Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN.

Peugeot, Sainz, Kamaz, Nikolaev, KTM ve Walkner; 2018 Dakar'ı Kazandı

Efsane yarış, zorlu etaplarla Güney Amerika'da tamamlanırken 
 otomobilde CARLOS SAINZ - LUCAS CRUZ (TEAM PEUGEOT TOTAL) ,
motosiklette MATTHIAS WALKNER (RED BULL KTM FACTORY TEAM),
kamyonda  EDUARD NIKOLAEV - EVGENY YAKOVLEV -  VLADIMIR RYBAKOV
(KAMAZ - MASTER), SXS sınıfında  REINALDO VARELA - GUSTAVO GUGELMIN
(SOUTH RACING - CAN AM) ve Quad Sınıfında IGNACIO CASALE (CASALE RACING) şampiyon oldu.





Arjantin, Peru ve  Bolivya'da gerçekleştirilen  2018 Dakar Rallisi’nin ondördüncü ve son etabı, Cordoba 'da ki 120 kilometrelik parkurda  yapıldı.

 Peugeot Total takımından İspanyol Carlos Sainz , 49 saat 16 dakika ve 18 saniyelik dereceyle  birinci oldu. 2. sırada Toyota Gazoo takımından Katarlı Nasser El-Ettiyah, 3.sırada ise aynı takımdan Güney Afrikalı Giniel De Villiers  yer aldı.


Motosiklette,  Red Bull KTM Factory ekibinden Avusturyalı Matthias Walkner, 

43 saat 6 dakika 1 saniyelik dereceyle ilk Dakar Rallisi şampiyonluğunu yaşadı.
Monster Energy Honda'dan Arjantinli Kevin Benavides ikinci, Walkner’in takım arkadaşı Avustralyalı Toby Price ise ralliyi üçüncü olarak tamamladı.

Otomobil Sınıfı


1 303

 CARLOS SAINZ
 LUCAS CRUZ
TEAM PEUGEOT TOTAL 49H 16' 18''
2 301
 NASSER AL-ATTIYAH
 MATTHIEU BAUMEL
TOYOTA GAZOO RACING SA 49H 59' 58'' + 00H 43' 40''






3 304
 GINIEL DE VILLIERS
 DIRK VON ZITZEWITZ
TOYOTA GAZOO RACING SA 50H 32' 59'' + 01H 16' 41''
4 300
 STEPHANE PETERHANSEL
 JEAN PAUL COTTRET
TEAM PEUGEOT TOTAL 50H 41' 47'' + 01H 25' 29''
5 312
 JAKUB PRZYGONSKI
 TOM COLSOUL
ORLEN TEAM / X-RAID 52H 01' 42'' + 02H 45' 24''
6 319
 SHEIKH KHALID AL QASSIMI
 XAVIER PANSERI
PH-SPORT 53H 37' 16'' + 04H 20' 58''
7 311
 MARTIN PROKOP
 JAN TOMANEK
MP-SPORTS 56H 37' 07'' + 07H 20' 49'' 01H 10' 00''
8 334
 PETER VAN MERKSTEIJN
 MACIEJ MARTON
OVERDRIVE TOYOTA 56H 57' 46'' + 07H 41' 28''





