Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Otokar Atlas, Yine Cummins Motorla Geliyor

2013 yılından beri Türkiye yollarında gezen Otokar Atlas, yenilendi.Küçük kamyon sınıfında önemli bir seçenek olan Atlas'ın kalbinde önceki versiyondaki gibi Cummins motor bulunuyor.Farları, tamponu  ve ön tasarımıyla güzel bir araç olmuş Atlas.

Şüphesiz, Atlas; Otokar ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunan bir araç ancak önündeki Foton amblemi hala duruyor!Ancak, EP (Ekonomi-Performans) tuşu, cruise control (hız sabitleyici),  6 ileri vites sistemi,  tam havalı fren sistemi, EBS, egzoz freni, LDWS, AEBS, ESC ve ACC özellikleriyle daha güvenli ve teknolojik..

Teknik Özellikler
Motor; 3.8 L Cummins; 
 Güç;112 kW
Tork; 493 Nm
Şanzıman;  ZF, 6 ileri 1, manuel
Azami Hız; 90 Km
Tırmanma; % 30

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ticaretin güçlü kahramanını Otokar Atlas kamyonunu yeniledi.

"Atlas'ın müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarımından özelliklerine kadar tamamen yenilendiğini belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül; "Her hizmete uyarlanabilir esnek yapısıyla 7 yıl gibi kısa sürede farklı iş kollarındaki işletmelerin ilk tercihi olan Atlas, üstün standartlarına eklenen yeni özellikleriyle konfor ve güvenliği üst seviyeye taşıyor" dedi.


Türkiye'nin öncü otomotiv sanayi şirketi Otokar, ticaretin güçlü kahramanı Atlas'ı yeniledi. Satışa sunulduğu 2013 yılından günümüze güçlü özellikleriyle frigorifik araçtan çöp kamyonuna, hidrolik platformdan itfaiye aracına, damperli kamyondan nakliye aracına kadar farklı alanlarda kullanılan Atlas’ın tanıtım toplantısı Otokar Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Otokar Atlas’ın 8,5 ton azami yük ağırlığı, uygun yatırım maliyeti, ekonomik yakıt tüketimi, düşük yedek parça ve bakım giderleri ile hafif kamyon segmentini hareketlendirdiğini belirten H. Basri Akgül, "Ticari araçlardaki 50 yılı aşkın deneyimimizi 7 yıl önce Atlas ile hafif kamyon segmentine taşıdık. İki farklı uzunluktaki şasisi ile farklı iş kollarındaki işletmelerin ve kamu kuruluşlarının büyük beğenisini kazanan Otokar Atlas'ı müşteri ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda tasarımından özelliklerine kadar tamamen yeniledik. Güçlü, uzun ömürlü ve ekonomik motorunun yanı sıra tam havalı fren sistemi, sağlam şasisi, yüksek istiap haddi ile ön plana çıkan Atlas, yenilenen versiyonunda üstün konforu ve yükseltilen güvenlik standartlarıyla ticaretin güçlü kahramanı olmaya devam edecek” dedi.


Toplantıda hafif kamyon pazarı hakkında da bilgi paylaşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2019’da 7,5-8,5 tonluk Türkiye hafif kamyon pazarının yüzde 25’in üzerinde daraldığını söyledi. Otokar’ın Atlas kamyonu ile yaşanan daralmada satış adedini yüzde 16 artırdığına dikkat çeken Akgül; “Atlas, zor koşullara dayanıklı olması, yüksek güç ve performans özellikleriyle pekçok kurum ve esnafın ilk tercihi oldu. Yeni Atlas ile bu yıl satış adetlerimizi daha da yukarı çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

HER DAİM KAZANÇ VADEDİYOR

Yüksek torklu, güçlü motoru ile en zorlu yol şartlarında en ağır yükleri kolayca taşımak üzere geliştirilen Atlas, yeniden tasarlanan güçlü ve keskin çizgilere sahip kupasıyla ön plana çıkıyor. Yeni ön panjur tasarımı ve farları ile daha göz alıcı bir çizgiye kavuşan Atlas'ın üstün standartlarına eklenen yeni özellikleri; sürüş performansı, konfor ve güvenliği en üst seviyeye taşıyor.

Yüksek taşıma kapasitesine sahip olan 8,5 tonluk yeni Atlas, yakıt ekonomisiyle de fark yaratıyor. Düşük yakıt tüketimi, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti ile kullanıcısının ekonomisine her daim katkı sağlayan Otokar Atlas’a eklenen EP (Ekonomi-Performans) tuşu ile her türlü yol koşuluna ve yüke uygun sürüş modu artık tek tuşla yönetilebiliyor.

