Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Maliyet, yerli araçları cazip hale getirince dünya sermayesi, üretim için Türkiye’ye akın etmeye başladı!!!

Yerli  otomobil, araç ve traktör gündemden düşmüyor.Bu gidişle de hep manşetlerde kalacak gibi.Otomotivin bir dalı olan traktörde de yerli ürünler daha cazip görünmeye başlayınca yeni firmalar, markalar yatırımı düşünmeye hatta gerçekleştirmeye başladı..


Ülkemizde yerli veya uluslararası bir çok marka faaliyet gösteriyor.Ancak son dönemde İthalat,  zorlaştırılmaya çalışılırken Euro ve Dolar'ın yükselişi, vergiler maliyeti yükseltti.Bu durumda yerli traktör (ki bunun yerlilik oranı çok önemli) üretimi ilgi çekmeye başladı.Ne yazık ki sadece montaj yapılarak ta yerli etiketinin kullanılması biraz yalancılık gibi oluyor!

Bu süreçte; İtalya’dan 135 yıllık ARGO Tractors, Anadolu Grup’la Landini markalı traktör imal etmeye başladı.Biraz öncesinde Same ve Deutz Fahr üretimi başlamıştı.Yine dünyanın en büyük otomotiv ve traktör firmalarından Mahindra, Erkunt Traktör ve Hisarlar Tarım'ı satın aldı. Bu üretimlerin yanında bir zaman sonra Mahindra imali başlayabilir!


Bazı kaynaklara göre Massey Ferguson yatırım yapmayı düşünüyor, hali hazırda Manisa'da ki Hindistan şirketi Tafe'ye ait fabrika da bazı MF modelleri üretiliyor.

Japon Yanmar, İzmir'de 2021'den itibaren traktör ve güç sistemleri üremeye başlayıp ihracatı da hedefliyor.

MST İş Makinaları ve Başak Traktör'ün sahibi Sanko Holding, daha önce farklı firmalarca Türkiye'de satışı yapılan Alman Claas markasıyla distribütörlük anlaşması yaptı.İleri ki yıllarda imalat olur mu bilmiyoruz.

Türkiye'de yerli otomobil ve yerli araç için yapılan çalışmaları biliyor musunuz?
  Sanayi Bakanlığı'nın   motorlu araçlarda yerli katkı oranları 2019  listesinde Tümosan,
Türk Traktör ( New Holland/Case), Hattat/Valtra, Başak, Bozok Traktör, Same/ Deutz Fahr markalarının yanında Kubota'da verilmiş.Bu bilgiler bakanlığa ilgili firmalarca veriliyor.Bu durumda Kubota'nında Türkiye'de üretim veya en azından montajı yapıldığı sonucu çıkıyor.


Son bir haber de, Türkiye'nin belkide dünyanın en önemli traktör forumlarından
https://www.trakkulup.net/ 'e göre John Deere'nin İzmir Torbalı'da tesisleri traktör imal etmeye başladı.John Deere 1980'li yıllarda Çukurova Makina tarafından bir süre imal edilmiş. bir arada Hattat ile ortak üretim görüşülmüştü!


Bunlarda Yılın Traktörleri


Erkunt Traktör'ün yerli motor imal etme çabaları da aşağıda kaynak olarak gösterilen bağlantılardan birinde yer alıyor.
...Türkiye’nin ilk yerli ve milli dizel motorunu üretmek için girişimlerde bulunan ancak ülkedeki tasarımcı eksikliği sebebiyle zorlandıklarını belirten Zeynep Erkunt Armağan, “Adım adım ilerliyorum. En çok 2 sene içinde biz burada kendi motorumuzu kullanır, 3 sene içinde de buradan motor ihraç eder hale geleceğiz. Göreceksiniz Türkiye’nin Türkiye buna layık diye düşünüyorum”dedi.http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yerli-traktor-motoru-icin-gururlandiran-adim-41025891.Uzel Traktör'ün başlangıcından bugüne kadar neler yaşadığını linkler yoluyla okuyabilirsiniz;
 ...Polonya'da üretime başladık, Almanya'da traktör fabrikası aldık, Hindistan'da ufak bir birimimiz var, Çin ve ABD'de birimimiz var ve 85 ülkeye mal satar konuma geldik. Sadece traktör değil her çeşit tarım makinasını üretir hale geldik. Yemekhanede 4-5 farklı dil konuşulur hale gelmişti..http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/coken-bir-turk-devi-yeniden-doguyor-12962075

