Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mercedes Benz Sprinter; Crafter, Next ve benzerleri

Mercedes Benz Sprinter, Volkswagen Crafter ile ortak üretilen  minibüs ve van tipi bir hafif ticari araç.1995 yılından beri imal edilen araçlar;  
Volkswagen - Daimler işbirliğiyle 2016'nın sonuna kadar ortak üretiliyor.2017 model Volkswagen Crafter, Volkswagen grup markalarından MAN TGE ismiyle satışa sunulacak.Sprinter ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Daimler'e ait Freightliner markasıyla yine  Sprinter model adıyla satışa sunulurken  bir dönem kendilerine ait olan Chrysler Grubu da Dodge Sprinter olarak yollara çıkarmıştı.


 Mercedes Benz SprinterAraç; Almanya, İran, Ürdün, Cezayir, Arjantin, Çin gibi dünyanın farklı  ülkelerinde Mercedes Benz markasıyla üretilmeye devam ediyor. 2 ve 4 kapılı olarak bantlardan inen hafif ticari araç; 2.1, 2.3, 2.7, 2.9, 3.0, 3.5 litrelik,
 ağırlıklı olarak OM serisi dizel  motorlarla (iki nesil de dahil olmak üzere) 5 düz ve otomatik, 
6 ve 7 otomatik viteslerle imal edildi.4x4 versiyonlarıda bir çok görevin üstesinde geliyor.
 Rusya'nın GAZ şirketi de Mercedes işbirliğiyle atletik vanı, Next model ismiyle Rusya'da  ve Türkiye'de  üretiyor. GAZ Next modelinde Amerika'nın ünlü motoru Cummins markasını kullanıyor.


 King Long KT
  

Sprinter; Çin'de King Long KINGTE,  KINGSTAR NEPTUNE N6, Foton Toano ve JAC V1 (Sunray) olarak yollara çıkarken lisansla mı yoksa taklit edilerek mi üretiliyor, bilmiyoruz!


 Solda ki araç; King Star Neptune


 Kingstar araçlarda Toyota ve Isuzu motorları kullanıyor.


JAC, Türkiye'de Isuzu tabanlı veya benzeri kamyonlarla zaman zaman Türkiye piyasasaında bulunan bir Çin firması. Ancak Sunray veya dieğr adıyla V1 Türkiye getirilmedi.JAC Sunray diğer adıyla V1. Türkiye'de İhlas Motor tarafından küçük kamyonlarını satıyor, 
BMC 415 modeli de yine JAC işbirliği ürünü.Jac Sunray modelinde VM motorunu tercih etmiş.


 Foton'un Sprinter sınıfındaki aracı Tuano adını taşıyor.


Foton ise  Toano'da Cummins  tercihini kullanmış.


Yerli Hyundai H350


Sprinter'in bir benzeri de Hyundai H350 modeli! Karsan tarafından Türkiye de  üretilen aracın belkide Daimler ile bağlansı yok ama iki araçta birbirine çok benziyor.


 Dodge Sprinter


Chrysler Fiat'ın eline geçince  fotoğraftaki Dodge Sprinter'in yerini, Fiat Ducato'nun Amerikan versiyonu RAM Promaster aldı.
Üstte,Mercedes Benz Sprinter'ın iç görünümü.
Altta ise King Star Neptune N6 modelinin içi yer alıyor.
JAC Sunray/V1 altta.  En alttaki de Hyundai H350'nin kontrol kulesi.


1 yorum:

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..