Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Ferrari F8 Tributo, 488 GTB’nin Yerine

720 beygirlik V8 motor ve  efsane model Ferrari 308 GTB'den ilham alınarak muhteşem bir otomobil; F8 Tributo.Ferrari, bu yıl 89’uncu kez düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileyeceği yeni modelini otomotiv dünyasıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Son 3 yıldır üst üste “Engine of the Year” ödülüne layık görülen 720 HP gücündeki V8 motorla donatılan Ferrari F8 Tributo, 488 GTB’nin yerini almaya

hazırlanıyor. Selefinden 50 HP daha güçlü olan F8 Tributo, geliştirilmiş aerodinamik özellikleri ve daha hafif yapısıyla Ferrari mühendisliğinin geldiği son noktayı temsil ediyor.

Ferrari, Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızı olacak yepyeni modeli F8 Tributo’nun ilk fotoğraflarını yayınladı. 488 GTB’nin yerini almaya hazırlanan F8 Tributo’da yer alan 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üst üste 3 kez “Engine of the Year” ödülü ve “Son 20 Yılın En İyi Motoru” ödülüne layık görülen 3902 cc hacmindeki turbo beslemeli motor, 720 HP güç üretiyor. Gelmiş geçmiş en hızlı otomobillerinden birisi olan Ferrari F8 Tributo, yerini aldığı modele göre yüzde 10 iyileştirilmiş aerodinamik özellikler, 50 HP daha güçlü olan motoru ve 40 kg daha hafif karoseriyle farkını ortaya koyuyor. 


Yeni Ferrari Monza SP1 ve SP2; Ferrari 450 Monza, 860 Monza ve 166 MM'den ilham aldı


Otomobilin sürücü ile olan iletişimini kuvvetlendirmek için gerçekleştirilen değişiklikler de Ferrari mühendisliğinin en güncel yansıması olarak ayrıca önem kazanıyor. Bu çalışmalar kapsamında otomobilin direksiyon simidinin çapı küçültülürken, FDE+ ve güncellenmiş elektronik yardımcılar sayesinde F8 Tributo konfor ve güvenlik seviyesi artırılmış bir süper otomobil olarak da öne çıkıyor. 
Ferrari Design Center’da yaratılan ve V8 motorun tüm gücünden optimum faydayı sağlamak için yüksek mühendislik ürünü aerodinamik öğelere yer verilen F8 Tributo, aynı zamanda markanın tasarım anlayışının da yansıması olarak önem kazanıyor. F8 Tributo’nun tasarımı da en az V8 motorun gücü kadar heyecan uyandırıyor. Yeniden tasarlanan gövdesiyle keskin bir görünüm çizen otomobil Ferrari’nin karakteristik özelliklerinden taviz vermeden tasarlanan yüzü, “S Duct” ismi verilen hava kanalı sayesinde, 488 GTB’ye göre bastırma kuvvetinin yüzde 15 artırılması gibi özellikleriyle de ön plana çıkıyor. 80’li yılların ikonu F40’a atıfta bulunan panjurlu motor kaputu ile V8’in tüm ihtişamını sunan otomobilde, fren diskleri büyütülürken yeni fren soğutma kanallarına da yer veriliyor. 


Porsche, Audi, Mercedes, BMC ve BMW'den sonra o marka da bisiklet üretiyor


F8 Tributo’nun tasarım detaylarında dikkat çeken dairesel stop grubu ise 1975 yılında ilk kez 308 GTB’deki tasarımdan ilham alıyor. Bu görünümü ile F8 Tributo; 8 silindirli Berlinetta geleneğinin de temsilcisi olduğunu ortaya koyuyor.  488 GTB’ye göre tüm öğeleri yeniden tasarlanan F8 Tributo’nun 2 kişilik kabininde ise 7 inçlik HMI (Human Machine Interface) multimedya sistemi, yuvarlak tasarıma sahip havalandırma çıkışları ve yeniden tasarlanan kokpiti öne çıkıyor. 

Supercar Blondie ve En Lüks Otomobiller Vadistanbul’daydı


4 yorum:

 1. Çocuklukta koyu Ferrari FAN'ıydım,
  O yıllarda Süper Otomobil denildiğinde tartışmasız akla ilk FERRARİ gelirdi çok popülerdi, Lamborghini'nin esamesi bile okunmazdı, ama gel gör devir devran değişti , O esamesi okunmayan Lamborghini öyle super otomobiller üretti ki tabiri caiz ise '' geriden geldi ve Ferrari'yi geçti ''
  20'li yaşlara geldiğimde Lamborghini üstünlüğünü göstermeye başlamıştı.

  Şimdi yaşım 33 ve artık Lamborghini FAN'ıyım

  YanıtlaSil
 2. Ferrari'nin bireysel satışlarda en hızlı olmak gibi bir iddiası yok, tarihleri boyunca en iyi olma konusunda vizyonları var, bunu da yapıyorlar zaten. Dünya'da araba sahibi olmak isteyen insanlara hayali sorulduğunda 100 kişiden 90 tanesi Ferrari'ye binmeden ölmek istemem diyor mesela.

  Ayrıca turbo lag denen olayı neredeyse sıfıra indiren tek firma yıllardır, tabi ki o ince tiz kendine has sesi de, cazibesini artıyor.

  Ferrari yani tartışılacak bir marka değil.

  YanıtlaSil
 3. Ferrari dünyadaki en özel markalardan biridir, F1 de yarışan en eski takımdır F1'i çoğu insana sevdirmiş markadır aynı zamanda F1 gibi bir organizasyonda "Motor" üreticisidir. Kuruluşundan günümüze kadar onlarca modeli klasik olmuş, koleksiyonluk olmuştur.

  Lamborghini'nin şuanki ceo'su Stefano Domenicali 2008-2014 yılında Ferrari F1 takım patronluğu yapmıştır neden ayrıldığınıda F1 takip eden arkadaşlar bilir uzun uzun anlatmaya gerek yok.

  Özetlemek gerekirse, Lamborghini önemli bir markadır bu forumda çoğumuzun hayatında hiç kullanamıyacağı bir markadır evet ama, Ferrari çok daha önemli bir markadır.

  YanıtlaSil
 4. Ferrari ve Lamborghini çok özel araölar.Ama çizgilerinin keskinliğiyle lambo çok farklı duruyor.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..