9 331
 SEBASTIAN HALPERN
 EDU PULENTA
SOUTH RACING 58H 24' 28'' + 09H 08' 10''
10 318
 LUCIO ALVAREZ
 ROBERT HOWIE
OVERDRIVE TOYOTA 58H 35' 04'' + 09H 18' 46''
11 326
 ALEJANDRO MIGUEL YACOPINI
 MARCO SCOPINARO
OVERDRIVE TOYOTA 61H 55' 33'' + 12H 39' 15'' 01H 40' 00''
12 321
 ANTANAS JUKNEVICIUS
 DARIUS VAICIULIS
CRAFT BEARINGS 62H 05' 36'' + 12H 49' 18''
13 317
 BORIS GARAFULIC
 FILIPE PALMEIRO
X-RAID TEAM 62H 06' 00'' + 12H 49' 42''
14 327
 MARCO BULACIA
 EUGENIO ARRIETA
MARCO BULACIA 62H 24' 47'' + 13H 08' 29''
15 320
 ERIC BERNARD
 ALEXANDRE VIGNEAU
SODICARS RACING 63H 15' 13'' + 13H 58' 55''
16 330
 JERÔME PELICHET
 EUGENIE DECRE
RAIDLYNX 64H 16' 01'' + 14H 59' 43'' 00H 20' 00''
17 329
 PATRICK SIREYJOL
 FRANCOIS-XAVIER BEGUIN
CUMMINS FRANCE 65H 23' 40'' + 16H 07' 22'' 00H 24' 00''
18 349
 VAIDOTAS ZALA
 SAULIUS JURGELENAS
AGRORODEO 65H 29' 00'' + 16H 12' 42''
19 305
 MIKKO HIRVONEN
 ANDREAS SCHULZ
X-RAID TEAM 65H 36' 46'' + 16H 20' 28''
20 307
 ORLANDO TERRANOVA
 BERNARDO GRAUE
X-RAID TEAM 68H 10' 19'' + 18H 54' 01'' 09H 40' 00''
21 336
 ISIDRE ESTEVE
 TXEMA VILLALOBOS
SODICARS RACING 71H 28' 36'' + 22H 12' 18''
22 343
 JURGEN SCHRODER
 MAXIMILIAN SCHROEDER
SOUTH RACING 72H 34' 28'' + 23H 18' 10''
23 366
 MARTIN MALDONADO
 SEBASTIAN SCHOLZ VERGNOLLE
COLCAR RACING TEAM 73H 09' 33'' + 23H 53' 15''
24 333
 MAIK WILLEMS
 ROBERT VAN PELT
BASTION HOTELS DAKAR TEAM 77H 59' 06'' + 28H 42' 48''
25 337
 AKIRA MIURA
 LAURENT LICHTLEUCHTER
TOYOTA 80H 20' 58'' + 31H 04' 40''
26 344
 JOSE ANTONIO BLANGINO
 FERNANDO MATIAS ACOSTA
PLUMI RALLY TEAM 83H 18' 35'' + 34H 02' 17'' 00H 20' 00''
27 358
 FERNANDO FERRAND MALATESTA
 FERNANDO FERRAND DEL BUSTO
TEAM PRORAID PERU 83H 48' 03'' + 34H 31' 45'' 00H 04' 00''
28 353
 HENNIE DE KLERK
 GERHARDT SCHUTTE
SOUTH RACING 84H 13' 26'' + 34H 57' 08'' 04H 00' 00''
29 360
 YVES TARTARIN
 JEROME MEUNIER
TEAM TARTARIN SPORT 84H 17' 01'' + 35H 00' 43'' 01H 00' 00''
30 323
 BENEDIKTAS VANAGAS
 ROZWADOWSKI SEBASTIAN
GENERAL FINANCING TEAM PITLANE 94H 33' 03'' + 45H 16' 45'' 25H 00' 00''
31 308
 CYRIL DESPRES
 DAVID CASTERA
TEAM PEUGEOT TOTAL 94H 35' 28'' + 45H 19' 10'' 29H 00' 00''
32 355
 OSCAR FUERTES ALDANONDO
 DIEGO VALLEJO
SSANGYONG 102H 09' 56'' + 52H 53' 38'' 07H 02' 00''
33 340
 TOMAS OUREDNICEK
 DAVID KRIPAL
SOUTH RACING 103H 04' 50'' + 53H 48' 32'' 07H 20' 00''
34 383
 JUAN CARLOS VALLEJO
 LEONARDO BARONIO
TEAM PRORAID PERU 104H 43' 30'' + 55H 27' 12'' 05H 00' 00''


