Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Arazi ve kente yönelik yeni bir oyuncu geldi; Mercedes-Benz Unimog şimdi Türkiye'de

Arazinin başarılı aracı Unimog, pikaplara meydan okuyor.Hem  zorlu yollarda, hemde kent içinde rahatlıkla kullanılabilecek bir araç Mercedes Benz Unimog.Zaten, askeri ve kamu amaçlı dünyanın bir çok yerinde Unimog başarıyla yıllardır kullanılıyor..

Mercedes Benz'in Almanya internet sitesinde Euro 6 normlarına uygun olarak
(https://www.mercedes-benz-trucks.com/de_DE/models/unimog-off-road/technical-data.html)
OM 934 LA (231 beygir, 900 Nm) motorlu U4023 ve U5023 modelleri ile
OM 936 LA motor (299 beygir, 900 Nm)lu U5030 modelleri yer alıyor.


Unimog modellerinin en üstünde 300 beygirlik U530 yer alıyor.Aracın tasarımı U4023 ve U5023'ten farklı.

Unimog'un ilk prototipi 1946 yılında hazırlanırken 1947 de de seri üretim başladı..İlk modelin motoru 25 beygirlik OM 636 idi.

1987 yılında Aksaray Mercedes Benz Türk tesislerinde  Unimog 1300L modeli imal edilmeye başlandı.Bu araçta kullanılan OM 366 motoru aynı zamanda yine Aksaray'da üretilen Mercedes Benz SK 2517 kamyonlarda da kullanıldı.1300L zaman içinde U4000 modeline dönüştü.


Yeni Elektrikli Mercedes Benz, Türkiye'de Test Ediliyor!


Mercedes-Benz Türk, en ağır koşulları dize getiren, dünyanın en iyi arazi araçları arasında 60 yılı aşkın süredir kendine yer edinen Mercedes-Benz Unimog’u Türkiye’de hem arazi, hem de şehir içinde kullanıma uygun donanımla satışa sunmaya başladı. Mercedes-Benz Unimog, Euro 6 normlarını karşılayan 5.1 litrelik 6 silindirli BlueTec motorunda otomatik vites seçeneği ile 231 HP güç ve 900 Nm tork sunuyor.
Araç standart olarak 800 cm, opsiyonel donanımlar ile birlikte 1.2 metre derinliğindeki sulardan geçebiliyor ve 38 derece yan eğimlerde dahi ilerleyebiliyor.
Kabininde 7 kişiye kadar oturma alanı sunan Unimog, kabin içi donanımları ile de sadece arazide değil, şehrin sokaklarında da egemenliğini ilan ediyor.

Sipariş üzerine kişiye özel olarak üretilen Unimog, Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayii Ankara Koluman Motorlu Araçlar aracılığıyla sipariş edilebiliyor. 
Dünyanın en iyi arazi araçları arasında anılan Mercedes-Benz Unimog, U 4023 ve U 5023 versiyonları ile Türkiye’de macera tutkunlarına yönelik olarak satışa sunulmaya başladı. Mercedes-Benz’in Wörth Fabrikası’nda markanın diğer kamyon modelleriyle beraber üretilen Unimog, bu sayede seri üretim Mercedes-Benz kamyonların verimlilik, yüksek kalite güvencesi ve yedek parçaların hızlı temini gibi avantajlarından yararlanıyor. Mercedes-Benz Unimog, dinamizmi vurgulayan radyatör ızgarası ve yeni nesil farları da kapsayan tamponu ile modernleşme sürecini sürdürüyor. Ayrıca, aracın opsiyonları arasına eklenmiş kamera sistemi aracın park edilmesi için büyük kolaylık sağlıyor. Unimog’un sahip olduğu, lastik basınç kontrol sistemi “Tirecontrol Plus” sayesinde, lastik basıncı hareket edilen zemine göre araçtan inmeden kabin içindeki ekrandan “Yol”, “Kum” ve “Çamurlu Arazi” modlarına ayarlanabiliyor. 


