Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Lexus LS

Lexus markasının kısa zamanda atılım yapmasını sağlayan ilk jenerasyon LS sedan modelinin 5’inci nesli tanıtıldı. Her açıdan yenilenen otomobil, daha dinamik, daha konforlu ve daha çevreci oldu. 359 beygir güç üreten elektrikli hibrit motorlu Lexus LS 500h, önümüzdeki yıl Mart ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. Yeni LS’in fiyatı ise, donanım seviyesine göre 235 bin Euro ile 327 bin Euro aralığında olacak.


İlk jenerasyon aracın üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesine karşın LS, her yeni jenerasyonda öncü bir model olmayı başardı. Yeni tanıtılan beşinci jenerasyon LS ise, önceki jenerasyonun köklü geçmişini, çarpıcı tasarım, yüksek teknoloji ve performansla birleştirerek otomotivde lüksün sınırlarını genişletiyor.
Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, Lexus LS lansmanında yaptığı açıklamada yeni modelin marka için çok önemli olduğuna değinerek, “Markanın doğuşu ile birlikte piyasaya sunulan LS modelimiz Lexus markasını yaratan model olarak Lexus’un simgesi olmuştur. İlk jenerasyonunda 1400 mühendisin 6 yıl boyunca çalıştığı ve Lexus dendiğinde akla ilk gelen model olan LS’in yeni versiyonunun dış tasarımına olduğu kadar iç tasarımına da çok özen gösterilmiş ve Japon el işçiliğinin sanatsal boyutu aracın her noktasına yansımıştır. Ottoman tarzı koltuk opsiyonuyla da fark yaratacak olan yeni LS, makam otomobili olarak tasarlandı. Ancak eminiz ki bu otomobili alanlar kullanım özelliklerini ve konforu gördüklerinde, kendileri direksiyon başına geçmeye karar verecekler. Yenilenen LS modelimizin satışlarımıza büyük katkı yapmasını bekliyoruz” dedi.

Gerçekleştirdiği konuşmada satış rakamlarına da değinen Bozkurt, yılın ilk 11 ayında 92 adetlik satışa ulaştıklarını, yıl sonunda ise 100 adetin üzerine çıkacaklarını belirterek, “Geçen yılın sonunda yapılan vergi artışları içinde bulunduğumuz segmentin satışlarını olumsuz etkiledi. Binek otomobil pazarı 11 aylık dönemde geçen yıla oranla yüzde 4 küçülmesine rağmen, Lexus’un içinde bulunduğu lüks araç segmentinin yüzde 21 daraldığını görüyoruz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi öncelikli hedefimiz, satıştan çok markamızı doğru konumlandırmak ve doğru anlatmaktır. Bu amaçla markanın tanıtımını iyi yaparak bilinirliliğini zaman içinde üst düzeye çıkarmak istiyoruz” dedi.

2016 yılında 64 adetlik satış gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekleyen Bozkurt “2018 yılında çok güvendiğimiz Yeni LS modelimizin gelmesi ve 7 koltuklu RX L modelimizin de pazara sunulmasıyla satışlarımız pozitif yönde etkilenecektir” diye konuştu.

Cesur Tasarım
Yeni LS, cesur tasarımıyla birlikte Lexus markasının yeni yüzünü temsil ediyor. Coupe tarzı siluetiyle dinamik bir tasarıma sahip olan LS, buna karşın çok geniş bir kabin sunuyor. Çekici dış tasarımının altında, geleneksel Japon estetiği ve modern tasarım kombine ediliyor. Klasik bir lüks sedan tarzını daha farklı bir noktaya taşıyan LS, alçak ve akıcı çizgileriyle bugünün müşteri beklentilerini karşılıyor. Ayrıca, bu tasarım sedan modeli imajını etkilemeyecek biçimde geniş ve konforlu bir kabin sunuyor.

Önden arkaya doğru uzanan omuz çizgisi dinamik duruşunun altını çiziyor. LS’in dinamik duruşu ise sadece tasarımından kaynaklanmıyor. LS’in yeni altyapısı lüks sedanın hem tasarımını, hem çevikliğini hem de konforunu daha farklı bir boyuta taşıdı. Yeni platformu LS’in yüksekliğini azaltarak ağırlık merkezini alçalttı. Yeni platform, aynı zamanda LS’in daha geniş aks aralığına sahip olmasını sağladı. Böylece ortaya coupe çizgilerine sahip daha geniş bir kabin çıktı.

Lexus’a Özgü Ön Panjur Etrafında Oluşan Tasarım
Lexus araçlarının ayırt edici özelliği haline gelen ön panjur aslında markayı tanımlamaktan daha öte bir özellik olmaya devam ediyor. LS’in tasarımının başlangıç noktası olan bu ön panjur, aracın arkaya doğru olan tüm akıcı tasarımının çizgilerini oluşturuyor.

