Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN.

Türkiye'nin ilk Hidrojen istasyonu taşınıyor mu?


Türkiye'nin ilk  ve tek hidrojen dolum tesisi açıldığı 2012 yılından beri aynı şekilde duruyor.Açılışta, Hyundai iX35 Fuel Cell model araçla  beraber hidrojenle çalışan bir tekneye  dolum yapılmış ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı'mız tarafından  test sürüşü gerçekleştirilmişti..Bu tarihten sonra benim araştırmalarıma göre kullanılmayan tesisin, önümüzdeki


 hidrojen istasyonusüreçte Eminönü - Eyüp- Alibeyköy yönündeki tramvay  hattı için kaldırılması gündeme geliyor. 
Muhtemelen hidrojen dolum tesisi Haliç kıyısında farklı bir yer  veya Boğaz hattında bir yere taşınması söz konusu.2015 Mayıs ayında tanıtılan tramvay hattı Haliç'e paralel gideceğinden Feshane otoparkıyla Eyüp İskelesi arasında ki alanda bulunan Türkiye'nin ilk,  dünyanın sayılı hidrojen dolum istasyonun günleri sayılı. 


 hidrojen istasyonu


Alanın bulunduğu yer ile karayolu çok yakın.İstasyonun üzerindeki yazıda, aradan geçen zaman içinde parçalanmış. Hidrojen ve diğer alternatif yakıtlı çalışmaların daha hızlanması ve yaygınlaşması temennimiz..

Tesisin günlük hidrojen üretimi 65 kilogram.Depolama kapasitesi ise 100 kg.Günlük ise 25 araç dolum yapabiliyor. 1 kg hidrojenle ortalama bir otomobil 120 km yol gidebiliyor.

 Kaynaklar;
http://www.otometre.com/2012/10/turkiyenin-ilk-hidrojen-istasyonu.html 
 http://www.eyup.bel.tr/icerik/40/8050/eyupte-hidrojen-yakit-dolum-istasyonu-kuruldu.aspx
 http://enerjienstitusu.com/2012/11/26/turkiyenin-ilk-hidrojen-dolum-istasyonu-eyupteki-feshane-otoparkinda-hizmete-acildi/
 http://www.ensonhaber.com/56-eminonu-eyup-alibeykoy-tramvay-hatti-tanitildi-2015-05-28.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..