Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Mercedes Benz Tourismo'nun Türkiye Lansmanı Yapıldı

 Mercedes Benz'in  0302 ile başlayan Türkiye macerası; Yeni Tourismo ile devam ediyor.Geçtiğimiz aylarda Avrupa'da gerçekleştirilen Busworld Fuarı'nda ilk gösterimi yapılan aracın , Türkiye Tanıtımı'da Tüyap Beylikdüzü'nde  17.01.2018 Çarşamba günü yapıldı.

Tanıtımda; Tourismo 15 RHD, Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modeli araçlar, farklı renklerle, sektör temsilcilerinin ve basın mensuplarının beğenisine sunuldu.
Magazin Ulaşım'ın da izlediği etkinliği ve bu konudaki bilgileri, gelişmeleri  www.magazinulasim.com adresinden de takip edebilirsiniz.

Modern teknolojiler ile harmanlanan Tourismo, ön yüzündeki Actros ve Travego ile benzer karakteristik tasarımı veren farlarla dikkat çekiyor. Tourismo'nun tasarımı daha sade ve hoş görünürken Travego bu farlar yüzünden büyük tepki almıştı!


Otomarsan'dan Bugüne; 50 Yıl, Başarılar ve Mercedes Benz


Bu yenilikler ve yeni araçlar yüzleri tebessüm ettirirken, özellikle bireysel araç sahipleri 
mali açıdan (vergi, yakıt ücretleri, yol - köprü- otogar ücretleri...) 
sıkıntı çekiyorlar.Bu durumda sektörün gölgede kalan yüzü!


Yeni Tourismo'ya ait Basın Bülteni aşağıda yer alıyor;

Yarım asırlık otobüs üretimine efsaneleşen O 302 modeli ile başlayan ve Türkiye yollarındaki her iki otobüsten birini üreterek sektöre liderlik eden Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo otobüslerini görkemli bir törenle tanıttı.  
Mercedes-Benz Türk, yeni Tourismo otobüslerini Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 30 milyon Avro tutarında AR-GE yatırımıyla, Türk mühendislerin 165 bin 400 saat çalışmasıyla 3,5 yılda geliştirip üretti. 

Günümüzde yatırım miktarı 1,4 milyar Avro’yu aşan ve Türkiye’deki yarım asırlık otobüs üretim tarihinde birçok yeniliğe imza atan Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo otobüslerinin 3 ana modelini TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle tanıttı. Mercedes-Benz Türk’ün, dünyanın en modern otobüs fabrikalarından biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda Türk mühendislerin çalışmasıyla geliştirilip ürettiği yeni Tourismo’lar, hem turizm sektöründe hem de şehirlerarası yolcu taşımacılığında yeni bir çağın kapılarını aralıyor. 

Mercedes Benz'in Sihirli Formülü; C + E + SUV = 2017


Türkiye’de otobüs üretimine, efsaneleşen O 302 ile başlayan ve 50 yılda AR-GE’ye yaptığı yatırımlarla sektörde teknoloji ve tasarım alanlarında lider konuma yükselen Mercedes-Benz Türk’ün, en son teknolojik donanımları kullandığı yeni Tourismo otobüsleri yollara çıkıyor. Üretime başladığı günden bu yana 84 bin 865 adet otobüs üreten Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda günde 17 otobüs üretiyor ve Türkiye yollarındaki her iki otobüsten birine imza atıyor.   

Türkiye'de Üretilmiş ve Halen Üretilen Otomobiller (Yerli & Global Markalar)


165.400 saatlik mühendislik çalışması ile geliştirildi” 
Yeni Tourismo otobüslerinin 3 ana modelinin tanıtıldığı toplantıda bir konuşma yapan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, AR-GE yatırımlarına vurgu yaptı. Sülün şunları söyledi:
“Yıllardır tüm dünyaya ihraç ettiğimiz otobüsleri, Türkiye’de AR-GE Merkezimizde geliştiriyor, Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretiyoruz. Bu gelenek, yenilenen Tourismo otobüslerimizle de devam ediyor. Tüm dünya Türkiye’den yollara çıkan mühendislik harikası araçlarımızı kullanıyor. Yeni Tourismo otobüslerimiz 30 milyon Avro’luk bir bütçe ile 3,5 yılda geliştirildi. Yenilenen otobüslerimizin geliştirilmesinde 165 bin 400 saat mühendislik çalışması yapıldı. Araçların karoser, iç donanım ve elektrik kablo altyapısı Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Otobüs Geliştirme ekiplerimizce geliştirildi. Yeni Tourismo’lar üstün teknolojisi, benzersiz tasarımı, dinamik ve güçlü görüntüleri ile tüm dikkatleri üzerine çekecek. Yeni Tourismo otobüslerimiz ile yolculuk konforunda yeni bir standart oluşturuyoruz.” 

