimin yatay seviyede seyretmesini
bekliyoruz” dedi.


Aralarında Toyota Türkiye, Ford Otosan, Mercedes Benz Türk/Daimler AG, Tofaş Türk, Honda Türkiye, Anadolu Isuzu, Otoyol, Dogus Oto, Karsan gibi firmaların yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen Konferans'ta; otomotiv sektöründeki üretim, ihracat, teknoloji, firmaların 2015 beklentileri ve gelecek stratejileri, araç lojistiği ve tedarik zinciri gibi konular konuşuldu.


Konferans’ın açılış konuşmasını yapan Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer, Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeleri ve sektörün 2015 beklentilerini değerlendirdi.


Otomotiv sektörünün iç pazarda alınan ekonomik tedbirler nedeniyle yüzde 20’lik bir gerileme yaşadığını kaydeden Tezer, iç pazardaki gelişimin ağır vergi yükleri nedeniyle yatay olarak seyrettiğini söyledi. Otomobilde son 10 yılda 600 binlik bir pazar talebi olduğunu ancak bu talebin içinde ithalatın payının çok yüksek olduğunu belirten Tezer, “Öyle bir sanayi dalıyız ki üretimimizin yüzde 75'ini ihraç ediyoruz. İç pazarda da yüzde 75’ler civarında bir ithalat karşısında rekabetçi olmanın çabasını gösteriyoruz. Sektörümüz geçen yıl 1 milyon 126 bin dolaylarında üretim yaptı. Bu yıl da 1 milyon 250 bin dolaylarında bir üretim bekliyoruz. Geçen yıl üretimde yüzde 5’lik bir artış olmuştu. Bu yıl üretimin yatay seviyede seyretmesini bekliyoruz” dedi.


İhracatta artış beklentisi yüzde 10


Üretim kapasitesinin yeni teşvik mevzuatının sunduğu imkanlarla bu yıl 1 milyon 700 bine yaklaştığı söyleyen Ercan Tezer, yeni projeler ile birlikte 2015’de 1 milyon 800 binlik bir üretim kapasitesine ulaşılacağını ifade etti. Sektörün ihracatını da değerlendiren Tezer, geçen yıl 820 bin adetlik ihracat yapıldığını, bu yıl yüzde 10-11'lik artışla ihracatın 900 binlere ulaşacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Mevcut üretimin yaklaşık yüzde 75’inin ihracat pazarlarına yönelik olduğunu kaydeden Tezer, otomotiv sektörünün temel ihracat pazarının AB pazarı olduğunu sözlerine ekledi.


“Türkiye’nin otomotiv üretim kapasitesi hızla artıyor”


Toyota Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer de yaptığı konuşmada; Türkiye’nin otomotiv üretim kapasitesinin sürekli arttığına dikkat çekti. Türkiye'nin otomotiv üretiminde Avrupa'da altıncı sırada yer aldığını belirten Özer, yakın gelecekte bu rakamın 2 milyona yaklaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. Sektörün gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini altını çizen Özer, “Otomotiv yan sanayisinin bugün sektörün itici gücüdür. Toyata da bu bakış açısı ile Türkiye'ye güvenmekte ve yatırımlarını arttırarak sürdürmektedir” dedi.


“12 yılda doğrudan gelen yabancı yatırım 146 milyar dolar”


Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkan Yardımcısı Arda Ermut ise Konferans’ta yaptığı konuşmada; son 12 yılda Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımın 146 milyar dolara ulaştığını belirtti. Türkiye’de 2002 yılından sonra politik istikrar olduğunu kaydeden Ermut şöyle konuştu: “Ülkedeki istikrar ortamı yabancı yatırımcının dikkatini çekiyor ve yabancı yatırımcılar Türkiye’yi daha uzun dönemli planlar yapılacak bir ülke olarak algılıyor. Deloitte'un araştırmasına göre, çok uluslu şirketler Türkiye'yi dünyanın ilk 20, Avrupa'nın da ikinci büyük üretim üssü olarak görüyor. Şu an itibariyle ülkemizde yabancı sermayeli şirket sayısı 40 bini geçti. Orta sınıf güçleniyor ve insanların satın alma gücü artıyor. Bu da, yatırımcıların Türkiye'ye biraz daha güven duymasını sağlayan bir unsur.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..