Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Marka olarak 54, firma olarak 104 dünya şampiyonluğu!

Kasım ayı, son yarışların yapıldığı ve şampiyonların belirlendiği bir zaman dilimi...
Otomobil ve motosiklette bir bir şampiyonlar belli olurken Aprilia da kendi yarıştığı kategoride şampiyonluğunu ilan etti. Aprilia ve Piaggio Group, Dünya Superbike Şampiyonası sezonunun son etabında çifte zafere imza attı. Katar’daki Losail pistinde Aprilia RSV4 ile yarışan Sylvain Guintoli,


son şampiyon aprilia


 Superbike tarihine geçecek bir geri dönüş yaptı ve çöl turundaki iki gece yarışındaki güzel ve net galibiyet sonrasında Tom Sykes’ı geride bırakarak, kariyerinde ilk kez Dünya Şampiyonu unvanını kazandı.


 

Aprilia RSV4’ten çifte zafer
Üç yıl üst üste Üreticiler Dünya Şampiyonu olan Aprilia çifte zafere imza atarken; ilk kez katıldığı ve yedi dünya şampiyonluğu (üç Pilot ve dört Üretici) aldığı Dünya Superbike Şampiyonası’ndan (2009) bu yana dünyadaki en iyi yarışı çıkaran İtalyan motosiklet RSV4’ün rakipsiz teknik üstünlüğünü bir kez daha gözler önüne serdi. Max Biaggi ile 2010 ve 2012’de yarışların tozunu attıran Aprilia RSV4, üçüncü kez dünya şampiyonasındaki çifte zafer (Pilot ve Üretici) getirdi.
2005’ten bu yana Aprilia’yı da bünyesinde bulunduran Piaggio Group’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Roberto Colaninno, Sylvain Guintoli ve Aprilia'nın zaferiyle ilgili şunları söyledi: “Bu yıl da Aprilia ile motor sporlarına dünya seviyesinde büyük bir İtalyan markasının damga vurmasından ötürü son derece gururluyum. Sonuna kadar her açıdan zor bir şampiyona oldu. Kaybettiğimizi sandığımız bir yarışta tekrar geri döndük ve bu da bugün kazandığımız bu iki dünya şampiyonluğunu daha da olağanüstü kılıyor. Rakiplerimiz her yıl daha da hırslanmasına rağmen yarışlara damga vurarak elde ettiğimiz bugünkü iki dünya şampiyonluğu Piaggio Group’un teknolojik yenilik becerilerinin bir meyvesidir. Sadece on yılda Aprilia’nın 54 dünya şampiyonluğundan 28’ini kazanması ve sadece on yılık bir süreçte Piaggio Group’un toplam 32 dünya şampiyonluğu elde etmesi tesadüf değildir. Şimdiki hedefimiz ise daha önce açıklanan planlarımıza göre programlanandan bir yıl önce MotoGP’ye katılmak olacak.”
20 yılda 54 dünya şampiyonluğu

Kazanılan şampiyonluklarla birlikte Aprilia, son beş yılda yedi Dünya Superbike şampiyonluğuna ulaşırken, sadece 20 yılda koleksiyonundaki dünya şampiyonluğu sayısını ise 54’e yükseltti. Aprilia, Üreticiler Dünya Şampiyonası’nda ise 11 galibiyet (Guintoli ile 5, Melandri ile 6) topladı ve toplam 468 puanla 16 kez podyuma çıktı.


Racing’in Dünya Superbike Şampiyonası’ndaki yeni macerası 2009 yılında yenilikçi RSV4'ün geliştirilmesiyle başladı. Özel 65 derecelik V motoru ve uzun yılara dayanan yarış deneyiminden ilham alan gövdesiyle Aprilia Superbike super sport motosiklet dünyasında bir dönüm noktasına imza attı. İlk yılında dahi kazanmasını bilen RSV4, şampiyonadaki ikinci sezonunda 2010 WSBK'yı silip süpürerek Üreticiler’de ve Max Biaggi ile de Pilotlar’da dünya şampiyonluğu elde etti. Bu, uzun bir galibiyet serisinin başlangıcı oldu. Dünya Superbike Şampiyonası’nı kazanan ilk İtalyan pilot olan Biaggi 2012’de İkinci Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazandı ve RSV4 2012, 2013 ve şimdi de 2014’de üreticilerde üst üste dünya şampiyonu oldu. Pistleri ve yolları domine etmek üzere üretilen bu benzersiz motosiklet, yedi dünya şampiyonluğu (3 Pilot ve 4 Üretici), 41 galibiyet, 89 podyum derecesi ve 10 avantajlı konumla World SBK’da olağanüstü başarılara imza attı.

Toplamda Aprilia 54 dünya şampiyonluğu ile (MotoGP’de 38; Superbike’da 7 ve off road kategorilerde 9) motosiklet yarışlarında tüm dünyadaki en başarılı markalarda biri haline geldi. Aprilia ve diğer tarih markaları Moto Guzzi, Gilera ve Derbi sayesinde muazzam kupa koleksiyonunda halihazırda 104 dünya şampiyonluğu bulunan Piaggio Group, Avrupa’daki en şöhretli motosiklet üreticisi grup konumunda bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..