Otokar, Yeni Atlas’ta konforu ve güvenliği artıran pek çok detayı da kullanıcılarıyla buluşturuyor. Sahip olduğu teknolojilerle yeni bir sürüş deneyimi vadeden Atlas, 3,2 inç büyüklüğündeki dijital göstergesi aracılığıyla araç ile ilgili ayar, seyir ve uyarı bilgilerini kullanıcısına anlık olarak verebiliyor. Normal ve spor olmak üzere iki farklı görünüm seçeneğine sahip dijital ön göstergesi, kullanıcı tercihine göre değiştirilebiliyor. Yeni Atlas’a eklenen bluetooth özelliği sayesinde kullanıcılar elini direksiyondan ayırmadan görüşmeleri güvenle yapabiliyor.

KONFOR STANDARTLARINI YENİDEN BELİRLİYOR

Teknolojinin ön planda olduğu Yeni Otokar Atlas, sürücü ön paneli, şık ve modern tasarımı, uyumlu renkleriyle dikkat çekerken, erişimi kolay ergonomik kontrol düğmeleri ile kullanıcısının konforunu artırıyor. Kabin içi yüksekliği artırılmış Yeni Otokar Atlas, geniş iç hacmi ve büyük camları ile ferah bir ortam yaratıyor.  Yüksekliği ayarlanabilen kafalıklara sahip şık ve ergonomik koltuklar, sürüş tercihine göre ayarlanabilir sürücü koltuğu, uzun süreli kullanımlarda dahi ergonomi ve konforu bir arada vadediyor. Direksiyondan kumandalı araç bilgisayarı ile kullanıcısının işini kolaylaştıran Atlas, ısıtmalı ve elektrikli kumandalı dış aynalarıyla daha güvenli ve konforlu bir sürüş imkânı sağlıyor. Aydınlatma sistemi de tamamen yenilenen araç, karanlıkta otomatik yanan far sistemi ve sinyalle devreye giren yardımcı aydınlatmasıyla her koşulda güvenle seyahat sunuyor.

HER YOL KOŞULUNDA ÜST DÜZEY GÜVENLİK VADEDİYOR

Sensörlü kabin kilidi, gelişmiş aydınlatma sistemi, güçlendirilmiş yan kapılar ve park sensörü gibi özelliklerle hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getirecek Otokar Atlas, kullanıcısına geniş ön iz genişliği ile daha yüksek yol tutuşu ve daha güvenli sürüş imkânı sağlıyor. Hırsızlığa karşı motor ve elektrik sistemini kilitleyen Immobilizer’lı uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemine sahip Yeni Atlas’ta tam havalı fren sistemi, EBS, egzoz freni, LDWS, AEBS, ESC ve ACC özellikleri de bulunuyor. Kısa ve uzun şasi olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan yeni Otokar Atlas, her hizmete uyarlanabilir esnek yapısıyla, frigorifik araçtan çöp kamyonuna, hidrolik platformdan itfaiye aracına, damperli kamyondan nakliye aracına kadar birçok farklı üstyapı seçeneğiyle kullanılabiliyor.

"OTOBÜSTE LİDERLİĞİMİZİ 11'İNCİ KEZ PEKİŞTİRDİK"

Otokar, toplantıda aynı zamanda 2019 yılı otobüs pazarını değerlendirerek Otokar’ın faaliyetlerine de değindi. Türkiye otobüs pazarında son dört yıldır devam eden daralmanın 2019 yılında da sürdüğünü, pazardaki toplam daralmanın yüzde 40'ı aştığına dikkat çeken Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "Otokar’ın faaliyet gösterdiği alanlar olan 7-10 metre uzunluktaki küçük ve orta boy otobüsler ile 12-18 metre üstü şehir içi toplu taşımacılık otobüs segmentleri toplamında daralma yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. Yaşanan daralmaya rağmen faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında yılı, yine pazar lideri olarak kapattık. Türkiye'de satılan her 3 otobüsten biri Otokar markalı oldu. Elde ettiğimiz bu başarıyla pazar liderliğimizi 11'inci kez pekiştirdik" dedi.

Küçük ve orta boy otobüs segmentinde yenilenen Sultan ile büyük beğeni topladıklarını kaydeden Akgül; “Tek araçla üç işi birden yapabilme imkanı sunan Sultan Comfort hem turizm hem öğrenci hem de personel taşımacılığı yapan müşterilerimizin büyük beğenisini kazandı. Turizm sektöründeki canlanma ile yüksek yolcu ve bagaj kapasitesiyle dikkat çeken Sultan Mega, kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Otokar, 2019 yılında küçük ve orta boy otobüs segmenti özelinde de yılı lider olarak tamamladı. Türkiye’de satılan her 3 küçük ve orta boy otobüsten biri Otokar markalı oldu” açıklamasını yaptı. Akgül ayrıca 2019 yılında Türkiye’nin dört bir yanında belediyelerin toplu taşıma filolarını yenilikçi ve çevre dostu araçlarıyla güçlendirdiklerini, 12-18 metre şehir içi toplu taşıma otobüs pazarında Otokar'ın payını 9 puan artırdığını söyledi.

