Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Ferrari, SF90 Stradale adını verdiği yeni hibrit hiper otomobilini resmen tanıttı.

1000 beygirlik Hibrit Güç!
SF90 Stradale’da görev yapan 90° açılı V8 silindirli turbo beslemeli motor 780 HP ile Ferrari tarihinin en yüksek güç üretimine sahip sekiz silindirli motoru olarak öne çıkıyor. Diğer 220 HP gücü ise üç adet elektromotor tarafından sağlanıyor. Bunlardan biri arka aksta bulunuyor ve motor jeneratör birimi olarak görev yapıyor.

Formula 1’den transfer edilen bu yapıda elektromotor içten yanmalı motor ile çift kavramalı şanzıman arasında konumlandırılıyor. Ön aksta ise iki adet elektromotor yer alıyor. Bu gelişmiş sistem daha karmaşık bir sürüş deneyimi sunmanın aksine sürücünün sadece dört sürüş modundan birini seçerek tamamen sürüşe odaklanmasını sağlıyor. 
Ferrari, ilk seri üretim PHEV (Plug-in Hibrit Elektrikli Araç) ve aynı zamanda dört tekerlekten çekişli ilk spor otomobil modeli olan SF90 Stradale’yi tanıttı. Ferrari SF90 Stradale 1000 HP’lik gücü, 1.57 kg/HP’lik ağırlık/güç oranlaması ve 250 km/s’de 390 kg yere basma kuvveti gibi değerleriyle, bir hiper otomobil olarak karşımıza çıkarken, marka tarihinde bir ilk olarak V8 motoru ürün gamının en tepe noktasına yerleştiriyor.


Yeni Ferrari F8 Tributo, 488 GTB’nin Yerine


Ferrari, SF90 Stradale adını verdiği yeni hibrit hiper otomobilini resmen tanıttı. İsmiyle bile performansına dair önemli ipuçları veren SF90 Stradale, Scuderia Ferrari’nin 90’ıncı yıldönümüne yapılan atıf ile Ferrari'nin pist ve yol otomobillerindeki köklü geçmişinin altını çizerken; markanın yüksek performanslı otomobiller konusunda sahip olduğu tüm bilgi birikimi ve deneyimi de yansıtıyor. SF90 Stradale, Ferrari’nin içten yanmalı motorla üç adet elektromotoru bir arada kullanan ilk PHEV (Şarj edilebilir Hibrit Elektrikli Araç) aracı olmasıyla öne çıkıyor. Elektromotorlardan ikisi ön aksta konumlandırılırken bir tanesi ise içten yanmalı motor ile sekiz vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanın arasına entegre ediliyor. İçten yanmalı motor ve elektromotorlar 1000 HP toplam sistem gücü üretiyor. Böylece SF90 Stradale sadece Ferrari ürün gamı içerisinde değil, rakipleri arasında da performans ve inovasyon noktasında yeni standartlar belirliyor.

Gelişmiş kontrol ünitesi; içten yanmalı V8 motor, elektromotorlar ve aküler arasındaki güç akışını yöneterek arka planda tüm yönetimi sorunsuzca gerçekleştiriyor. SF90 Stradale aynı zamanda dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan ilk Ferrari spor otomobili olmasıyla da dikkat çekiyor. Hibrit sistemin üretmiş olduğu etkileyici gücün gelişmiş güç ve aktarma organları tarafından dört tekerlek üzerinden yola güvenle aktarılması benzersiz performans değerlerini beraberinde getiriyor: Ferrari SF90 Stradale, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.5 saniyede tamamlarken, 0-200 km/s hızlanmasını ise sadece 6.7 saniyede tamamlıyor.