Ağ biçiminde tasarlanan ön panjurda 5 bin ayrı yüzey bulunmakta ve bunu bilgisayarda modellemek 3.5 ay ile 5 ay arasında sürdü. Tüm hassas ayarlamalar ise elle yapıldı. LS’in ön panjurundaki sofistike yüzey, her açıdan dikkat çekici olmayı başarıyor.

Estetik Kabin Tasarımı
Yeni LS’in kabini, geleneksel Japon estetiğiyle, gelişmiş üretim tekniklerini bir araya getiriyor. LS’in sürücü odaklı kokpiti, deri döşemeleri, hassasiyetle yapılmış dikişler, detaylı ahşap ve metal yüzeyler, hem görsel hem de dokunsal olarak duyulara hitap ederek hoş bir ortam yaratıyor.

Yeni direksiyon, üç kollu ve öncekine oranla daha küçük bir çapa sahip. Deri ve ahşap kaplamalı deri direksiyon olmak üzere iki farklı seçenek sunuluyor.Takumi İşçiliği ve İleri Teknoloji Bir Arada
Her Lexus modelinde Takumi ustalarının yüksek becerilerinin imzası bulunur ama Yeni LS tasarlanırken, Lexus bir adım daha ileriye giderek, Japon kültürünün en iyi geleneklerini ve estetiklerini, modern tasarım ve ileri teknolojilerle kombine ediyor.

Lexus’daki en deneyimli ustalar olan Takumi’ler, LS’in üretiminin her aşamasında gerekli olan kalitenin garanti altına alınmasını sağlıyorlar. Yıllar boyunca biriktirdikleri deneyimle, elleri, gözleri ve kulaklarıyla en ufak bir kusuru bile algılayan Takumi ustaları, LS’in kusursuzluğuna katkı sağlıyorlar.

LS 500h Omotenashi Felsefesiyle Yapıldı
Lexus, lüks sedan sınıfında, daha fazla donanım ve teknoloji eklemenin yeterli olmadığına inanıyor. Yeni LS, sadece lüks seviyesini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda içerideki yolcuları birer konuk gibi karşılıyor. Lexus bu felsefe için geleneksel Japon misafirperverliği Omotenashi’den esinlendi.
Omotenashi misafirperverliği, sürücünün araca yaklaşmasıyla birlikte başlıyor. Otomobilin içerisinde detaylara verilen önemle birlikte herkese en konforlu, güvenli ve rahatlatıcı ortam sunuluyor.

Yeni LS’in koltukları da konforun başrolünü ve Omotenashi felsefesini oluşturan tasarımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Lexus, koltukları iki farklı müşteri tipine göre geliştirdi: Bunlar aracı kendi kullanmak isteyenler ve şoför tercih edip arkada oturanlar. LS, herkesin ihtiyacına dikkat ederek yolculuk ne kadar uzun olursa olsun üstün konfordan ödün verilmemesini sağlıyor. Ön koltuk 28, arka koltuk 22 farklı şekilde ayarlanıyor ve bu açıdan LS’i segmentindeki en iyi araç yapıyor.

Koltuklarda Shiatsu Masaj Keyfi
Lexus, LS’in ön ve arka koltuklarında yeni Shiatsu masaj sistemini tasarlamak üzere Japon masaj uzmanlarından danışmanlık aldı. Böylece koltuklar, yolcuların rahatlaması için doğru açıdan parmak benzeri hislerle masaj yaparak yolcuları rahatlatıyor.

Ön koltuklar için beş ayrı masaj özelliği, dokunmatik ekrandan ayarlanabiliyor. Bu sayede vücudun merkezine, bele, üst ve alt gövde bölgelerine odaklanılması mümkün. Sürücü için ise, dikkat dağılmayacak şekilde rahatlama sağlanıyor.

Arka koltuklardaki masaj özelliği, çalışma aralığının genişletilmesiyle daha iyi hale getirildi. Dünyada bir ilk olarak sistem, omuzlar ve sırtın alt kısmı olmak üzere iki farklı ısıtma bölgesine sahip. Böylece Shiatsu masajı daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Çoklu seçim ayarlarıyla birlikte kullanıcının tercihe göre istenilen bölgeye masaj yaptırmak mümkün.