Yeni BMC'nin Samsung Bataryalı Elektrikli Aracı


35 347
 TIM CORONEL
 TOM CORONEL
MAXXIS DAKAR TEAM POWERED BY EUROL 113H 00' 16'' + 63H 43' 58'' 15H 00' 00''
36 407
 MARCO PIANA
 DAVID GIOVANNETTI
XTREMEPLUS POLARIS FACTORY TEAM 122H 38' 38'' + 73H 22' 20'' 10H 00' 00''
37 365
 ERIK WEVERS
 ANTON VAN LIMPT
BORGWARD RALLY TEAM 123H 56' 58'' + 74H 40' 40'' 39H 01' 30''
38 354
 CRISTINA GUTIERREZ HERRERO
 GABRIEL MOISET FERRER
DKR RAID SERVICE 139H 06' 40'' + 89H 50' 22'' 14H 10' 00''
39 381
 ROBERTO NAIVIRT
 ALEJANDRO JULIO SCHILLING
LIU GONG DAKAR TEAM 143H 34' 33'' + 94H 18' 15'' 24H 20' 00''
40 371
 OMAR ELISEO GANDARA
 LEONARDO MARTINEZ
OMAR GANDARA DAKAR TEAM 227H 45' 48'' + 178H 29' 30'' 75H 45' 00''
41 406
 NICOLAS FALLOUX
 FLORIAN GONZALEZ
OVERDRIVE TOYOTA 247H 01' 44'' + 197H 45' 26'' 113H 00' 00''
42 410
 EMMANUEL BALTES-MOUGEOT
 THIERRY RICHARD
SODICARS RACING 294H 13' 35'' + 244H 57' 17'' 138H 30' 00''






43 400

 PHILIPPE RAUD
 PATRICE SAINT MARC
SODICARS RACING 295H 15' 35'' + 245H 59' 17'' 141H 00' 00''


Türkiye'de imal edilmiş ve halen üretilen otomobiller


Motosiklet Sınıfı

1 2

 MATTHIAS WALKNER
RED BULL KTM FACTORY TEAM 43H 06' 01'' 00H 01' 00''
2 47
 KEVIN BENAVIDES
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 43H 22' 54'' + 00H 16' 53''
3 8
 TOBY PRICE
RED BULL KTM FACTORY TEAM 43H 29' 02'' + 00H 23' 01''
4 19
 ANTOINE MEO
RED BULL KTM FACTORY TEAM 43H 53' 29'' + 00H 47' 28'' 00H 01' 00''
5 3
 GERARD FARRES GUELL
HIMOINSA RACING TEAM. 44H 07' 05'' + 01H 01' 04''
6 40
 JOHNNY AUBERT
GAS GAS MOTORSPORT 44H 59' 54'' + 01H 53' 53'' 00H 20' 00''
7 61
 ORIOL MENA
HERO MOTOSPORTS TEAM RALLY 45H 28' 53'' + 02H 22' 52''
8 10
 PABLO QUINTANILLA
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 45H 30' 06'' + 02H 24' 05''
9 29
 DANIEL OLIVERAS CARRERAS
HIMOINSA RACING TEAM. 45H 43' 21'' + 02H 37' 20''
10 68
 JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 45H 48' 37'' + 02H 42' 36''

Kamyon Sınıfı


1 500

 EDUARD NIKOLAEV
 EVGENY YAKOVLEV
 VLADIMIR RYBAKOV
KAMAZ - MASTER 54H 57' 37''