Önce Volvo'yu, Proton'u, Lotus'u Aldı. Şimdide AB Volvo İle Mercedes Hissesi Alıyor


“Ürün portföyümüzü pazar ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yeniliyoruz”
Mercedes-Benz Türk Otobüs Satış ve Pazarlama Direktörü Alper Kurt ise yeni Tourismo otobüslerin güçlü ve ön plana çıkan yönlerini anlattı: “Ürün portföyümüzü pazar ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yeniliyoruz. Bu defa Tourismo’yu yenileyerek Tourismo 15 RHD, Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 araçlarımızı yeni donanımlar ile güçlendirdik. Türkiye’de son dönemde 2+1 araçlara büyük ilgi duyuluyor. Diğer versiyonlarıyla birlikte 2+1 otobüsümüze olacak ilginin yoğun olacağını düşünüyoruz. Yeni Tourismo tüm güvenlik donanımları ile bir Mercedes-Benz otomobille aynı seviyede. Hoşdere Otobüs Fabrikamızdaki mühendislerimizin katkılarıyla geliştirdiğimiz Tourismo araçlarımızı müşterilerimizin beklenti ve taleplerine uygun özelliklerle ürettik.” 
Mercedes-Benz Türk, tümü 2 akslı olmak üzere, yeni Tourismo’nun 2 farklı uzunluk seçeneğinde otobüsünü 3 farklı model ile piyasaya sundu;
2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD, 50 yolcu kapasitesi ile 12,3 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde,
2+2 koltuklandırma düzenindeki diğer bir model olan Tourismo 16 RHD, 54 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde,
Tourismo 16 RHD 2+1 koltuklandırma düzeninde 41 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğa ve 3,8 m yüksekliğe sahip.  

Mercedes Benz Sprinter; Crafter, Next ve benzerleri


Yeni Tourismo’nun tasarımında aerodinamik yapı ön planda 
Yeni Tourismo’nun zarif tasarımı, önceki modelin hatlarını yeniden yorumluyor. Yeni Tourismo’da bir araya gelen tasarım ve işlevsellik maksimum ekonomik verimliliği ortaya çıkarıyor. Yeni modellerde en ince detayına kadar geliştirilmiş aerodinamik özellikler sayesinde, önceki modele kıyasla yakıt tüketimi oldukça düşürüldü. Yeniden tasarlanmış sürücü penceresi ve dinamik görünümlü “AquaBlade” ön cam silecekleri, görselliği zenginleştirmenin yanı sıra yakıt tüketiminin ve sürüş gürültülerinin en aza indirilmesine de büyük katkı sağlıyor. Tüm modellerde standart olarak yer alan halojen farlar, LED gündüz farları, LED sinyal lambaları, sis farları, yağmur-ışık sensörü, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelinde standart olarak bulunan viraj içi aydınlatma ışıkları sayesinde daha güvenli bir sürüş imkânı sağlanıyor. 
Otobüsün iç mekânı daha konforlu hale getirildi 