Arkada orta konsolda yer alan çoklu fonksiyona sahip dokunmatik ekran, arka koltuklarda ses, klima, güneşlik ve kabin aydınlatması gibi özelliklerin hassasiyetle ayarlanmasını sağlıyor. Arka taraf için üç farklı ayar seçeneği sunuluyor: Standart olarak Business modu; bilgi-eğlence ekranını en konforlu açıdan izlenmesini sağlayacak şekilde koltuğu yatıran Eğlence modu; son olarak ise, maksimum diz mesafesi ve koltuğun geriye yatmasıyla ayaklarınızı uzatabileceğiniz Ottoman (Osmanlı) tarzı koltuğu hizmete sunan Rahatlama modu. Maksimum diz mesafesi, 1,022 mm ile önceki jenerasyon LS’e göre 86 mm uzadı. Bununla birlikte yolcu, ulaşmak istediği yere geldiğinde, arka kapı açılmadan koltuk otomatik olarak standart pozisyonuna geliyor ve böylece araçtan rahatça çıkmak mümkün oluyor.

Arkada 48 derece yatma açısıyla sınıfına liderlik eden Ottoman koltuklarda sırt, kalça, pelvis desteği ayrıca ayarlanabilmektedir.

Neredeyse Tamamen Sessiz Bir Kabin
Lexus, yeni LS 500h’nin kabini sessiz ve rahatlatıcı bir çevre sunacak şekilde tasarladı. Bunun için önceki jenerasyon LS modelini bile geride bırakan ses yalıtım metotları kullandı. Aktif Ses Kontrolü, motor sesi kabine girdiği an bunu tespit ederek, hoparlörlerden belli frekanslarda ters faz sesi kullanarak bunu dengeliyor.

Bununla birlikte yüksek kaliteye sahip Mark Levinson Reference Audio sistemi, Lexus’un en özel modellerinde yer almaya devam ediyor. Lexus mühendisleriyle birlikte geliştirilen sistem, tam olarak aracın kabin mimarisine uygun bir şekilde yerleştirildi. Bu sayede LS’in içerisindeki herkes, konser salonu kalitesinde bir müzik keyfi yaşayabiliyor.

Lexus’un mükemmel biçimde sessiz kabinine, gürültüyü azaltan jant tasarımları da katkı sağlıyor. 19 ve 20 inç olarak tercih edilebilen jantlar, kenarlarında yer alan boşluklar, lastikler tarafından üretilen hava rezonansının azaltılmasını sağlıyor. Bu özel jantlar sayesinde, ses dalgaları rezanatör deliğine yönlendiriliyor. Böylece ses basıncı azaltılıyor. Bu jant tasarımı aynı zamanda rijitliği artırıyor ve ağırlığı azaltıyor.

Tamamen yeni LS, bir dizi yeni teknolojiyle birlikte sınıfına liderlik edecek güvenlik özellikleri sunuyor. Bununla birlikte yeni seviye sürücü yardımcıları, Lexus’un otomatikleştirilmiş sürüş sistemlerini geliştirdiğini gösteriyor.

Lexus, 1990 yılından beri trafik kazalarını önleme ve herkese özgür hareket kabiliyeti kazandırma hedefiyle otomatikleştirilmiş sürüş sistemlerinin geliştirilmesini destekliyor.

Yeni LS bu konuda önemli gelişimleri ortaya koyuyor. Lexus Safety System + sistemiyle donatılan otomobil, bir dizi aktif güvenlik sistemleriyle birlikte kullanılıyor. Bu sistem, aktif güvenlik fonksiyonlarıyla birlikte kazaların önüne geçilmesine  yardımcı oluyor.

Ön Çarpışma Sistemi LS’in dikkat çeken güvenlik özelliklerinden birisi. Milimetrik dalga radarını ve kamera sistemlerini kullanan sistem, araçları algılayarak kaza riskini azaltıyor.

LS 500h’nin sınıfında fark yaratan diğer yeni güvenlik özellikleri arasında Otomatik Uzun Huzmeli Farlar, Radarlı Dinamik Hız Sabitleyici, Şerit Takip Asistanı gibi sistemler de yer alıyor.

Heyecan Verici Performans
Yeni platform üzerine yapılan araç, LS 500h’de yüksek sürüş kalitesi elde edilmesini sağladı. Tamamen yeniden tasarlanan mimari, mühendislik, materyal ve tasarım anlamında yeni bir yaklaşımla oluşturuldu. Süper coupe LC’de de kullanılan platform, LS için daha genişletilerek ekstra kabin alanı sağlandı.

