Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Geleceğin Sürücüsüz Otomobilleri, Bilişim Vadisi'nde Yarıştı

Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması , Bilişim Vadisi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.Yarışın, Türkiye'nin Yerli Otomobilini imal edecek olan TOGG'un evinde olması da finale kalmak için kıyasıya yarışan takımların konsantrasyonunu arttırdı.

 TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN desteğiyle düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda finale kalan takımlar ter döktü. Bakan Varank, katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında, özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik eden yarışmanın final gününde bu heyecana ortak oldu. Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen yarışları takip eden Varank, otonom araçlar hakkında finalistlerden bilgi aldı.

 
“BAŞARI BEKLİYORUZ”

Teknoloji yarışmalarının devam ettiğini anımsatan ve yarışmalar kapsamında verilen desteklere değinen Varank, “Buradan çıkacak genç kardeşimizin TOGG'un otonom yazılımında çalışmasını isterim. Buna ihtiyacımız da var. Kabiliyetlerini geliştirip, gerçek hayatta, ticarileşen ürünlerde bunları kullanmaları lazım. Başarı bekliyoruz. Yeter ki çalışıp başarı getirsinler.” diye konuştu.
Roket yarışmalarında başarılı olan gençlere ROKETSAN'da iş ve ücretli staj imkanı verdiklerini belirten Varank, "Buradan mezun gençlerimize de staj imkanını çok rahat sağlarız. Bu yarışmalarda özel sektörle iş birliği halindeyiz. İş başvurusu yapacak gençlerimiz varsa onları tabii ki değerlendiririz. Hatta şirketlerimizin eleman ihtiyaçları var. Yeter ki gençler gelsin alalım diyorlar. Biz bütün sektörle de irtibat halindeyiz onlara tabii ki yardımcı olacağız.” dedi.

YARIŞMACILARA FORMULA 1 SÖZÜ

Varank, otonom yarışmacılara, seyircili olması durumunda, 9 yıl aranın ardından İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek Formula 1 için davetiye sözü verdi.

GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ

Otonom araç teknolojilerinin dünyada en fazla çalışma yapılan alanlardan biri olduğunu anlatan Varank, "Biz, geleceğin mühendislerini buralardan yetiştirmek istiyoruz. Gençlerimizin çok başarılı olacaklarına inanıyoruz. TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile bu yarışmaları düzenleyerek gençlerimizin ilgisini bu alanlara çekmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.
T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, "Ülkemizin güçlü ve bağımsız geleceği için gençlerimizin böyle yarışmalarda yer almaları, bizim Türkiye olarak geleceğe dair en büyük umudumuzun onlar olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Finale kalan 17 takımdan biri olan; Sakarya Üniversitesi SAİTEM Takımı parkuru tamamlayan tek ekip oldu. Takımın geliştirdiği sürücüsüz araç, verilen tüm komutları yerine getirip parkuru tamamladı. Varank, parkuru başarıyla tamamlayan Sakarya Üniversitesi SAİTEM Takımı aracının yanına giderek ekibi tebrik etti.17 TAKIM FİNALDE


Yurtdışından 5, yurtiçinden 127 olmak üzere toplamda 132 takımın başvurduğu yarışmada, finale kalan 17 takım arasından, teknik kontrolleri ve test aşamalarını başarı ile geçen 14 takım yarışmaya hak kazandı.TOPLAM 160 BİN TL ÖDÜL

Birincinin 75 bin TL, ikincinin 50 bin TL, üçüncünün ise 35 bin TL alacağı yarışmada, finalistlere toplamda 160 bin TL ödül verilecek.KİMLER KATILDI?

Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen yarışları, Bakan Varank’ın yanı sıra, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu da takip etti.Yarışan Takımlar:


Argem Lisesi AROTO, Pamukkale Üniversitesi Atay Otonom, Yozgat Bozok Üniversitesi BEEM, Boğaziçi Üniversitesi BURST, Erciyes Üniversitesi Erciyes Otonom, Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) Eva-Otonom, Çınar Koleji Fesleğen, Bursa Teknik Üniversitesi Haciwatt Otonom Takımı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Karaelmas BOA EMTA, Kocaeli Üniversitesi KOÜ-MEKATRONOM, Düzce Üniversitesi MEKATEK, İstanbul Üniversitesi –Cerrahpaşa MilAT Elektromobil Ar&Ge Topluluğu, Gaziantep Üniversitesi ORET, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa OTOBİL, Başkent Üniversitesi Parsy-AUTO, Sakarya Üniversitesi SAITEM, Yıldız Teknik Üniversitesi YTÜ-AESK.  "
Kaynak / alıntı; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
https://sanayi.gov.tr/medya/haber/gelecegin-otonom-araclari-yaristi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..