Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TRAFİKTE AMBULANS SİREN SESİ DUYUNCA …

Ambulans ve hastaneler hayatın olmazsa olmazlarından.Kaza ve benzeri sağlık sorunlarında, zaman çok önemli.Ambulansın yetişmesi ve hastaneye ulaştırması açısından ambulansa yol vermek, araçtaki kazazedeyi kurtarmak kadar değerli..

Sağlık Bakanlığı; TRAFİKTE AMBULANS SİREN SESİ DUYUNCA …   ne yapılması gerektiği hakkında, resmi internet sitesi  www.saglik.gov.tr de şu şekilde anlatmış..


>  Sakin olun.
>  Hangi yönden geldiğini anlamaya çalışın.
>  Yavaşlayın, ani fren yapmayın.
>  Mümkünse aracınızı yolun kenarına çekin.
>  Kavşakta iseniz yola çıkmadan ambulansın geçmesini bekleyin.
>  Yol açmak için şerit değiştirecekseniz mutlaka kurallara uyun. Sinyal kullanın.
>  Ambulans güvenle geçtikten sonra yolunuza kurallara uyarak devam edin.
>  Ambulansın peşinde sürat yapmayın ve uygun fren mesafesi bırakın.

Yeni Dönemde Güvenli Yolculuklar için İpuçları, Araç sahiplerinin alması gereken başlıca önlemler“Siren tüm araçların duyması ve yolu açmaları içindir. Araç sürücüleri ambulansın ilerleyişini kolaylaştırmak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve ambulans tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

 Karayolları Trafik Yönetmeliği

Geçiş Üstünlüğü Bulunan Araçların İşaretini Alan Araç Sürücülerinin Uyacağı Kurallar” 

Madde 142- Geçiş üstünlüğü bulunan bir aracın duyulur veya görülür bir işaretini alan ve araç sürücüleri bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Bir kavşakta iken böyle bir işaret alan araç sürücüleri derhal kavşağı boşaltmak ve gerekiyorsa emniyetli bir mesafe uzaklaştıktan sonra geçişi engellemeyecek şekilde durmak ve geçiş üstünlüğüne haiz araçlar tamamen geçinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Motosikletli Ambulanslar artık İstanbul'un yoğun trafiğine ve dar yollarına meydan okuyorhttps://yasamayolver.saglik.gov.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..