Yeni LS’in 3,125 mm’lik aks mesafesi, öncekine oranla 35 mm artırıldı. Uzunluğun artırılmasına karşın sürücü yine aks aralığının ortasında yer alıyor ve böylece alçak ağırlık merkezi elde ediliyor. Alçak ağırlık merkeziyle birlikte rijit şasi ve harika ağırlık dağılımı LS’in dinamiklerinin de üstün olmasını sağladı. Aynı zamanda LS’in akıcı sürüşüyle, konforlu bir kabin hissi elde edildi. Düşük ağırlık merkeziyle birlikte önden arkaya 52/48 oranında elde edilen ağırlık dağılımı, gövde burulmasını minimuma indiriyor ve direksiyon tepkilerini iyileştirerek daha iyi bir sürüş deneyimi ortaya çıkarıyor. 

Bununla birlikte aerodinamik tasarıma sahip LS, 0.26 rüzgar direnci katsayısıyla dikkat çekiyor (dört çeker modelde 0.28).

Kendi kendine şarj olan LS 500h, benzinli ve elektrikli hibrit motoruyla birlikte, Lexus’un yeni Çok Kademeli Hibrit Sistemi’ni kullanıyor. Bu teknoloji ilk olarak süper coupe LC 500h’de kullanılmıştı ve şimdi sınıfının öncüsü sedan LS 500h’ye aktarıldı. Atmosferik 3.5 litre V6 benzinli motor, iki elektrik motoru ve kompakt, hafif lityum iyon bir batarya ile kombine ediliyor.

Sistemin toplam güç çıkışı (içten yanmalı motor ve elektrikli motorlar), 359 hp güç üretiyorlar ve bu sayede lüks sedan LS 500h 0’dan 100 km/s hıza 5.4 saniyede çıkıyor; dört çeker versiyonun 0-100 km/s hızlanması ise 5.5 saniye.

Yeni Hibrit Sistemiyle Daha Akıcı Sürüş
Çok Kademeli Hibrit Sistemi ise, Lexus Hybrid Drive elektrikli sürekli değişken şanzımanı, yeni bir dört kademeli aktarma ile eşleştiriyor. Bu sayede daha geniş bir vites aralığı elde edilirken, aracın daha çabuk tepki vermesini ve dinamik performans seviyesinin artırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda lüks amiral gemisi bir sedandan beklenen akıcı ve rafine sürüşü sağlıyor.

Bir elektrikli hibrit araçta motor çıkışı, redüksiyon dişlisi vasıtasıyla elektrik motoruyla desteklenirken, yeni Çok Kademeli Hibrit Sistemi, V6 motor ve elektrikli motorun bağlı olduğu otomatik şanzımandan güç alabiliyor. Böylece güce ulaşmak çok daha çabuk gerçekleşiyor. Lexus’un çok kademeli vites geçişleri sistemin tasarımı sayesinde, şanzımanın dört kademesi olmasına karşın 10 kademeli vites kutusu gibi hareket edebiliyor.  Böylece vites 10. kademeye geldiğinde, motor hızı sessiz, akıcı ve verimli sürüş için çok daha düşük devirlerde tutulabiliyor. Aynı zamanda vites kutusu, yapay zeka sayesinde geleneksel otomatik şanzımandan verimli çalışabiliyor. Sürücünün sürüş tarzına uyum sağlayarak vites geçişlerini gerçekleştiriyor.

Yeni LS 500h’de Çok Kademeli Hibrit Sistemi’nin getirdiği bir diğer fayda ise, içten yanmalı motorun daha yüksek hızlara kadar çalışmadan kalabilmesi oldu. Bu sayede elektrikli motor 140 km/s hıza kadar tek başına görev yapabiliyor. Ayrıca Lexus, V6’nın maksimum motor devrini 6000 d/dakika’dan 6600 d/dakika’ya çıkarmayı başardı.

Lexus LS 500h’de, yol şartlarına ve sürücünün kişisel tercihlerine göre özel sürüş modlarını seçmek mümkün. Yeni LS, Normal ve ECO modlarına ek olarak Konfor, Kişisel, Sport S ve Sport S+ modlarını sunuyor. Seçilen sürüş moduna göre Adaptif Değişken Süspansiyon, Elektrik Destekli Direksiyon, Değişken Oranlı Direksiyon ve klima otomatik olarak ayarlanıyor.

31 yorum:

 1. Yılmaz bey bizim halkımız dünyayı sadece Audi, BMW, Mercedesten ibaret olduğunu zannediyor. Ancak dünyada böyle birşey yok Cadillac, Lincoln, Lexus, İnfiniti, Acura, Genesis gibi markalar var. Ancak bizim halkımız bu markaları doğrudan yok sayıyor malesef oysa bu markalar Amerika da peynir, ekmek gibi satıyor. Ülkemizde Almanlar'a karşı yüksek bir algının olduğu bir gerçek

  YanıtlaSil
 2. Lexus'u anlamak için Türkiye'de değil Amerika'da yaşamak lazım. Lexus Japonya'nın Mercedes'i dir. Bizim ülkemizde Mercedes S-Serisi ne ise Amerika'da da Lexus LS odur. LS canlı olarak görmek lazım gemi gibi bir araba, etkileyici dememek için Rolls-Royce'ların, Bentley'lerin içinde yaşamak gerekir

  YanıtlaSil
 3. İlk Lexus dolayısıyla ilk LS modeli o zamanlar çok sevilmişti.Hala seviliyor.Biride benim..

