Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Bu 4x4'lerin adı Panthera

Panthera; F9, J3 ve AL8 modelleri Mayıs ayı içinde gerçekleştirilen Savunma Araçları Fuarı'nda tanıtılan yeni araçlardan birkaçıydı.Bu araçlar 4x4 özelliğinde personel taşıyan taktik taşıtlar.Kadıköy'de faaliyet gösteren MAİ Group tarafından hazırlanan Panthera Serisi, fuarda Minerva adı altında ziyaretçileri karşıladı.

Panthera J3; 285 beygir gücünde,  3.6 litrelik benzinli V6 Pentastar motorla hareket ediyor. 6 ileri manuel veya 5 ileri otomatik vitesli 5 kişi taşıyabilen zırhlı bir araç.
Bu tip ürünler belli markalar dışında genellikle güvenilir, dayanıklı 4x4 modellerin üstüne hazırlanıyor.Panthera J3'te aslında bir Jeep üzerine zırhlandırılmış, geliştirilmiş bir savunma aracı.
J3 ve diğer modeller genel olarak basit, sade ve düz çizgilere sahip emniyetli olmalarına rağmen ön ve yandaki bazı boru tarzındaki parçalar çok sıradanmış görüntüsü veriyor. 

MAİ Group;  kendi internet sitesinde savunma araçlarıyla ilgili olarak şunları yazıyor;

MAI Savunma Sanayi A.Ş., MAI Topluluğunun amiral gemisi olan MAI Şirketler Grubunun, savunma sanayi sektörüne hizmet veren kuruluşudur. Sektöründe Türkiye ve uluslararası pazarların güçlü oyuncularından biri olan MAI, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğiyle Türkiye'nin en büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Şirketin ürün yelpazesi içinde, Özel Zırhlı Araç Tasarımları, Sivil Zırhlı Araçlar, Gizli Zırhlı Personel Taşıyıcılar, Olay Yeri İnceleme Araçları, 4x4 ve 8x8 Zırhlı Araçlar, Arkeri Mühimmat Taşıma Araçları, Tutuklu ve Hükümlü Nakliye Araçları yer almaktadır.
Fuarda, görevliler; yerli ama Ortadoğu destekli olduklarını ifade etmişlerdi.
Minerva Special Purpose Vehicles LLC, Türkçe adıyla Minerva Özel Amaçlı
 Araçlar (MSPV)a Birleşik Arap Emirlikleri (United Arab Emirates)'nin başkenti
 Dubai'de rastlıyoruz.
Minerva (MSPV) Toyota, Range Rover gibi farklı marka minibüs, SUV, 4x4'leri zırhlandırırken Panthera adı altında farklı güç ve seçeneklerde özel taşıtlard a hazırlıyor.

Panthera AL8
Neptune veya Cummins imzalı motor, Allison otomatik şanzımanla beraber  90 km azami hıza, 57 derece eğim tırmanma yeteneğine sahip.Panthera F9
 6.7 litrelik motor, V8 turbo olup 6 ileri otomatik vitese, 5 kapıya ve  2+9 oturma düzenine sahip.
Kaynak;
http://www.maigroup.com.tr
 www.mspv.com.tr
http://www.mspv.com

11 yorum:

 1. türkiyede motor üretimi yapan iki firmamı var biri oyak reanult biri ford otosanmı

  YanıtlaSil
 2. Avrupada satılan araçlar ile türkiyede neden satılmıyor opeli bazı modelleri combo gibi ve nissanın bazı modelleri gibi birde proton,tata,hf kanuni,samand bu tarz markalar kayboldu gitti bunla ilgili bi açıklama yapabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 3. Renault'nun motor imal ettiğini biliyorum.Tümosan, Başak Traktör, Antor, Pancar Motor, Gümüş Motor; motor üretiyor.
  Kaybolan markalar, Euro 6 motor normlarına uymadığı veya çok pahallı olduğu ve yüksek vergiler nedeniyle gelmiyorlar!!!

  YanıtlaSil
 4. BMC de motor üretiyor diye biliyorum. Cummisleri Türkiye'de lisans ile üretiyorlar diye biliyorum. Ayrıca Yavuz motor da var. Traktörlere motor üretiyor.
  http://www.yavuzmotors.com/urunler.html
  Motor üreten bu kadar firmamız var hepsi bir araya gelseler 1000 beygir gücünde dizel motor bile üretebilirler aslında.

  YanıtlaSil
 5. BMC lisansla Cummins motor üretiyordu.Ancak artık üretmiyor diye biliyorum.Ancak BMC Power olarak motor üretme çabaları var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BMC'nin yerinde olsam Tümosan ile ortak olup 1000 beygir'e kadar dizel motor üretmeye çalışırdım. Belki Altay tankının ihalesinde daha çok şansları olurdu. İhaleyi alamasalar bile 1000 beygire kadar dizel motorları ellerinde kalacak değil herhalde :)

   Sil
  2. BMC Power ile ilgili daha detaylı bir yazı yazmanız mümkün olur mu?

   Sil
  3. Elimdeki kısıtlı bilgilere göre bir şeyler yazmaya çalışırım..

   Sil
  4. http://www.ostimsavunma.org/tr/newsdetail/ossa-bmc-ile-milli-guc-calistayinda-gorustu/1447
   Bu haberde BMC power adı geçiyor. Motor konusunda Ossa ile iş birliğimi yapmayı düşünüyorlar?

   Sil
  5. Dediğiniz gibi Ostim Savunma Grubunu oluşturan firmalarla, motor ve benzeri sistemleri üretmek için iş brliği yapmka istiyorlar.bağlantıdaki toplantıd a bir nevi tanışma toplantısı olmuş..

   Sil
 6. BMC Power ile ilgili derleyebildiğim yazı; bu bağlantıda;
  http://www.otometre.com/2017/06/bmc-power-bmc-auto-bmc-defence-bmc.html

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..