Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

En önde Mercedes AMG Petronas Var Son şampiyon  701 gibi rekor puanla şampiyon oldular,
 19 yarışın 16'ını ilk sırada tamamladılar ve
 iki pilottan biri şampiyon diğeri, de ikinci oldu..Bu sonuçla gelmiş geçmiş en başarılı sezona imza attılar...


Formula 1 sezonu biterken, ilk markalar şampiyonluğuna imza atan Mercedes AMG Petronas, 65 yıllık F1 tarihine damgasını
vurdu. 1950 yılından beri Formula 1 adı ile  düzenlenen, kökenleri 1920’li yıllara dayanan bu serüvenin gelmiş geçmiş en göz alıcı başarı senaryosu bu yıl Mercedes AMG Petronas tarafından yazıldı.

Mercedes AMG Petronas Pilotları Podyumun Değişmez Sahipleri Oldu

Lewis Hamilton, mücadele ettiği 19 yarışın 11’inde damalı bayrağa ilk sırada ulaşırken Nico Rosberg de sezon boyunca 5 kez birincilik kazandı.

Toplamda 19 yarışın 16’sında birinci olmayı başaran Mercedes AMG Petronas’ın en yakın rakibi ise 3 yarışta birincilik almayı başarabildi. 16 yarış ile Formula 1 tarihinin bir sezonda en fazla yarış kazanan markası Mercedes AMG Petronas, bu inanılmaz performansla tarihe adını büyük harfler ile yazdırmayı başardı. 
 Sezon boyunca 16 kez podyum gören Lewis Hamilton, sadece üç mücadelede yarış dışı kaldığı için podyuma çıkamadı. İngiliz pilot, 11 birinciliğin yanı sıra 3 kez ikinci ve 2 kez üçüncü olmayı başardı. 15 podyumla takım arkadaşını takip eden Nico Rosberg ise 5 kez ilk sırada yarışı tamamlarken, 10 kez de ikinci oldu. Hamilton sezon sonunda toplam 384 puan alırken, Nico Rosberg de 317’ye ulaştı.
Pole pozisyonu mücadelesinde de rakiplerine fark atan Mercedes AMG Petronas, Avusturya Grand Prix’i dışında kalan 18 yarışa ilk sırada başladı. Nico Rosberg 11 yarışta birinci sırada başlarken, Lewis Hamilton da 5 pole pozisyonu ile onu takip etti.

Mercedes AMG Petronas 12 yarışta en hızlı tura imza atarak gücünü bu alanda da gösterdi.

Bütün Sezon En Önde Mercedes AMG Petronas Vardı

Sezon boyunca geçilen 1.147 turun %86.2’sini önde götürmeyi başaran Mercedes AMG pilotlarından Lewis Hamilton, 495 turu ve Nico Rosberg de 483 turu ilk sırada tamamladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..