Porsche, Audi, Mercedes, BMC ve BMW'den sonra o marka da bisiklet üretiyor


Ferrari sürüş dinamiklerinde de çıtayı belirliyor!
Ferrari’nin mühendisleri, RAC-e (elektronik viraj alma düzenleyicisi) olarak bilinen tam elektrikli ön aksı devreye alarak sürüş dinamiklerini daha da genişletti. Sadece salt elektrikli sürüş esnasında itici güç sağlamakla kalmayan ön akstaki iki elektromotor, aynı zamanda ön akstaki iki tekerleği bağımsız yöneterek bir noktada Tork Vectoring görevini de üstleniyor. Otomobilin araç dinamiği kontrollerine entegre edilen RAC-e, tork dağılımını yöneterek üst limitlerdeki sürüş dinamiklerini daha kontrollü hale getiriyor. Sürüş dinamikleri ve üstün performans açısından her bir detayı büyük bir titizlikle ele alan Ferrari için hibrit mimariyi geliştirirken elektrikli sistemin yaratacağı ek ağırlığı yönetmek en büyük sorunlardan biriydi. Yüksek performans açısından çok büyük öneme sahip olan toplam ağırlık, gövde rijitliği ve düşük ağırlık merkezi noktasında mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için SF90 Stradale'ın gövdesi ve karoserisi karbon fiber de dahil olmak üzere birçok malzemenin bir arada kullanılmasıyla şekillendirildi. Bu tür bir hibrit otomobil geliştirmek, bir dizi yenilikçi aerodinamik çözüm gerektiriyordu. Güç ünitesinin sergilemiş olduğu yüksek performansla birlikte yoğun bir ısı yayılımı ortaya çıktı. Geliştirme ekibi yayılan bu ısının aerodinamik akış üzerine etkisini derinlemesine araştırdı. Bunun dışında yere basma kuvvetini optimize etmek ve tüm sürüş hızlarıyla her türlü sürüş koşullarında sürüş stabilitesini arttırmak da ek çözümler gerektirdi. Söz konusu çözümler içerisinde en çok dikkat çekenlerden biri “Shut-Off Gurney” adı verilen yenilikçi hava akımı düzenleme sistemi olarak ortaya çıkıyor. 


Supercar Blondie ve En Lüks Otomobiller Vadistanbul’daydı


Otomobilin arka tarafında bulunan patentli yeni aktif sistem, otomobilin üstündeki hava akımını düzenlerken, yanal kuvvetin düşük olduğu yüksek hızlarda hava direncini azaltıyor. Virajlarda, fren anında ve yön değişikliklerinde yere basma kuvvetini arttırıyor.

Ferrari böylelikle, müşterilerine ilk kez standart otomobil ile daha sportif bir versiyon arasında seçim yapma imkanı tanınıyor. GT yarışlarından aktarılan Multimatic amortisörler de dahil kapsamlı bir modifikasyonu beraberinde getiriyor. Kapı döşemeleri veya alt kaplama gibi yerlerde kullanılan karbon ve yaylarla egzoz sisteminde kullanılan titanyum gibi ekstra hafif malzemeler 30 kg ağırlık tasarrufu sağlıyor. Bunun dışında ayrıca 250 km/s hızda 390 kg yere basma kuvveti üreten karbon fiber bir spoyler sunuluyor. Yine Assetto Fiorano çerçevesinde Michelin Pilot Sport Cup2 pist lastikleri de donanım kapsamında yer alıyor.

Göz kamaştıran tasarım
Bundan 20 yıl önce 360 Modena ile başlayan orta-arka motorlu gövde orantılarından Ferrari’nin en yeni süper spor otomobillerindeki tasarım felsefesine geçiş yapan yeni otomobil böylece tasarım felsefesi olarak tamamen yeni bir dönemi işaret ediyor. SF90 Stradale’nin kabin pozisyonlandırması bu noktada iyi bir örneği temsil ediyor. Kabin içi konfor özelliklerini olumsuz etkilemeden daha önde konumlandırılan kabin, rüzgâr sürtünme katsayısını azaltmaya yardımcı oluyor. Pistlerden ilham alınan “gözler yolda-eller direksiyonda” felsefesi ilk kez iç mekân tasarımı ve konsol mimarisini şekillendirmede gerçekten de önemli bir rol üstleniyor. Bunun yansıması olarak önceki modellerden tamamen uzak bir insan makine ara yüzü (HMI) ve iç mekân mimarisi devreye giriyor. Bir diğer önemli inovasyon ise direksiyonda gerçekleştiriliyor. Direksiyonun üzerinde bulunan dokunmatik yüzey sayesinde sürücü ellerini direksiyondan ayırmadan araç özelliklerine erişebiliyor. 16 inçlik, kavisli HD ekranıyla otomotiv dünyasında bir ilk olan merkezi gösterge paneli, istenirse direksiyon üzerinden dokunmatik ekran kullanılarak kişiselleştirilebiliyor. Ergonomik açıdan optimize edilen vites konsolu geçmişe atıfta bulunan detaylarla harmanlanıyor. Örneğin vites yolları belirgin ızgara şeklindeki tasarımıyla Ferrari’nin efsanevi manuel vites konsolunu çağrıştırıyor. Böylece geçmişle günümüz bir araya gelerek Ferrari’yi geleceğe taşıyor. Ferrari SF90 Stradale ile birlikte, markanın bundan sonraki yeni modellerinde de kullanılacak; üzerinde araç modelinin de yazılı olduğu anahtarsız kumanda devreye alınıyor. Kumanda, vites konsolundaki özel yuvasıyla aracın sitiline entegre bir parça haline geliyor. 


