Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Ford Trucks/Ford Otosan, efsane yarış Dakar'a katılacağını ilan etti

İlk kez 1978-1979 yıllarında yapılan Dakar Rallisi, genellikle Aralık ayının sonları başlayıp Ocak ayının ortasında biten zorlu bir yarış.Son senelerde, yılın ilk günlerinde başlayan dünyanın en zorlu yarışında, bu kez Türk yapımı iki araç, rakiplerini geçerek ilk sıralara yerleşmeye çalışacak.

F-Max modelini yollara çıkaran Ford Trucks, Cargo modeli iki aracını,
Güney Amerika'da yarıştırarak dünyanın gözlerini üzerine çekecek.Cargo ve F-Max Serilerini,  Çin'de lisansla imal ettiren Ford Otosan'ın Dakar ekibinde destek amaçlı ikide Transit 4x4 araç yer alacak.

Modifiye kamyon statüsündeki her iki Ford Cargo; yarışta 523 ve 530 numaraları taşıyacak.Model ismi Car40 olarak yarışta belirtilmiş.

Ford Otosan, Dakar Rallisi'ne katılacağını; yarış tarihini  anlatan bir yazı ve  bir kaç görselle İnstagram hesabıyla blog sitesinde açıkladı. 


Eskişehirli Yeni Ford Cargo 4x4, dünyanın en zorlu yarışı Dakar'a katılacak ve...Dakar: Büyük bir macera ...... 26 Aralık 1978’de ilk Paris-Dakar Rallisi’nin startı verildi!..... 24 Aralık 2007’de 4 Fransız turistin Moritanya’da öldürülmesi gibi can güvenliğini tehdit eden durumlara dönüşünce organizasyon.... bir başka kıtaya, Güney Amerika’ya taşındı...
 Paris-Dakar Rallisi’ne ilk katılan Türk pilot unvanına sahip Kemal Merkit’i de burada anmak gerekir. Birçok farklı yarıştaki başarılarının yanı sıra zorlu Dakar Rallisi’ni de tam 6 kez tamamlayarak Türk motorsporları dünyasında özel bir yere sahip olan Merkit, yine bir motor yarışında geçirdiği kaza neticesinde hayatını kaybetmişti.

20.12.2018 tarihli basın bültenini aşağıya ekliyoruz;


Ford Trucks dünyanın en zorlu off-road maratonu Dakar’da yarışacak 

Ford Trucks tarafından desteklenen ralli takımı VDR Truck Racing, Dakar 2019 Rallisi’nde ilk kez Ford Trucks kamyonları ile yarışacak. Ford Otosan mühendislerinin dünyanın en zorlu yarışı için tasarladığı iki özel prototip Ford Trucks kamyonu, Dakar 2009 yarışının birincileri Yves Rutten ve Peter Van Delm kullanacak. 
Dünyanın en zorlu off-road maratonu olan Dakar Rallisi’nin 2019 edisyonu için geri sayım başladı. Güney Amerika’da, Peru’nun Lima kentinde 6 - 17 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek maratonda Ford Trucks’ın desteklediği Belçikalı VDR Truck Racing (VDR Kamyon Yarış Takımı) de yarışacak. Dakar 2009 yarışının birincileri Yves Rutten ve Peter Van Delm’i bir araya getiren takım, bu yıl ilk kez Ford Trucks kamyonları ile rakiplerine karşı mücadele verecek. 

Türkiye’de Ford Otosan, Belçika’da ise VDR Truck Racing, dünyanın en zorlu yarışına katılacak 2 prototip yarış kamyonunu geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Ford Trucks’ın Dakar 2019’a gönderdiği araçlar Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nin desteği ile tasarlandı, prototip olarak yarış parçaları ile Belçika’da VDR Racing atölyesinde yapıldı. Daha sonra Ford Trucks mühendisleri ve VDR Truck Racing teknik ekibinin iş birliği ile montajı tamamlanan kamyonlar, gerçek ralli koşullarında test edilerek dünyanın en zorlu yarışına hazırlandı.

“Ford Trucks olarak, dünya çapında motor sporlarını destekliyoruz”
Ford Trucks’ın global çapta motor sporlarına destek olduğunu belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Uluslararası ağır ticari araç pazarında en büyük üreticilerden biri olan Ford Trucks olarak, 60 yıla varan kamyon üretim tecrübemizi pazarın ihtiyaçlarını karşılayan ürün geliştirme becerimizle birleştiriyoruz. Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin ardından Orta ve Doğu Avrupa’da büyümemizi devam ettirirken uluslararası bir marka olarak bir yandan da motor sporlarına yatırım yapıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda VDR Truck Racing’e 2016 yılından bu yana verdiğimiz desteği bu yıl, yeni bir iş birliği ile ileriye taşıdık. Bu iş birliği kapsamında Türkiye’de tasarlayıp ürettiğimiz Ford Trucks kamyonlarımız, ilk kez Dakar Rallisi’nde yarışacak. Maratonun gerçekleşeceği koşullarda teste tabi tuttuğumuz araçlarımızın dayanıklılık ve gücü ile Dakar yarışında başarılı olacağına inanıyoruz. VDR Truck Racing gibi şampiyon sürücülere sahip, dünya çapında başarılı bir takım ile iş birliği yapmaktan çok mutluyuz. Ford Trucks'a güvenerek araçlarımızı dünyanın en zorlu yarışında kullanmak için bizimle iş birliğine imza atan VDR Truck Racing’e başarılar diliyoruz.” dedi. 

Ford Trucks, yarış kamyonları dışında, iki pilot, 4 yardımcı pilot ve 8 kişilik teknik ekipten oluşan VDR Truck Racing’e, Dakar çöllerinde ihtiyaç duyulabilecek tüm ekipmanı sağlıyor. Başarılı ekibe ayrıca Ford Trucks’ın sunduğu bir servis aracı da eşlik edecek. 

Güney Amerika'da 41. kez düzenlenecek Dakar Rallisi, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sadece Peru’da gerçekleşecek. Yarışçılar 6 Ocak 2019 tarihinde seremonik olarak verilen startla 11 gün sürecek rallinin açılışını yapacaklar. Lima kentinden başlayacak 10 etaplık ralli, Peru Çölleri etrafında dolanan güzergâhın tamamlanmasıyla 17 Ocak'ta yine Lima’da son bulacak.


Kaynak;
 https://www.instagram.com/fordtruckstr
https://www.instagram.com/p/BrfznbTFR8g/
https://blog.ford.com.tr
https://blog.ford.com.tr/efsanevi-heyecana-geri-sayim-basladi
https://www.otometre.com/2018/09/otosan-ford-dunyann-en-zorlu-yars.html
https://www.dakar.com
Basın Bülteni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..