  YanıtlaSil
 4. Yılmaz bey size katılıyorum. LS Lexus'u yaratan ilk model olarak Lexus'un simgesi olmuştur. Lexus henüz ülkemizde çok yeni bir markadır halkımızda zamanla Lexus'a alışacaktır bir tekim Audi'ye bile insanımız 10 yılda anca alışmıştır. Audi'ye 10 yılda alışan halkımız Lexus'a da alışacaktır. Lexus'u Audi'ye tercih ederim çünkü Audi sizinde bildiğiniz gibi süslü Volkswagen'dir. Volkswagen çakması Audi alacağıma Lexus alırdım

  YanıtlaSil
 5. Umarım devlet büyüklerimiz ve liderlerimiz bu araçları görüpte imreniyorlardır. Mükemmel görünüyor. İç mekanda boynuzlar biraz sırıtıyor. Gösterge panelinin üzerindeki sağ ve solda yarim kalmis boynuz gibi duran düğmeler ne ise yarar acep? Hadi onu geçtim, o düğmeleri koyacak başka yer bulamamışlar mi? İç tasarım olmamış bence. Ama dış tasarım muazzam. Adamlar yapmış. Bunu beğenmeyen ağır kıskançtır ve Alamancıdır..

  YanıtlaSil
 6. Ön ızgara mı? Bal peteği mi? Sineklik mi? Bu ön panjur böyle bir makam arabasına hiç yakışmamış ön panjur konusunda Lexus'un çalışması lazım. Lexus'un aksine Audi, BMW, Mercedes daha iyi bir ön panjura sahipler. Ön panjur ve iç mekanda boynuz gibi kalan düğmelerin dışında araç gerçekten muazzam derecede güzel görünüyor. Almanlar bu işi biliyor, Japonlar ise yavaş yavaş öğreniyor meslaktaşlarından lüks otomobil nasıl yapılırmış (RR ve Bentley)'i saymıyorum bile RR ve Bentley'nin de sahiplerinin Almanlar olduğunu hatırlatırım!

  YanıtlaSil
 7. Lexus'un ilk piyasaya girişini araştırın, ilk nesil Lexus'lar Mercedes çakmasıydı araca(Kalitesiz demiyorum). Lüks araç dediğiniz zaman akla direk Mercedes gelir. Toyota'nın Lexus'u çıkarma sebebi ABD'da pahalı fiyata Toyota satamayacak olmalarıydı zaten Lexus'ta bundan dolayı doğmuştur. Mercedes Mercedetir, BMW BMW'dir Audi Volkswagen'dir Lexus'ta Toyota'dır. çok iyi hatırlıyorum.otohaberdi veya autoshowdu sanırsam.baya eski bir sayıydı. LS ve S serisini karşılaştırıyorlardı. karşılaştırmanın başlığı aynen şu şekildeydi: 'aslı mı yoksa taklidi mi?' Lexus ilk doğduğunda Mercedes Lexus'a dava açsaydı bu marka bizim modellerimizi taklit ediyor diye kesinlikle davayı o yıllarda Mercedes kazandırdı

  YanıtlaSil
 8. Eyvallah eski model Lexuslar tasarım olarak Mercedes çakmaları. Zaten adamlar bu sınıfta önce kaliteleriyle varolmak istediler ve başardılar da.
  Lexus'un çıkış noktası, Amerikan pazarında pahalı fiyata Toyota satamayacak olmalarıydı. Yıllarca nasıl bir Arge yapıp çalıştılarsa 1 numaraya oturdular. İnsanımız çok çamur atacak bu paraya Toyota alınır mı diye sonra gidip Leon platformlu A3 vs alacak buna adım gibi eminim

  YanıtlaSil
 9. Mercedes BMW gibi premium markaların son 2-3 yılda en hızlı büyüdüğü pazar Türkiye. Baksanıza bmw satışlarına, neredeyse ayda 3bin adet satıyorlar. Lexusu Türkiyeye getirme nedenleri de bu hızlı lüks tüketimden az da olsa pay koparabilmek. Toyota da en sonunda bu ülkede lüks ve pahalı malın her türlü gideri olduğunu anladı...