Yeni Mercedes-Benz C-Serisi, yepyeni 1.5 litrelik turbo beslemeli benzinli motora da sahip


Unimog U 4023’ün alüminyum kasasında 3 ton, Unimog U 5023 modeli ile ise 7,5 ton yük de taşınabiliyor. Ayrıca araçta bulunan römork ön hazırlığı ile istendiği takdirde araca sonradan motosiklet ve bot gibi malzemeleri çekebilmek için römork takılabiliyor.Zorlu arazi koşullarında devleşiyor
Her hızda 4x2’den 4x4 aks tahriğine geçebilme, yine her hızda diferansiyel kilidini devreye alıp çıkartabilme Mercedes-Benz Unimog’un olağanüstü arazi kabiliyetinin anahtarları arasında yer alıyor. Esnek yapıdaki şasi tasarımı ve 30 dereceye kadar salınıma izin veren özel aks ve süspansiyon yapısıyla Unimog burularak arazideki engebelere uyum sağlıyor. Sektörde az bulunan bu özellikleriyle Unimog’unu lastikleri zeminden kopmadığı, güç aktarımı zemine kesintisiz iletebildiği için Unimog en çetin arazi koşullarında dahi hedefine ulaşıyor. Sahip olduğu donanıma göre aracın yaklaşma açısı 44 derece, uzaklaşma açısı ise 51 derece. Karın altı açısı 34 derece olan aracın meyil tırmanma kabiliyeti ise 45 derece. Ayrıca Unimog, opsiyonel donanım ile 1.20 metre derinliğindeki sulardan geçebiliyor ve 38 derece yan açılarda ilerleyebiliyor. Olağandışı sürüş koşullarında, 3 kademeli olarak seçilebilen diferansiyel kilitlerine ve lastik basınç kontrolüne sahip dört tekerlekten çekiş sistemi devreye alınabiliyor.

İç tasarımda arazi kullanımını kolaylaştıran düzenlemeler
1974’ten günümüze Unimog’un klasik kokpitindeki değişim devam ediyor. Unimog’un ortasına doğru yaklaşık 1 metreye yakın yerleştirilen motor konsepti, kabin tasarımında avantajlar sağlıyor. 120 mm uzatılan iç mekân artık daha yüksek ve 7 kişiye kadar oturma kapasitesi sunabiliyor. Off-road kullanımlarını kolaylaştıran detayları arasında; orta konsoldan direksiyon bölgesine taşınan vites kontrolleri, çok fonksiyonlu direksiyon, ayarlanabilen direksiyon kolonu, çok fonksiyonlu butonlar, daha geniş ekranlı gösterge tablosu ve güncellenen ısıtma ile soğutma sistemleri yer alıyor.


ABD'de üretilen en yerli otomobil % 75'le Honda!Sonra Mercedes..


 Tavandaki kontrol butonlarının da yeniden düzenlenmesi ile sürücü koltuğundan yolcu bölümüne geçişler daha kolay hale geliyor. Ön aksın hemen arkasında, düşük titreşimli alanda konumlandırılan sürücü oturma pozisyonu ve kabin süspansiyonu ile konfor özellikle arazi kullanımlarında maksimum seviyeye taşınıyor. Hem sürücü, hem de ön yolcu koltuğundaki kişiler ısıtmalı ve hava süspansiyon opsiyonlu koltuklar ile Unimog konforunu deneyimleyebiliyor.


Smart, Mercedes Benz, Renault ve Geely Dörtgeninde Ne Olabilir?