Yeni Ferrari Monza SP1 ve SP2; Ferrari 450 Monza, 860 Monza ve 166 MM'den ilham aldı


Ortadan motorlu ve motorun hemen önünde konumlandırılan kabiniyle Ferrari Tasarım Merkezi’nde Flavio Manzoni ve ekibi tarafından şekillendirilen SF90 Stradale, mükemmel gövde orantılarına sahip benzersiz bir tasarımıyla da göz kamaştırıyor. Kısa ve iyice önde konumlandırılan kabin kadar kısa gövde uzantıları ki arka aks uzantısı ön aks uzantısından daha kısa, henüz ilk göz temasında motorun ortada konumlandırıldığını ifade eden özgün ve dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. SF90 Stradale’nin tasarımında daha kavisli ön cam, ince A sütunları ile geniş gövde, güçlü ve yola oturan bir otomobil görünümünü beraberinde getiriyor. Hava kabarcığını andıran bombeli kabin, iyice önde konumlandırılırken, kabinin bittiği noktaya entegre edilen ve iyice genişleyen omuz çizgisi ile tavan kıvrımını birleştiren heybetli hava girişi motorun konumuyla ilgili ilave ipuçları veriyor. Bir diğer önemli yenilik olarak ön farlar dikkat çekiyor. Alışagelmiş L formlu far tasarım dilini terk eden marka bunun yerine entegre hava girişlerine sahip oldukça ince bir yapı tercih ediyor. Böylece ortaya hava girişlerine kadar uzanan C formuna sahip yenilikçi bir marka imzası çıkıyor. Ferrari için bir başka ilk olarak SF90 Stradale’da aktif huzme kontrolü sayesinde tüm sürüş koşullarında daha etkin bir aydınlatma sağlayan matrix LED far teknolojisi kullanılıyor. Arkadan bakıldığında ise iyice yüksekte konumlandırılan egzoz çıkışları dikkat çekiyor. Heybetli difüzör ise egzoz seviyesine iyice yukarıya kadar yükseliyor. Güç aktarma organları eskiden olduğundan daha da alçakta konumlandırıldığından tasarımcılar otomobilin arka kısmını alçaltma fırsatı buldu. Daha önceki Berlinetta tasarım felsefelerinden farklı olarak, arka cam tavanla arka tampon arasında düz bir çizgiyi takip etmiyor. Camın tasarımı havalandırma ızgaraları gibi tasarım öğeleri tarafından çevreleniyor. SF90 Stradale’de, Ferrari’nin ikonik yuvarlak formlu stop lambaları da radikal bir değişime uğruyor. Yine yuvarlak ancak daha yatay bir forma sahip olan stop lambaları, otomobilin arka kısmının yüksekliğini vurguluyor.

55 yorum:

 1. Önden görüntüsü yeni Tesla Roadster gibi

  YanıtlaSil
 2. Hybrid sistem olmadan kg başına düşen hp: 0,59
  Hybrid sistem varken kg başına düşen hp:
  0,62
  Anlık tork harici pek bir getirisi yok sanki hybrid’in. O ekstra ağırlık yol tutuşunu baltalayacaktır.
  McLaren Senna kg başına 0,65hp, hafif olduğu için (1198 kg) yol tutuşu daha iyi olacaktır.
  McLaren Senna bomboş bir araç tabi, klima bile yoktu sanırsam.
  Ayrıca Aerodinamik, elektronik sistemler vs. vs. çok değişken var.
  McLaren Senna bunu pistte çalım manyağı yapar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam bilmiyorum elektrikli araç kullandınız mı, ancak bahsettiğiniz anlık tork başlı başına çok büyük avantaj. En güçsüz elektrikli arabalardan olan Nissan Leaf'te bile insanı koltuğa yapıştırmaya yetiyor, Ferrari versiyonu ne olur tahmin edemiyorum

   Sil
  2. "McLaren Senna bunu pistte çalım manyağı yapar" mış yavaş yapsın. teknik veriler ortada ferrarinin 0-100 değeri çok daha iyi buda daha atak bir araç olduğunu gösterir. Ayrıca McLaren Senna tasarımı ile tam bir ucube.

   Sil
 3. sadece elektrik motoruna (batarya kapasitesi hariç) razıyım. burada 1.0l 3 silindir motorlarla uğraşıyor millet.