  YanıtlaSil
 10. Bir markanın az satması o markanın kalitesiz veya kötü marka olduğu anlamına gelmez. O zaman RR, Bentley falan da az satıyor kalitesiz kötü markalar? Cadillac’ta, Lincoln’de ülkemize gelse tutmaz. Cadillac, Lincoln, Lexus gibi markaların hedefi buradaki çok düşük satmak değil maksat geç olmadan TR piyasasında adını duyurabilmektir ki bunu da Lexus başarmıştır. Lexus’un çıkış noktası aslen Amerikan pazarıdır. Lexus Amerikan pazarı için, Cadillac ve Lincoln ile rekabet etmek için yaratıldı

  YanıtlaSil
 11. Mercedes'le BMW ile rekabet etmek muazzam zor bir iştir. En ufak hatayı affetmez, hele Avrupa gibi deplasman bir pazarda. VW bile 20 yılını Audi projesine vermiştir ki masaya 3. bir güç otursun diye, zor bela girmiştir BMW ile Mercedes arasına Audi. Şimdi FCA Alfa Romeo için uğraşıyor ama imkansızın peşinde koşuyorlar resmen. İnsanlar BMW Mercedes Audi kullanmaktan gayet memnun, başka bir markaya yatay geçiş yapmak için ellerinde bir neden yok, bu iş bu kadar basit

  YanıtlaSil
 12. Amerikada neden Lexus satar, hem oradaki operasyonu, satış sonrası başarısı, faaliyetleri muazzam başarılıdır ve oturmuştur, hemde Lexus dayanıklı arabadır, kalitelidir, orada adamlar işe gidip gelmek için günde 100mil yol yaparlar, daha 5-6 yaşında araçlar 150-160bin milleri bulur, BMW'ler falan dayanmaz bu tarz kullanıma. Bumper to bumper tarzı uzatılmış 2.el araç garantileri olur Amerikada, Lexus'de bu hizmetlere verilen teklifler bir Mercedesin 3'te 1'i oluyor. Çünkü araba arıza yapmıyor, yapsa dahi bunlar aracın pahalıya patlayabilecek aksamlarında oluşmuyor. Amerika gibi hukuki altyapının bu derece karmaşık ve detaylı olduğu ülkelerde sorunsuzluk birinci seviyede önemli.

  YanıtlaSil
 13. BMW ve Mercedes'in en büyük avantajı vergi avantajına sahip 1.6 motorlu araçları varken Lexus daha yüksek motorlu olması ve vergilerinin yüksek olması nedeniyle ülkemizde tercih edilmez. Lexus'un da BMW ve Mercedes gibi 1.6 motorlu araçlarını ülkemizde satışa sunması Lexus'un ülkemizde satışlarını arttırır. Zaten BMW ve Mercedes'in de ülkemizde bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi de budur

  YanıtlaSil
 14. Yılmaz bey benim favorilerim; Mercedes, BMW, Lexus, İnfiniti

  YanıtlaSil
 15. Acura'da Türkiye ye gelmek isteyebilir!

  YanıtlaSil
 16. Yılmaz bey keşke dediğiniz gibi Acura da Türkiye'ye gelse. Piyasada çeşitlilik olması her zaman daha iyidir. Ortalık zaten BMW ve Mercedesten geçilmiyor. Param olsa sırf farklı olmak için Lexus ve İnfiniti alırdım. Ancak bu çılgın ötv sistemimiz varken Türkiye'de tutunması çok çok zor. Bizim ötv sistemi rekabeti bitirsin pazar 3-5 markaya kalsın diye düzenlenmiş bir sistem ne de olsa


  YanıtlaSil
 17. Alman 3'lüsünü insanimiz neden tanır. Çünkü pazarda otv mtv denen illetler bu seviyede degilken açık pazar ekonomosine geçtiğimiz günden beri ilk bu markaları tanımışızdır. Yani erkenden pazarda yerlerini aldılar. Aynı şekilde Opel de öyle. VW ise sonradan açıldı. Yani kısacası ulkemizde o tarzda alınacak markalar bellidir genellikle. Hem alıcısı da azdır. Zaten kısıtlı pazar bide rekabet gücü yuksek markalarla basa çıkmak zor olur.
  Buradaki çok düşük hedefin nedeni satmak değil maksat geç olmadan TR piyasasında adını duyurmaktır. 50 adeti kimse almazsa zaten Toyota ceolari alır TR de. Japonların ülkemize yönelik bakis acisinin degismesi bence çok güzeldir

  YanıtlaSil
 18. Aslında var ama bizim gariban ülkede o modelleri bilinmiyor...