TRAKTÖRLER TRAKYA FUARI'NDA


Finansgundem.com yazarı Fatih Çil, Genel Müdür Erdoğan Shoshi ile Türkiye pazarına yeni giren Japon devi Yanmar’ın yatırım planlarını ve İzmir stratejsini konuşmuş…
“Japonya’dan kendi ürünlerimizi getirelim, ithalatla para kazanalım düşüncesinde değiliz.  O ürünleri mümkün olduğu kadar Türk tedarikçisinden parça alarak üretmek istiyoruz. Sonraki aşamada da o parçaları Türkiye’de monte etmek ve o ürünü Türkleştirmek amacındayız” dedi.https://www.finansgundem.com/haber/izmiri-yanmarin-uretim-ve-ihracat-ussu-yapacagiz/1274752

Otomobil ve ticari araç satışlarındaki durgunluk ve hatta gerileyiş bu alanlara da sıçrar mı yada ne kadar etkiler zaman gösterecek.Bu yatırımların artmasını ve en az % 85 ler seviyesinde olmasını vatandaş olarak isteriz.. TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN MOTORLU ARAÇ 2019 YILI YERLİ KATKI ORANLARI


An itibarıyla (16.02.2019) ilgili firmalarca  bakanlığa verilen listelere göre oluşturulan tabloda

Tümosan;           %  86 - 91,
New Holland;      %  87 - 91.70,
Case;                  % 87.60
Hattat;                 % 72 - 78,
Valtra;                 % 65.40 - 67.40,
Başak Traktör;    % 23.20 - 82.40,
Bozok Traktör;    % 58.12 - 72.51,
Same;                 %13.30 - 49.80,
Deutz Fahr;         % 12.80 - 54,
Kubota;               % 7.81 - 22.95

 yerlilik oranlarıyla yer alıyor.Bu tabloya göre otomobil, otobüs, kamyon, minibüs ve motosikletten oluşan verilerde en yerli araç grubu olarak traktörler dikkat çekiyor.

Türkiye'de üretilen traktörler ve fiyatlarıKaynaklar;
https://www.otometre.com/2018/12/erkunt-traktor-2019-itibaryla-lisansla.html
https://www.trakkulup.net/showthread.php/97707-john-deere-turkiye-traktor-fabrikasi
https://www.trakkulup.net/showthread.php/97707-john-deere-turkiye-traktor-fabrikasi/page2
https://www.trakkulup.net/showthread.php/97707-john-deere-turkiye-traktor-fabrikasi/page3
https://www.trakkulup.net/showthread.php/97707-john-deere-turkiye-traktor-fabrikasi/page4
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yerli-traktor-motoru-icin-gururlandiran-adim-41025891
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/coken-bir-turk-devi-yeniden-doguyor-12962075
http://www.milliyet.com.tr/traktorde-patlayacagiz/erdal-izgi/ege/yazardetay/12.10.2017/2535444/default.htm
 https://www.sanayi.gov.tr
https://www.dunya.com/kose-yazisi/traktorde-yeni-donem-yeni-yatirimlar/385569
https://www.haberturk.com/depodan-bozma-atolyeden-6-ulkeye-traktor-ihracati-2183269-ekonomi
https://www.finansgundem.com/haber/izmiri-yanmarin-uretim-ve-ihracat-ussu-yapacagiz/1274752Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..