ULUSLARARASI RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKIYOR

Otokar'ın iç pazarda yakaladığı başarıyı ihracatta da sürdürdüğüne, 50'den fazla ülkede milyonlarca yolcuya hizmet veren Otokar'ın otobüs ihracatını adet bazında yüzde 29 artırdığına dikkat çeken Basri Akgül şöyle konuştu: "Ülkemiz otomotiv sanayiini yurt dışında başarılı bir şekilde temsil eden Otokar olarak, 2019 yılında da uluslararası pazarlarda ülkemizi temsil etmeye devam ettik. Hedef pazarlarımızdan olan Avrupa’da Fransa’nın yanı sıra Malta, Romanya, İtalya, Sırbistan başta olmak üzere pek çok ülkede Otokar otobüs ürün parkı büyüdü. Sadece Fransa'daki toplam araç parkımız 2 bin 200 adedin üzerine çıktı. Otokar otobüslerinin yoğun olarak kullanıldığı Malta’dan 4’üncü kez sipariş aldık; Malta caddelerindeki Otokar markalı otobüs sayısı 240’ı aştı. Geçtiğimiz yıl Bükreş Belediyesi siparişinin teslimatlarını da başarıyla tamamladık.”

YENİLİKTE HIZ KESMEDİ

Otokar'ın ürün tasarımı ve geliştirme çalışmalarında öncülüğünü sürdürdüğünü belirten Akgül, alternatif yakıtlı araçlar konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyerek; “Global pazarlarda büyüme stratejimizi hayata geçirirken, yeni teknoloji ve uygulamaları da ürünlerimize yansıttık. 2019 yılında Ar-Ge’ye 136 milyon TL harcadık. Ar-Ge ekibimizin geliştirdiği 12 metrelik yeni elektrikli Kent ELECTRA otobüsümüzü ilk kez İsveç'teki Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Konferansı'nda kullanıcılara tanıttık. Tasarım ve teknolojideki iddiamızı bir kez daha ortaya koyduğumuz yeni elektrikli otobüsümüz Avrupa'da tam not aldı” dedi."

Yenilenen Otokar ATLAS, hem sürüş konforunuz hem de güvenliğiniz için birçok yeni özelliği standart olarak sunuyor. 
"Üstelik yeni EURO 6 motoru ile daha çevreci ve daha ekonomik. ATLAS, 112 kW ve 493 Nm tork değerine sahip güçlü Cummins motoru ve ZF şanzımanı ile her türlü yol koşulunda en üstün performansı sunuyor. ATLAS, düşük yakıt tüketimi, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti ile ekonominize her daim katkı sağlıyor.


Yenilenen Atlas’ta standart olarak sunulan, cruise control (hız sabitleyici),  6 ileri vites sistemi, ferah ve modern yeni iç kabin tasarımı ile uzun yolculuklar bile keyifli oluyor. Ayrıca, ATLAS’ın  yeni direksiyon tasarımı kullanıcısına ergonomik bir sürüş sunarken, direksiyon üstündeki kontrol tuşları ile yol bilgisayarından gerekli bilgilere ulaşılabiliyor.

ABS, ESC (elektronik denge kontrolü), tam havalı fren sistemi ve sınıfının en geniş iz mesafesi ile ATLAS, sürücüsüne yolculuk boyunca güven veriyor! Yenilenen ATLAS, LDWS (şerit takip sistemi), ile sürücülerin yolculuk esnasında  şerit dışına çıkmaları durumunda uyararak güvenliği sağlıyor. Ayrıca ATLAS’ın yeni özelliği HSA (Yokuş Kalkış Desteği) ile sürücüler, en dik rampalara meydan okuyor, aracı geri kaydırmadan güvenle yola devam ediyorlar.

Otokar, yenilenen ATLAS ile bütçenizi aşmadan, ekonomik yakıt tüketimini,  performansı, güvenliği ve konforu bir arada sunuyor. Alırken kazandıran ATLAS, farklı ihtiyaçlara göre iki farklı uzunluk seçeneğine sahip."


Kaynak;https://www.otokar.com.tr/
https://www.otokar.com.tr/tr/urunler/kamyon

2 yorum:

  1. http://www.foton-global.com/#/showroom/showroomDetails/LIGHT-DUTY%20TRUCKS/42

    YanıtlayınSil
  2. https://www.otometre.com/2020/02/yeni-otokar-atlas-yine-cummins-motorla.html
    AHMET MERT

    YanıtlayınSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..