  Lexus CT: Auris- Corolla
  Lexus ES: Toyota Avalon (eskisi Camry'di)
  Lexus NX: Toyota RAV4
  Lexus RX: Toyota Highlander
  Esas IS ve RC' nin platformu ortalık malı: http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_N_platform

  YanıtlaSil
 19. Mercedes S, BMW 7, Porsche Panamera'dan sonra alınabilecek en iyi otomobil olmuş Lexus LS. Mercedes S bu sınıfın yaratıcısı, öncüsü ve tartışmasız lideridir. Mercedes S'yi BMW 7, Porsche Panamera izlemektedir bu benim şahsi görüşüm. Almanların Türkiye'de marka imajı çok güçlü bunu yıkabilecek bir Japon markası yok (Mercedes, BMW, Porsche). Lexus eğer Mazda'dan çok satarsa Mazda ülkemizden gitsin. Bu yılların markasına yapılacak en büyük ayıptır

  YanıtlaSil
 20. Getiren adamların bile hedefi belliyken hala tutulur tutulmaz tartışması yapanlar var. Evet bence de motorları ülkemize hiç hitap etmiyor, tutulmayacak olmasının en büyük nedeni bu. Ama Toyota artık Avrupa'ya daha çok önem veriyor. Yeni modeller, yeni motorlar gelecektir. 1.6 dizel motorlu ct gelse bile yıllık 1000 hedefini tek başına tutturur bence. Zaten getiren adamlar diyor hedefimiz 30 - 50 adet diye. 5 yıl içerisinde 1000'li rakamlara çıkarmaya çalışacağız diyor. Arkadaşlar unutmayın ki artık BMW'den Audi'den, Mercedes'ten, VW'den sıkılan bir kesim insanlar var. Parası olan ve herkesle aynı arabaya binmek istemeyenlerden bahsediyorum. Bunlar Jaguar ve Lexus'a talep oluşturacaktır mutlaka, 2.0+ olsa bile

  YanıtlaSil
 21. Lexus'un araçları çok güzelde tek kusur ön panjur. O ön ızgara gözüme hiç hoş gelmedi. Sanki çok abartı duruyor

  YanıtlaSil
 22. Ülkemize gelen Japonlardan
  Daihatsu geri çekildi,
  Hino artık yok,
  Suzuki reklamlarla satış yapmaya çalışıyor,
  Mazda az satayım öz satayım diyor,
  Subaru'da az satanlardan
  Mitsubishi SUV ve kamyonetlerle kurtarıyor,
  Honda civic le ayakta durmaya çalışıyor
  geriye Toyota ve Nissan kalıyor.
  Infiniti ve lexus zaten lüks olduğu için az satılıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yılmaz bey size katılıyorum;
   Toyota Corolla ile
   Honda Civic ile
   Nissan Qashqai ve Navara ile
   Subaru kıymeti bilinmeyen bir marka
   Lexus ve İnfiniti ise zaten lüks

   Sil
 23. Yılmaz bey Japon markalar varolma savaşı veriyor bu işin sonunda ya tamam diyecekler yada devam diyecekler. Alman markaların ülkemizde çok güçlü bir marka imajı ve algısı var bu bir gerçek Bkz: Mercedes, BMW, Porsche, VW. Ülkemizde varolma savaşı veren Japonlar tam tersine ABD pazarını ise dört koldan elinde tutmaktadırlar. ABD pazarında ise Almanlar Japonlar'ın gerisindedir. Ülkemizde peynir ekmek gibi araç satan VW ABD da kapı dışarı edilirken, BMW, Mercedes ABD çok pahalı tıpkı her pazarda olduğu gibi Almanlar ABD pazarında bir varlık gösteremiyor

  YanıtlaSil
 24. Almanların en iyi yaptığı iş lüks otomobil üretmektir.. Türkiye de Mercedes S, BMW 7, Porsche Panamera varken alan olacağını hiç sanmıyorum. Ancak belirli başlı 3-5 kişi alır oda sırf farklı olmak isteyen zenginler tercih edecek garajların da Mercedes S, BMW 7, Porsche Panamera'nın yanında koyacaklardır. Lüks sınıfın tartışmasız lideri Mercedes S'dir diğerleri ancak ondan sonra gelir. RR ve Bentley gibi ultra lüks üreticiler bile Mercedes S'deki yenilikleri yakından takip edip izlemektedir ki bu da Mercedes S'nin bu sınıfta lider bir model olduğunu bence fazlasıyla göstermektedir

  YanıtlaSil
 25. Bir Mercedes değil, olmak gibi de bir amacı olmamalı zaten. Yeni LS Mercedes S'ye rakip değil ancak alternatif olabilir. Malesef ki Almanlardan hala gerideler. İç mekanda S-Serisi ile yeni Lexus LS'in en büyük benzerliği, gösterge paneli ve navigasyon ekranının birleşik olarak konsola yerleştirilmiş olması