  YanıtlaSil
 4. "İtalyan üretici, Ferrari SF90 Stradale’in 250 km/s hızda 390 kg yere basma kuvveti uyguladığını belirtirken"
  Normal binek otomobillerde bu değer kaç acaba?

  YanıtlaSil
 5. cam açma tuşları ortada.

  YanıtlaSil
 6. Tasarıma bir yorum yapacak olursam arka kısım corvette havası uyandırdı bende.Gerçi bir çok süper lüks araç birbirine çok benziyor ama ...

  YanıtlaSil
 7. Bugatti mühendilseri tasarım nasıl yapılır öğrensinler....

  YanıtlaSil
 8. Tasarım olarak müthiş olmuş bence. Yalnız neden ön tarafa Megane lambaları koymuşlar anlamadım :)

  YanıtlaSil
 9. Egea ya benzeten olmamış henüz

  YanıtlaSil
 10. Abi oha oha ohaaaa!
  Mükemmel tasarım.

  YanıtlaSil
 11. keşke en güçsüzü olsaydı şu salak tasarımı görmeseydik.

  YanıtlaSil
 12. elektrik modunda yalnızca 25 km ilerleyebiliyor.
  elektrik modunda yalnızca 25 km ilerleyebiliyor.
  elektrik modunda yalnızca 25 km ilerleyebiliyor.
  elektrik modunda yalnızca 25 km ilerleyebiliyor.

  YanıtlaSil
 13. LaFerrari de hibritti. İlk hibrit değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferrari Türkiye'nin basın bültenlerinde verilen bilgi bu;

   https://yandex.com.tr/search/?lr=11508&text=ferrarinin%20ilk%20hibrit%20otomobili

   https://www.google.com/search?q=ferrarinin+ilk+hibrit+otomobili&oq=ferrarinin+ilk+hibrit+otomobili&aqs=chrome..69i57j33.6930j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

   https://www.bing.com/search?q=ferrarinin+ilk+hibrit+otomobili&form=EDGNB1&mkt=tr-tr&httpsmsn=1&refig=3f5ff4d3d8374443b4584a933e1a513a&sp=-1&pq=ferrarinin+ilk+hibrit+otomobili&sc=0-31&qs=n&sk=&cvid=3f5ff4d3d8374443b4584a933e1a513a

   https://tr.motor1.com/news/352281/ferrari-sf90-stradale-hibrit-teknolojisi/

   Sil
 14. tasarım mükemmel olmuş be

  YanıtlaSil
 15. Bu arada editör arkadaş " İtalyan üreticinin ilk hibrit süper otomobili" demişsin, bu ilk hibrit ise "La Ferrari" kaçıncısı oluyor?

  YanıtlaSil
 16. Arka taraf corvette egzozlar da McLaren'i andırıyor ama genel olarak güzel araç.

  YanıtlaSil
 17. Ferraride sonunda elektriği keşfetti. Tesla sürekli tokatlamayacak artık

  YanıtlaSil
 18. Elektrıklı moddayken bisikletle gecerim

  YanıtlaSil
 19. Bu arabayı alsan, şarj kablosunun nerede olduğunu unutursun , takmaya takmaya...

  YanıtlaSil
 20. Egea ya benzeten çıkmadı mı hala?Önü resmen Egea hocam..

  YanıtlaSil
 21. Ferrero da pahalı bu da.

  YanıtlaSil
 22. ön farlar genel tasarımla eşleşmiyor bence biraz daha çamurluklara gitseymiş iyiymiş

  YanıtlaSil
 23. bize göre hiper ile süper pek farketmediği için olsa gerek Ferrari sonuçta

  YanıtlaSil
 24. Ferrari şu araca yaptığı yatırımın yarısını F1'e yapsaydı bugün F1'de Mercedes'in şamaroğlanı olmazdı. Süper araba olmuş mükemmel görünüyor İtalyan mühendisliğinin son harikası olmuş. Bugatti tasarım konusunda Ferrari'yi feyz almalı

  YanıtlaSil

 25. Kısmetse bir tane de ben alacağım

  YanıtlaSil
 26. bu araba Ferrari karakteristik tasarım öğelerinden hiçbirini taşımıyor
  bir ben mi beğenmedim tasarımı,oyuncak araba gibi olmuş.Öyle oooovvvv denilecek tasarımı kesinlikle yok..Ferrari demeye bin şahit ister

  YanıtlaSil
 27. Bi tarafını da yırtsa, Tesla Roadster'ın 1.9 saniye hızlanmasını rüyasında göremiyor...

  YanıtlaSil
 28. Ferrari İtalya'nınmıymış yeni öğrendim

  YanıtlaSil
 29. Modifiyeli bir r35 gelecek ve yine tokatlayacak.

