Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Haydi Kadınlar Otomobil Sporlarına...

 otomobil sporlarında yeni dönemTürkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED bünyesinde kurulan Kadınlar Komisyonu, başkan Metin Çeker’in de katılımı ile 8 Mayıs günü düzenlenen toplantıda hedeflerini ve projelerini medya ile paylaştı...Türkiye’de otomobil sporlarının her alanında kadınların katılımını arttırmak, daha etkin rol oynamalarını sağlamak, kadın yarışçıların ve görevlilerin sorunlarını dile getirecekleri ve çözüm için
projeler üretecekleri bir platform oluşturmak amacı ile TOSFED bünyesinde Kadınlar Komisyonu (TOSK) kuruldu.
Her biri geçmiş dönemlerde ya da halen aktif olarak otomobil sporlarında yer almış Ayşin Uysal, Begüm Özkan, Beyza Avcıoğlu, Çiçek Güney, Didem Kargın, Oya Eren Arabul ve Yeşim Bostancı’dan oluşan komisyon, 8 Mayıs günü Campaign Academy’de düzenlenen kadın sporcu ve görevlilerin de katıldığı basın toplantısında medya ile buluştu.
TOSFED Başkanı Metin ÇEKER’in de katıldığı toplantıda hedeflerini ve projelerini anlatan komisyon üyeleri, sporcuların haricinde otomobil sporları içerisindeki görevli ve gönüllüler ile yakın temas halinde olacaklarını ve sosyal sorumluluk projeleri ile farkındalık yaratmayı hedeflediklerini açıkladılar.

TOSK NELER YAPACAK? HEDEFLERİ NELER?
 • · TOSK başta sosyal medya olmak üzere bir çok kanaldan, dünyadan ve Türkiye’den kadınların otomobil sporları ile ilgili haberlerini ve kadın sporcuların başarı öykülerini duyurarak işe başladı.
 • · TOSFED ile yapılan yoğun görüşmeler neticesinde, 2016 sezonundan itibaren sadece rallide uygulanan “Türkiye Kadınlar Şampiyonaları“ klasmanının tüm disiplinlerde açılması sağlandı.
 • · TOSK web sitesinde üzerinden başvuru yapacak kadın sporcular arasından bir kişinin Temmuz ayında koşulacak Avrupa Ralli Kupası’na dahil Uluslararası Boğaziçi Rallisinde öncü araç sürücüsü olarak seçilmesini planlanıyor.
 • · Ekim ayında İntercity İstanbul Park pistinde düzenlenecek olan Dünya Rallikros Şampiyonası Türkiye ayağında, yeni kadın teknik görevlilerin katılımını sağlamak üzere çalışmalara başlandı.
 • · 2015 Sezon Sonu Ödül Töreninde, otomobil sporlarında başarılı kadın medya mensupları ve başarılı kadın görevlileri ödüllendirilecek.
 • · 2015 yılında altyapı çalışmalarımızı tamamlayarak Türkiye genelinde gönüllü ekip üyeleri ve takımlar oluşturulacak.
 • · Üniversitelerde kadın ve otomobil sporları kulüpleri ile tanışma toplantıları düzenlenerek, ortak projelerde yer almak için girişimlerde bulunulacak.
 • · Otomobil sporları kulüplerine üye olan kadın sporcular ile iletişime geçilecek.
 • · Türkiye genelinde ilköğretim seviyesinde pilot okullar seçerek 2016 yılındaki projeler için hazırlık çalışmaları başlayacak.
 • · Marmara Bölgesinde toplam 10 pilot okul belirleyerek, ‘Annelerin Karnesini Çocuklar Verecek’ konulu trafik bilinçlendirme ve Annelerin Motor Sporlarına katılımı projesi hayata geçirecek
 • · ‘FIA Women in Motorsport’ Komisyonu uluslararası projesi “Young Women Driver Selection”ın bir ayağının TOSK Organizasyonu ile Türkiye’de yapılması ve elemelere Türkiye’den de katılım olması için FIA’ya başvuruldu.
 • · Teknik ekip ve mekaniker yetiştirme konusunda genç kızlarımızı cesaretlendirecek kotalar konulması için girişimde bulunarak, Milli Eğitim Bakanlığı ve profesyonel yarış ekipleri işbirliği ile Üniversiteler ve Meslek Okullarında seminer ve sertifikalı eğitim çalışmaları için başvurulacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..