Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye nüfusunun % 95’i deprem bölgelerinde yaşıyor. Nerede ne zaman kaç büyüklüğünde deprem olacağını bilemeyiz...

Deprem tehlikesi hayatımızın bir parçası...
17 Ağustos Depremi’nin 16. Yıldönümü vesilesi ile Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık bir açıklama yaptı. KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanımının olası bir depremde birçok hayat kurtaracağına dikkat çeken Işık, ayrıca Birliğin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali destek programı kapsamında düzenlediği “İstanbul’da Bir Afet Durumunda İlk Müdahaleyi Yapacak Kurumsal Kapasitenin Oluşturulması” projesi hakkında da bilgi verdi.
Türkiye Hazır Beton Birliği, 1999 yılında yaşanan 17 Ağustos Depremi’nin 16. Yıldönümünde, depremden korunma yöntemlerine tekrar dikkat çekti. Birliğin Başkanı Yavuz Işık yaptığı açıklamada, “Öncelikle 17 Ağustos Depremi’nde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Türkiye nüfusunun yüzde 95’i deprem bölgelerinde yaşıyor. Nerede ne zaman kaç büyüklüğünde deprem olacağını bilemeyiz, umudumuzu kaybetmek yerine önlemlerimizi alabilir, dayanıklı ve sağlam yapılar üretebiliriz. Bundan 16 yıl önce maalesef ihmalkârlığın ve umursamazlığın sonuçlarını çok acı ödedik. Türkiye’de sağlam ve sağlıklı kentleşme yolunda önemli adımlar atan THBB olarak, depreme dayanıklı yapılar için tüm malzemelerde olduğu gibi hazır betonun da üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususta THBB üyelerinin ürettiği KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması büyük önem teşkil ediyor.” dedi.

Dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde yer alan Türkiye’de depremin hayatımızın bir gerçeği olduğuna dikkat çeken Işık, sözlerine şöyle devam etti; “THBB olarak hem üyelerimiz hem de kamuoyu için depreme dayanıklı yapı tasarımı ve hazır beton uygulamalarını konu alan bilgilendirmeler yapıyoruz. Diğer taraftan ise üyemiz olan şirketlerin çalışanlarını olası bir depremde acil müdahale edebilmeleri için eğitiyoruz. Son olarak İstanbul Kalkınma Ajansı’nın deprem sonrasında müdahale kapasitesini geliştirmek amacıyla verdiği fon kapsamında AKUT ile işbirliği içinde üyelerimiz için bir tatbikat düzenledik.” dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Acil Müdahale Gönüllüleri
Türkiye Hazır Beton Birliği, “THBB Bünyesinde İstanbul’da Olası Bir Afet Durumunda İlk Müdahaleyi Yapacak Kurumsal Kapasitenin Oluşturulması” projesi ile İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan almaya hak kazandığı fon ile üyeleri için bir deprem tatbikatı düzenledi.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın yaşam ve mekan kalitesi yüksek güvenli İstanbul şehrini yaratmak üzere; riskli bölgelerin tanımlanması ve risk azaltmada afet yönetimi konusunda kurumsal kapasitenin arttırılmasına yönelik afet yönetim sisteminin etkinleştirilmesi için hazırlanan “Afetlere Hazırlık” projesi kapsamında, AKUT tarafından THBB üyelerine 128 saatlik 7 farklı başlıkta verilen eğitim (Yangın Güvenliği ve Yangına Müdahale Eğitimi, Kapalı ve Kısıtlı Alan Eğitimi, Yüksekte Çalışma Eğitimi, Afet Organizasyonu, Enkaza Yaklaşma ve Enkaza İlk Müdahale Eğitimi, Teknik Kurtarma Malzemeleri ve Acil Durum Lojistiği Eğitimi, İlkyardım Eğitimi, Acil Durum Yöneticisi Eğitimi) sonucunda tatbikat gerçekleştirildi.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..