  YanıtlaSil
 30. La ferrari özel üretim araç değilmiydi yani normal yollarda yasak kullanması diye biliyorum, O yüzden bu araç için ilk tabiri kullanılmış olabilir.

  YanıtlaSil
 31. Hocam bilmiyorum elektrikli araç kullandınız mı, ancak bahsettiğiniz anlık tork başlı başına çok büyük avantaj. En güçsüz elektrikli arabalardan olan Nissan Leaf'te bile insanı koltuğa yapıştırmaya yetiyor, Ferrari versiyonu ne olur tahmin edemiyorum

  YanıtlaSil
 32. F1 de Mercedes şamar oğlanı yaptı bunları
  AMG ONE nin emisyon sıkıntısını bi çözseler de yollara çıksa Ferrariye bi ayar da öyle verseler

  YanıtlaSil
 33. elektrikli otomobiller spor araba satışlarını azaltır. tesla al koltukları sök her ferrariyi geç.

  YanıtlaSil
 34. LaFerrari atmosferik V12 hibrit ile nirvanayı gördu.

  YanıtlaSil
 35. Buralara yaptığı yatırımları ya da en azından kazançları biraz F1 e de harcasa keşke de 2 hafta da bir psikopata bağlamasak ekran başında :)

  YanıtlaSil
 36. keşke önce F1 hibrit motorunu şu dandik şasiyi çözseler. sene başından beri podyumu zor görüyoruz :)

  YanıtlaSil
 37. Önce turbo sonra da elektrik. 90 lardan sonra her şey atari oyunlarına döndü.

  YanıtlaSil
 38. Aynı türde gelişmeleri F1'de de görmek isteriz kırmızı efendi.

  YanıtlaSil
 39. tesladan çok fazla esinlenilmiş

  YanıtlaSil
 40. ilk hybridleri değil. ilk süper araç hybridleri bundan önce laferrari vardı ayrıca ferrari 458 şasesini çok fazla kullandılar yeni araçlarının boyutları hep çok benzer olduğu için artık sıkıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, La Ferrari ilk hibrit motora sahip Ferrari modeli.
   https://tr.motor1.com/news/265751/laferrari-5-bilinmeyen-gercek/

   Ancak, basın bültenlerinde de yukarıda yazıldığı gibi yer almış..

   Yukarıdaki yazıdan;
   ...Ferrari, ilk seri üretim PHEV (Plug-in Hibrit Elektrikli Araç) ve aynı zamanda dört tekerlekten çekişli ilk spor otomobil modeli olan SF90 Stradale’yi tanıttı...

   Sil
 41. Bu araca, Ferrari'nin ilk hibrit motorlu 4x4 otomobili diyebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece elektrik motoruna (batarya kapasitesi hariç) razıyım. burada 1.0l 3 silindir motorlarla uğraşıyor millet.

   Sil
  2. Hybrid sistem olmadan kg başına düşen hp: 0,59
   Hybrid sistem varken kg başına düşen hp:
   0,62
   Anlık tork harici pek bir getirisi yok sanki hybrid’in. O ekstra ağırlık yol tutuşunu baltalayacaktır.
   McLaren Senna kg başına 0,65hp, hafif olduğu için (1198 kg) yol tutuşu daha iyi olacaktır.
   McLaren Senna bomboş bir araç tabi, klima bile yoktu sanırsam.
   Ayrıca Aerodinamik, elektronik sistemler vs. vs. çok değişken var.
   McLaren Senna bunu pistte çalım manyağı yapar.

   Sil
 42. Ferrari komple elektrikli otonom bir model çıkarsa neler olur piyasada?

  YanıtlaSil
 43. Eskilerde elektrikli araçlar ve büyük firmalar için "herşeyin bir zamanı var,şu an gerek duymuyorlar o yüzden bulaşmıyorlar" demiştim.
  Önce Porsche şimdi de Ferrari.
  Ustalar Elon'a "sen az çekil bakim şöyle kenara" demeye başlıyorlar herhalde.
  Bazı arkadaşların hoşuna gitmeyecek ama içimden geleni yazdım.

  YanıtlaSil
 44. elektrikli otomobiller spor araba satışlarını azaltır. tesla al koltukları sök her ferrariyi geç.

  YanıtlaSil
 45. "İtalyan üretici, Ferrari SF90 Stradale’in 250 km/s hızda 390 kg yere basma kuvveti uyguladığını belirtirken"
  Normal binek otomobillerde bu değer kaç acaba?

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..