Yeni Neocity, Tourismo, Futura ve Visigo, Busworld Europa'da


Özel servis setleri, opsiyonel olarak tüm koltuklarda sunulan USB şarj üniteleri ve 230 volt prizler, tüm elektronik aygıtlar için güç sağlıyor ve yolculuğu keyifli hale getiriyor. Ayrıca, yeni mutfak ünitesi uzun yolculukları daha keyifli kılıyor. Yenilenen monokrom kokpitinde, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni gösterge paneli ve yeni bir elektronik anahtar sistemi bulunuyor. İç donanımda koltuk tipleri, koltuklandırma düzenine göre değişiklik gösteriyor. 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD ve Tourismo 16 RHD modellerinde, Mercedes-Benz standart koltuklar için opsiyonel olarak Softline döşeme seçenekleri sunuluyor. Tourismo 16 RHD 2+1 için standart olarak Mercedes-Benz Relax koltuklar, ayarlanabilir ayak dayama üniteleriyle beraber sunuluyor. Araçtaki servis setleri de tamamen yenilendi. LED okuma lambaları, hava jetleri, servis setlerine entegre hoparlör, siyah deri servis seti döşemeleri ile tamamen farklı bir tasarım gerçekleştirildi. Tam otomatik, çift bölge (dual zone) kontrollü klima sistemi, otobüsün içerisindeki atmosferi daha da konforlu hale getiriyor. Isıtma ve iklimlendirme için kullanılan ön ve arka kontrol bölgeleri, aracın içinde homojen bir sıcaklık dağılımı sağlıyor.
Yeni Tourismo alıcıları daha ekonomik bir motora yatırım yapacak
Mercedes-Benz, yenilikçi sürüş teknolojilerini geliştirirken inovasyon konusundaki lider konumuna sadık kalmaya devam ediyor. Euro 6 BlueTec OM 470 FE (Yakıt Verimliliği Paketi) motor, çevreci ve ekonomik yönleriyle ön plana çıkıyor. 10,7 litre hacmindeki bu motor hem kompakt hem de son derece güçlü. Motor gücü, Tourismo 15 RHD modeli için 265 kW (360 PS), Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelleri için ise 
290 kW (394 PS) seviyesine ulaşıyor. Yeni Tourismo’nun tüm modellerinde Mercedes-Benz GO 210-6 manuel şanzıman standart, Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift otomatikleştirilmiş şanzıman da opsiyonel olarak sunuluyor. Motordaki gücün optimum biçimde aktarılabilmesiyle, düşük hızlarda bile yüksek esneklik ve seri hızlanma elde edilebiliyor. İşletmeler, düşük yakıt tüketiminin, daha fazla güvenilirliğin ve uzun bakım aralıklarının keyfini sürüyor. Tüm bunlar yeni Tourismo'yu, kendisine yapılan yatırımı kısa sürede amorti eden, son derece verimli bir otobüs haline getiriyor.

Mercedes Benz Travego AMG olsaydı!


Yeni Tourismo asistan sistemleriyle maksimum güvenlik sunuyor
En yeni güvenlik ve sürüş destek sistemleri, yeni Tourismo'nun daha da üstün koruma sunabilmesine olanak tanıyor. Yeni Tourismo, gelişmiş güvenlik sistemleriyle ticari araç sınıfında yeni bir standart daha belirliyor. 
Ön Çarpışma Koruyucusu (FCG) ile bir çarpışma durumunda çarpışılan aracın otobüsün altına girmesini önler, tüm sürücü bölmesi özel bir çerçeve yapısı içinde komple arkaya doğru itilir ve sürücünün korunması sağlanır.
Aktif Acil Fren Sistemi (AEBS) önde yavaş giden veya duran araca arkadan çarpma riskini azaltır. Bir tehlike algıladığı anda, sürücüyü uyarıp frenleme uygulayarak arkadan çarpma riskini veya kaza kaçınılmazsa yaşanan kazanın verebileceği hasarı azaltır.
Şerit Takip Asistanı (SPA) aracın istem dışı şerit değiştirdiğini algıladığı takdirde, sürücü koltuğunu şerit ihlali yapılan tarafa doğru hissedilir bir şekilde titreterek sürücüyü uyarır. 
Antiblokaj Fren sistemi (ABS) tekerleklerin frenleme anında kilitlenmesini engeller.
Elektronik Stabilite Programı (ESP) savrulmayı önleyerek virajlarda ve ani manevralarda güvenliği sağlar.
Patinaj Önleyici Sistem (ASR) ile hızlanma anında çekici tekerleklerin kayması engellenir ve buzlu yollarda bile güvenli kalkış imkânı sağlanır.

Elektronik Fren Sistemi (EBS) ve Fren Destek Sistemi (BAS), her koşulda dengeli frenleme sağlar.Fotoğraflar; www.magazinulasim.com - Mercedes Benz
http://magazinulasim.com/Konu-mercedes-benz-yeni-tourismo-rhd.html?pid=81920#pid81920

2 yorum:

  1. Mercedes keşke yeni Travego'nun yerine bu aracı çıkarsaydı yeni Travego'dan daha çok satardı. Yeni Travego'nun Tourismo gibi uzun dingillisi yok Travego'nun önceki kasası iki nesille satılırken yenisi tek kasayla satılıyor. Yeni Travego'dan çok daha güzel bir tasarıma sahip yeni Travego'dan daha çok satacağını düşünüyorum

    YanıtlaSil
  2. Sanırım Yeni Tourismo'nun Yeni Travego'dan daha fazla satılacağını söylemek istediniz.
    Tasarım ve fiyat olarak Torismo'nun şansı yüksek bana göre de.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..