Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mazda, yeni modelleriyle yükselişte...

Mazda yeni otomobilleriyle atağa geçiyor. Özellikle 2015 yılı firma için, toparlanma, karını arttırma ve yeni modellerini piyasaya sürme yılı olacak..1990'lardaki günlere geri mi dönüyor? Mazda Motor Corporation, mükemmel bir altı ay geçirdikten sonra bir diğer rekor yıla imza atmaya hazırlanıyor.


 Yeni modelleriyle yeni bir Mazda...Firma, Nisan ve Eylül ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 16 artırarak 1,45 trilyon Yen (10,5 milyon Euro) olarak açıkladı. İşletme karı geçen seneye göre yüzde 41 artışla 104 milyar Yen (749 milyon Euro) ve net geliri yine geçen yıla göre 68.3 milyar Yen, yani neredeyse dört kat artarak 93,3 milyar Yen (671 milyon Euro) seviyesine ulaştı. Bu sonuç, Mart 2014’te sona eren mali yıl için Mazda’nın 94 yıllık tarihinde en iyi sonuçlardan birisi olarak dikkat çekmektedir.


Araç satışları ise tüm dünyada yüzde 6 artarak 669 bine ulaşmıştır. Avrupa genelindeki satışlar yüzde 21 artışla 90 bin adete çıkmış **. Kuzey Amerika ve Çin de sırasıyla yüzde 14 ve 19’luk büyüme ile güçlü sonuçlar elde etmiştir. .


Mazda3 önderliğindeki yeni nesil modellerin satışları Avrupa’da satışa devam ediyor. Mazda’nın inovatif SKYACTIV Teknolojisi ve büyüleyici KODO tasarımına sahip bu otomobiller dünya çapında firmanın başarısının ardındaki itici güç olarak dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla yeni model piyasaya çıkacağı belirtiliyor. Japonya’da geçtiğimiz günlerde Yılın Otomobili seçilen yepyeni Mazda2 için ilk siparişler, ülkede gerçekleştirilen lansmanın ardından oldukça hızlı gelmeye başladı. Otomobilin yakında Avrupa ve diğer kıtalarda da görücüye çıkacak.

Mazda CX-3, küçük bir SUV ve Mazda6 ile Mazda CX-5’in güncellenmiş modellerinin de aralarında bulunduğu yeni modeller 2015’te meraklılarıyla buluşacak. Yakında piyasaya çıkacak olan bu modelleriyle Mazda, küresel ekonomik gelişmelere rağmen mali yıl için koymuş olduğu hedeflere ulaşacağından emin. Firma, Mart 2015’te sona erecek olan 12 ay boyunca yüzde 7 artışla 1,42 milyon araç satmayı öngörüyor. Tüm seneyi kapsayan işletme karı beklentisi ise 210 milyon Yen seviyesinde seyrediyor. Mazda geçen sene 182 milyar Yen işletme karı bildirdi. Bu rakam, 2007-08’de kırılan bir önceki 160 milyar Yen rekorunu geride bırakmış oldu.

* Kaynak: Mazda Motor Corporation’s “Consolidated Financial Results for the First Half of the Fiscal Year ending March 31, 2015”. Yılık ilk yarısı için Euro cinsinden hesaplamalar €1 = ¥139 değerinden gerçekleştirilmiştir.
** EU & EFTA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..