2 512

 SIARHEI VIAZOVICH
 PAVEL HARANIN
 ANDREI ZHYHULIN
MAZ-SPORTAUTO 58H 54' 54'' + 03H 57' 17'' 00H 20' 00''
3 507
 AIRAT MARDEEV
 AYDAR BELYAEV
 DMITRIY SVISTUNOV
KAMAZ - MASTER 60H 20' 11'' + 05H 22' 34'' 00H 15' 00''
4 508
 ARTUR ARDAVICHUS
 SERGE BRUYNKENS
 MICHEL HUISMAN
ASTANA MOTORSPORT TEAM DE ROOY IVECO 61H 35' 59'' + 06H 38' 22''
5 510
 MARTIN MACIK
 FRANTISEK TOMASEK
 MICHAL MRKVA
BIG SHOCK RACING 62H 56' 22'' + 07H 58' 45''
6 511
 TERUHITO SUGAWARA
 MITSUGU TAKAHASHI
HINO TEAM SUGAWARA 63H 07' 53'' + 08H 10' 16''
7 517
 GERT HUZINK
 ROB BUURSEN
 MARTIN ROESINK
RIWALD DAKAR TEAM 64H 17' 00'' + 09H 19' 23'' 01H 15' 00''
8 509
 TON VAN GENUGTEN
 BERNARD DER KINDEREN
 PETER WILLEMSEN
PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO 64H 22' 31'' + 09H 24' 54''
9 516
 MAURIK VAN DEN HEUVEL
 WILKO VAN OORT
 MARTIJN VAN ROOIJ
DAKARSPEED 64H 52' 42'' + 09H 55' 05'' 00H 02' 00''
10 502
 DMITRY SOTNIKOV
 RUSLAN AKHMADEEV
 ILNUR MUSTAFIN

KAMAZ - MASTER 65H 01' 24'' + 10H 03' 47''






Quad sınıfı


1 241

 IGNACIO CASALE
CASALE RACING 53H 47' 04''
2 249
 NICOLAS CAVIGLIASSO
TEAM AL DESERT 55H 25' 56'' + 01H 38' 52''
3 246
 JEREMIAS GONZALEZ FERIOLI
CONSULTORES DE EMPRESAS 55H 55' 18'' + 02H 08' 14''
4 282
 MARCELO MEDEIROS
TAGUATUR RACING TEAM 58H 17' 04'' + 04H 30' 00'' 02H 01' 00''
5 248
 ALEXIS HERNANDEZ
ALEXIS HERNANDEZ RACING 58H 25' 57'' + 04H 38' 53'' 00H 07' 00''
6 266
 DMITRIY SHILOV
ASTANA MOTORSPORTS 2017 60H 32' 01'' + 06H 44' 57'' 02H 21' 00''
7 251
 NELSON AUGUSTO SANABRIA GALEANO
SANABRIA DAKAR TEAM 61H 50' 00'' + 08H 02' 56'' 02H 50' 00''
8 254
 KEES KOOLEN
MAXXIS SUPER B DAKARTEAM 62H 12' 02'' + 08H 24' 58'' 00H 01' 00''
9 245
 AXEL DUTRIE
DRAG’ON RALLY TEAM 62H 17' 26'' + 08H 30' 22'' 01H 10' 00''
10 280
 GIULIANO HORACIO GIORDANA
GIORDANA DAKAR TEAM 63H 05' 29'' + 09H 18' 25''


Yine Volkswagen, Yine Toyota!


SXS Sınıfı

1 356
 REINALDO VARELA
 GUSTAVO GUGELMIN
SOUTH RACING - CAN AM 72H 44' 06'' 00H 12' 00''
2 361
 PATRICE GARROUSTE
 STEVEN GRIENER
XTREMEPLUS POLARIS FACTORY TEAM 73H 41' 43'' + 00H 57' 37''
3 387
 CLAUDE FOURNIER
 SZYMON GOSPODARCZYK
XTREMEPLUS POLARIS FACTORY TEAM 82H 53' 31'' + 10H 09' 25''
4 396
 JOSE LUIS PENA CAMPO
 RAFAEL TORNABELL CORDOBA
XTREMEPLUS POLARIS FACTORY TEAM 82H 57' 26'' + 10H 13' 20''
5 351
 CAMELIA LIPAROTI
 ANGELO MONTICO
C.A.T RACING 100H 38' 21'' + 27H 54' 15'' 02H 00' 00''
6 362
 LEO LARRAURI
 FERNANDO IMPERATRICE
SOUTH RACING - CAN AM 205H 04' 18'' + 132H 20' 12'' 86H 24' 00''


Belki de Dünyada Tek; Lada CJ 124, Jeep Niva yada Hacı Murat CJ, Serçe 4x4


Kaynak;
https://www.dakar.com/
http://www.toyotagazooracing.com.ar/
http://www.kamazmaster.ru

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..