Motorun emisyon değerlerinde yüzde 90’a varan gelişim
Mercedes-Benz Unimog’da, OM 934 serisindeki yüksek tork değeri sunan 4 silindirli ve 5,1 litre hacmindeki BlueTec 6 motor, 170 kW (231 PS) güç ve 1200 ile 1600 d/d arasında 900 Nm maksimum tork değeri sunuyor. Yasal hız sınırları çerçevesinde bulunan 90 km/s’lik maksimum hıza ulaşabilen Unimog, daha uzun yolculuklar ve otoyol trafiğine uyum sağlıyor.
Euro 6 normlarına uygun koşullarda satışına başlanan Unimog, düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini, dayanıklılığı, uzun yaşam döngüsü ve arttırılmış bakım aralıklarını bir arada sunuyor. Araçta, atık gazların azaltılabilmesi ve emisyon değerlerinin düşürülebilmesi için AdBlue enjeksiyonları, SCR-katalizatörü ve partikül filtre uygulamaları kullanılıyor. Mercedes-Benz Unimog, tüm bu iyileştirmeler sonucunda yüzde 3’e varan yakıt tasarrufu, yüzde 90’a varan emisyon azaltımı ve Euro 6 uyumunu yakalayarak çevreci özelliklerini geliştiriyor.


Finalistler belli oldu; Alpine, Citroen, Ford, Jaguar, KIA, Mercedes Benz, Peugeot


Şanzıman: Daha kısa vites değişim zamanlaması ve geliştirilmiş kullanıcı deneyimi
Vites değiştirme süresini kısaltmak ve aracın yaşam süresini uzatmak adına Mercedes-Benz Unimog’un şanzımanı geliştirilerek performansı arttırıldı. Şanzıman, direksiyon kolunda bulunan EQR’yi (Elektronik Hızlı Geri) içeren milli kumanda kolu ile çalıştırılabiliyor. Sahip olduğu 8 ileri ve 6 geri vites dışında off-road kullanımı için arazi grubunda opsiyonel olarak 2,5 km/s ve 35 km/s arası hızlarda kullanılabiliyor. İstendiğinde otomatik, istendiğinde manuel konumda kullanılabilen şanzıman sürücü için kullanım rahatlığı sağlıyor.
Mercedes-Benz Unimog’un sahip olduğu OM 934 motorda bulunan motor freni 180 kW’luk fren gücü oluşturan çift hızlı kompresöre sahip. Motordaki her bir silindirin kendine ait bir motor fren ünitesi bulunuyor. Bu yüksek fren gücü, tekerleklerdeki fren sisteminin aşınmasını önleyip verimliliği arttırarak sürüş ve işletim ekonomisine katkıda bulunuyor.
 Off-road için özel olarak geliştirilen ABS ise standart donanım olarak sunuluyor.


Yerli otomobilde Renault birinci, Fiat ikinci, Toyota üçüncü..


Her biri sipariş üzerine kişiye özel olarak üretilen Unimog, Mercedes-Benz Türk Yetkili Bayii Ankara Koluman Motorlu Araçlar aracılığıyla sipariş edilebiliyor. Mercedes-Benz Unimog’u Türkiye’de kullanmak için C Sınıfı ehliyet sahibi olmak ve SRC, Psikoteknik belgelerine sahip olmak yeterli.


Teknik veriler                                                             U 4023                        U 5023
Motor (Euro VI)                                                  OM 934 LA                             OM 934 LA
Maksimum güç                                                  170 kW/231 HP                      170 kW/231 hp
Maksimum tork                                                 900 Nm/2200 rpm                 900 Nm/2200 rpm
Kavrama                                                             SAE-2 Ø 395 mm Tek plakalı kuru kavrama (organik)
Şanzıman                                                            UG 100/8                                UG 100/8
Dingiller                                                              Tork tüpüyle bağlı helezon yaylı portal akslar
Ön dingil (model tip)                                         737.367                                  737.223
Arka dingil (model tip)                                       737.367                                  737.223
Elektrik sistemi                                                  24 V                                        24 V
Akü kapasitesi (Seri/SA)                                    100/170 Ah                            100/170 Ah
Depo kapasitesi (Nominal hacim)                     160/235 l                                160/235 l
Direksiyon/azami direksiyon basıncı                ZF 8095/170 bar                     ZF 8095/170 bar
Frenler                                                                Pnömatik disk frenler
En küçük lastik (lastik/jant)                               335/80 R20                            365/80 R20
En büyük lastik (lastik/jant)                              425/75 R20                            455/70 R24
Tahrik tipi                                                           Devreye alınabilir dört çeker sistemi
Dingil açıklığı (mm)                                            3850 mm                                3850 mm
Azami ağırlık (opsiyonlar dâhil)                         10.3 t                                      15.0 t
Ön dingil üzerinde maksimum ağırlık               4.6 t                                        6.4 t
Arka dingil üzerinde maksimum ağırlık            6.0 t                                        8.8 t
Yaklaşma/uzaklaşma açıları                              42°/46°                                   46°/50°
Dönüş dairesi                                                     16.3 m                                    16.3 m
Karoser montaj yeri
(azami uzunluk × genişlik × yükseklik)             4100 × 2280 × 1400 mm        4100 × 2280 ×1400 mm
Sudan geçme derinliği (Seri/SA)                       0.8 m/1.2 m                           0.8 m/1.2 m
Maksimum hız                                                   89 km/s*                                89 km/s*
* Sınırlı, yasal hız sınırı


