Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli Elektrikli Otomobil Markası DMA, Çin'de Üretime Başlıyor!


İstanbul'da faaliyet gösteren yerli elektrikli otomobil imalatçısı Derindere Motorlu Araçlar (DMA), Çinli ortağıyla elektrikli otomobil üretimine hazırlanıyor..Dünya Gazetesi'nin haberine göre İran'dan da teklif alındığı belirtiliyor..Yeterli talep ve teşvik olmaması yüzünden yerli yatırımlarda bu şekilde ülke dışına çıkma durumunda kalıyor!


 yerli dma çindeÇin firması China Aviation Lithium Battery (CALB) ile Türk firması DMA; CDMA adındaki ortaklıkları sayesinde elektrikli otomobil üretimine yakın zamanda başlayacak..

Yılın ilk ayında deneme üretimi yapılırken Haziran ayında seri üretimin başlaması planlanıyor.Çinli DMA(!) otomobilinin menzili 417 km! 100 km de güç tüketimi 16-17kWh.
Bağlantı elemanları 220 V, 380 V güç kaynağı ile uyumlu.Tork 225 Nm. 220 V şarj 7 saat,
380 V ise 2 saat sürüyor.Azami hız 160 km de sınırlandırılmış. 0-50 km/h hıza 4 saniyede çıkılıyor.

DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, Çinli ortak firmanın yetkilileriyle bir arada görülüyor.
İlk tanıtım ve test sürüşü 8 Eylül 2015 tarihinde Şanghay kentinde yapılmış.

DMA bunları yaparken, Türkiye'nin üretimi bitirilmiş bir modelinin tüm haklarını alıp 4 yıl sonra seri üretime geçecek olması düşündürücü!!!
Çin'de Türk plakalı yerli bir otomobil. Sıradan bir olay değil!
Kaynaklar; http://dmaoto.com/tr
http://en.cadma.cn/site/pressdetail/76
http://en.cadma.cn/site/product1#product
http://en.cadma.cn/site/productin1/2
http://en.cadma.cn/site/productdetail1/46
http://www.dunya.com/sirketler/dma-cinde-elektrikli-otomobil-uretimine-basliyor-292831h.ht
m

5 yorum:

 1. Kasa Toyota kasası mı olacak? Türkiye'de üretim yapmayı planlıyorlar mı? Aslında sorulacak çok soru var.Neden Türkiye'de üretmeyi planlamıyorlar ?

  YanıtlaSil
 2. Toyota Corolla kasası olup olmayacağı hakkında bir bilgi yok. Ancak Çin de Türkiye deki üretklleri aracı tanıttıklarına göre böyle bir ihtimal olabilir gibi!

  Türkiye de ki talep ve teşvik durumu bun yeterli olmaması fabrikanın tam kapasite faaliyete geçmesini engelliyor görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasa Toyota kasası ise batarya da çin ise Çinli China Aviation Lithium Battery şirketi bizim DMA'ya neden ihtiyaç duyuyor? Kasayı yanı başlarınndaki Japonyadan toyotadan alsınlar. Batarya zaten kendilerinin Diğer parçalarda yabancı diye biliyorum. Türkiye'de üretilen hiç bir şey yok. Adamların bize neden ihtiyacı var anlayabilmiş değilim? Proje mi bizimkilere ait?

   Sil
 3. Bildiğim kadarıyla elektronik yazılım, pil ve elektronik aksam DMa ya ait. Hatırlrasanız Onuk S56 modelini elektrikli hl getirip E56 olarak İstanbul autoshow da sergilemişlerdi.
  Dma Çinli ortağıyla CDMA firmasını kurmuş oldu ve bu firma üretecek. Tabii ar-ge de yapacklar. Ama Corolla mı yada kendilerine has yeni bir modell mi olacak bilmiyorum?
  Çinli CDMa sitesinde Onul E56 dan da bahsedilmiş!
  http://www.otometre.com/2015/06/yerli-otomobil-autoshowda-elektriklendi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım inşallah başarılı olurlar ve Türkiye'de de üretirler. Türkiyede üretilmezse ve Çinli bir marka adı koyarlarsa o araca yerli gözüyle bakamam ne yazık ki.

   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..