Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Otokar, Orta Asya'ya yerleşiyor.Önce Savunma Araçları Belki Sonra Otobüsleriyle..

Otokar, Kazakistan'da Otokar Central Asia adlı bir firma kurdu.Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, global bir marka olma hedefi ile yurt dışı iştiraklerinin arasına Kazakistan'da kurulan Otokar Central Asia’yı da ekledi.2018 Mayıs'ında Sakaryalı Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi  ile

Kazakistan'ın  Engineering firması Kazakistan’da zırhlı araç imal etmek için iş birliği memorandumu imzalamıştı.

5. Uluslararası Silah Sistemleri ve Askeri Teçhizat Fuarı KADEX 2018 çerçevesinde Kazakistan'ın Engineering adlı firmasıyla Otokar arasında imzalanan memorandum ile Kazakistan Ordusu'nun Otokar üretimi araçlarının bakımı, modernizasyonun yanında Kazakistan’da zırhlı araç imalinin gerçekleştirilmesi öngörülüyordu.Ve bugün yayınlanan basın bülteniyle bu ortak girişim hayata geçti


 Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Otokar Central Asia şirketinin kuruluş belgesini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç’a teslim etti.
Ülkemizde otomotiv ve savunma sanayiinin öncü şirketi olan Otokar, yurtdışındaki varlığını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle 5 kıtada 60'tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Otokar, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Romanya’nın ardından Kazakistan'da da şirket kurdu. Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, yeni kurulan “Otokar Central Asia”nın kuruluş belgesini, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç’a teslim etti.

Otokar, Kazakistan Nur-Sultan’daki Astana International Financial Center (AIFC)'da kurduğu "Otokar Central Asia Limited" isimli yeni şirketiyle, başta Kazakistan olmak üzere, Orta Asya Bölgesi’ndeki mevcut ve potansiyel kullanıcılarına yakın olmak ve bölgedeki satışlarını artırmayı amaçlıyor.

Halihazırda askeri ve ticari ürünleri Kazakistan ve Orta Asya Bölgesi’nde aktif olarak kullanılan Otokar, yeni şirketi ile bölgede ortak ürün geliştirme, yerel iş ortaklıkları, yerel üretim, teknoloji transferi gibi farklı iş birliği fırsatlarını da değerlendirmeyi hedefliyor. Türk bayrağını farklı coğrafyalarda gururla dalgalandıran Otokar, bu girişimiyle ülkemizin ihracatına da katkı sağlacak.


Fotoğraflar; İDEF'19 Fuarından
Kaynak; www.otokar.com.tr
www.otokar.com
https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/otokar-kazakistanda-zirhli-arac-uretecek-366976.html
www.ke.kz/
Basın Bültenleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..