Yerli otomobil her yerde gündemde, ABD'li otolar Avrupa'ya gelemiyor ve güvenlik önemli!

40 yorum:

 1. BOTAŞ a gün doğdu ellerinde eski unimoglar vardı 80 sonu ihale ile ellerindekini çıkarıp artık ülkemizden alırlar normalde bunlar Almanyadan Araç üstü Vinç montajı yapılmış şekilde (HIAB//Palfinger) geliyordu.
  Artık ülke içinden alınır diğer firmalarında bu tarz cihazları alması kolaylaşır

  YanıtlaSil
 2. Farları niye orda sanki çok çirkin ya eski kasası daha güzel. Ayrıca o fiyat ne öyle....

  YanıtlaSil
 3. Dünyada tek bir araba hakkım olsa o araba bu olurdu.

  YanıtlaSil
 4. Şimdi bunlar zenginlerin oyuncağı olacak ve çok pahalı bunu alacağımıza yerli kamyonetler kullanılmalı

  YanıtlaSil
 5. Çok pahalı belediyeler bile zor alabilir 10 tane alsa bir belediye 16 trilyon ediyor kafadan ? Fakat daha uygunu varken Ford olsun Mercedes'in daha düşük fiyatlı modelleri mevcut ...

  YanıtlaSil
 6. ÖTV ve KDV oranları neden düşük? Kamu araçları diye fiyat listesi hazırlamışlar, acaba bu yüzden mi?

  YanıtlaSil
 7. Bunun yerine G63 6x6 alırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unimog diğer tüm vasıtalardan tamamen farklı ihtiyaçlar doğrultusunda üretiliyor. Karşılaştırma mantıklı değil.
   Dipnot: Arctic Trucks AT44 6X6 tercihimdir.

   Sil
 8. Karşıya 3. Köprüden mi geçecek şimdi bu ?

  YanıtlaSil
 9. Alacak Kişiler
  Acun Ilıcalı
  Cem Yılmaz
  Vural Ak

  YanıtlaSil
 10. bununla ortama bile akilir.

  YanıtlaSil
 11. Bununla işe, okula gidip gelsen manyak olur ha.

  YanıtlaSil
 12. Bilgi hatası var. Motoru Euro 6 değil Euro 4;
  The Unimog U 4023 / U 5023 range is driven by low-maintenance Mercedes-Benz 4-cylinder engines, which provide ample power and high torque build-up. They provide the drive to tackle the most difficult terrain and conditions. Engine emissions are also kept environmentally friendly – and within national standards – through the Selective Catalytic Reduction (SCR) technology of the new Euro 4 engine with BlueTec®. This Unimog range can also be provided with the Euro 3 version engines. https://www.mercedes-benz.co.uk/content/unitedkingdom/mpc/mpc_unitedkingdom_website/en/home_mpc/Unimog/home/unimog_overview/models/u4023-u5023/u4023-u5023/engines.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mercedes'in İngiltere sitesinde yazılanlar (Euro 4) doğru ancak Almanya'ya yönelik internet sitesinde Euro 6 normlarına uygun olduğu yazıyor.Yazının ilk satırlarında (Almanya sitesi) bağlantı adresi yazıyor..