  YanıtlaSil
 26. Buna araba demek ona haksızlık olur sanırım. Ülkemizdeki siyasi kişiliklerin iktidar muhalefet fark etmeksizin Mercedes makam aracı tutkunluğunu bırakıp Japon-Kore araçlarına geçiş yapsalar Avrupa ile aramızın kötü olduğu bu sıralarda BMW zaten kullanılmıyor diye biliyorum alın Lexus zırh yapılacaksa yapılsın binin arkadaş nedir bu Alman merakı anlamıyorum

  YanıtlaSil
 27. Çok zor bişey değil aslında ihale usulu yapılıyor bu alımlar galiba.
  Koy arkadaş ihaleye japon-kore mallarına göre 1-2 madde avrupa saf dışı kalsın. Şirketler bile araçlarını hep Reno-Ford-VW alıyor. Özellikle ülkemizde satılan en çok satan 2 marka olan Reno ve VW'den özellikle Reno hep şirketlere yüklü satışlar yapıyor.Engellenmesi lazım bunun bir şekilde bence. Reno alanlara Hyundai şartı koy, VW alanlara Toyota&Honda&Mazda şartı koy lüks makam araçlarını Lexus yap. Polis otoları Corollaya döndü mesela eski model Renolar hatırı sayılır sayıda, ekip araçları Ford connect, hiluxları görmeye başladık kırsal kesimde. Biraz doğuya eğilim var ama umarım %90 oranlarına çıkar.Yerli oto çıksa hepsini prese gönderip yerliye geçtiğimz vakit Reno ve VW herhalde girmez TR piyasasına

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın kardeşim. Ayrıca makam araçlarının Mercedes olması zengin olduğumuzu değil, afedersiniz enayi olduğumuzu gösterir. Dünyanın hiç bir ülkesinde rağbet görmeyen tutulmayan 1.3 - 1.6 motor araçları sana bana 2 katı fiyatına sahip olmanı reva gören Devlet-i Aliyye-i kutsalımız kıymetlimisss; iş kendine gelince lüksten konfordan en ufak ödün vermiyorlar maşallah inşallah!! Bu zenginlik değil enayilik karıştırmayalım lütfen. Halkımızın enayiliği...

   Sil
 28. Lexus dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota'nın kurduğu lüks otomobil markasıdır. Lexus ürettiği kaliteli ve prestijli otomobilleriyle bilinir. Lexus Mercedes, BMW, Audi gibi üreticileri kendine hayran bırakmış bir markadır. Lexus Amerika'da en çok satan lüks otomobil markasıdır. 12 yıl üst üste en güvenilir marka olarak seçilmiştir. Lexus dünyanın en sorunsuz ve güvenilir otomobil üreticisidir. Lexus; fiyat ve verdiği özelliklerin kombinasyonuyla en başarılı lüks otomobil markası olarak tanınır

  YanıtlaSil
 29. Lexus sahibi olacaklar zaten parayı bulanların koşup aldığı Mercedesciler ve BMWcilerden olmazlar. Çünkü arac kültürü yoksa, dünya piyasasını bilmiyorsa lüks sınıfın en sorunsuz markasını zaten bilmezler. dünyanın en çok satılan otomobili Toyota Corolla, Avrupa'da en çok satılan SUV Nissan Qashqai, Amerika ve Arabistan'da en çok satılan araçlar Lexus, Land Cruiser, Subaru, Türkiye'de en çok satılan c sınıfı Corolla. lexsus Amerika'da üst üste 12, Subaru 4 kez en güvenilir araç seçilmiş. bu yazdığım istatistiklerin hangisinde alman var? kaldı ki Alman tüv Toyota'nın sorunsuzluğunu defalarca teyit etmiş, Toyota, Amerika'da koca GM'yi tahtından etmiş, İngiltere'de yapılan en sorunsuz araç sıralamasında ilk beş aracın dördü japon, Toyota hilux'ün sağlamlığı ve sorunsuzluğu bbc belgeseline konu olmuş, ( bakınız: Google: Toyota hilux top gear) dünyaca ünlü güvenlik testi iihs'de Japonlar, Almanlara güvenlik dersi vermiş. ( bakınız: Google: Japonlardan Almanlara güvenlik dersi) yani size göre Türkler, Amerikalılar, araplar, Avrupalılar ve dünya aptal, siz mi akıllısınız? ya her şeyi geçtim Avrupa'da bile birinciliği Nissan'a kaptırmışsınız. neyin tartışmasını yapıyoruz? gerçekler ortada: Japonlar açık ara önde

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..