   Sil
  2. Motorlar ülkeden ülkeye fark ediyor. Türkiye'de kullanılan motor OM 934 serisinin en üst versiyonu ve Euro 6 olarak geçiyor. Motorun özelliklerine buradan bakabilirsiniz: https://media.daimler.com/marsMediaSite/en/instance/ko/The-new-engines-BlueEfficiency-Power-units-in-Euro-VI-for-a-wide-range-of-applications.xhtml?oid=9903990

   Sil
  3. Merhaba, motorlar ülkeden ülkeye fark ediyor. Türkiye'de kullanılan motor OM 934 serisinin en üst versiyonu ve Euro 6 olarak geçiyor. Motorun özelliklerine buradan bakabilirsiniz:https://media.daimler.com/marsMediaSite/en/instance/ko/The-new-engines-BlueEfficiency-Power-units-in-Euro-VI-for-a-wide-range-of-applications.xhtml?oid=9903990

   Sil
 13. Para haric araci kullanmak icin aranan tum ozellikler bende mevcut

  YanıtlaSil
 14. 1200 devirde verdiği tork değerine bakarmısınız.!!

  YanıtlaSil
 15. Askerde 98 model Unimog kullanıyordum çok güzel sürüş zevki vardı.
  Bir keresinde çamura batmıştım 4 çekeri açınca hayvan gibi gidiyordu namussuz.
  Şimdiki güncel modellerinin sürüşü daha zevklidir sanırım.

  YanıtlaSil
 16. Efsane ne demek abi efsanelerin efsanesi bu canavar

  YanıtlaSil
 17. Efsane bir araç. Orman işletmelerinde önceki nesilleri yangın arazözü olarak kullanılıyor. 3 ton civarı su kapasitesine sahip. Gitmediği yol, girmediği arazi yok. Ama bundan sonrası için bu fiyatlarla pek tercih edilmez gibi. BMC ile Renault’a devam gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Unımog'un BMC versiyonu EFE var. Türk Ordusu kullanıyor. Onun sivil versiyonu hazırlansa hesaplı bir seçenek olabilir!!!

   Sil
 18. 8 İleri 6 geri askerde az sürmedik

  YanıtlaSil
 19. Vergisiz fiyat 1.6 milyon

  YanıtlaSil
 20. Dunyada Mercedes kadar saygin uretici yok bu aracta onun imzasi.

  YanıtlaSil
 21. hülya avşar ile arnold şıvardzeneger görmesin

  YanıtlaSil
 22. Daha hafif şartlarda kullanacak olanlar G tercih edebilir. Ama bu varlık G’nin bocaladığı yerde onu sırtına alıp Mars’a kadar götürebilir.

  YanıtlaSil
 23. Bunun yerine G-Class ya da G63 AMG 6x6 alırdım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onlar bunun yanında oyuncak yeri gelir tren vagonu çeker yeri gelir sert arazi mükemmel bir araçtır parasını son kuruşuna kadar hak eden nadir aractır

   Sil
 24. Bunu alacaksın yanına birde G63 AMG 6x6 çekeceksin süper olur

  YanıtlaSil
 25. c sınıfı ehliyetle kullanılan araç sahipleri vergi mükellefide olmak zorudalar kamyon alayım keyfime binerim bizde malesef yok.

  YanıtlaSil
 26. Şimdi bunlar zenginlerin oyuncağı olacak ve çok pahalı bunu alacağımıza yerli kamyonetler kullanılmalı

  YanıtlaSil
 27. Keşke bizim BMC,Pi makina da böyle bir araç yapsalar.

  YanıtlaSil
 28. U 4023 ile U 5023 arasındaki fark nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lastik ebatlarıyla, yük kapasitesi-toplam ağırlık farklı.motor aynı..
   https://www.mercedes-benz-trucks.com/tr_TR/models/unimog-off-road/applications/agriculture.html
   https://www.mercedes-benz-trucks.com/en_ID/models/unimog-off-road-4000-5000/technical-data.html
   https://www.otometre.com/2018/12/arazi-ve-sehire-yonelik-yeni-bir-oyuncu.html


   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..