Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Öğrencilerin elektrikli otomobilleri Formula 1 Pisti'ndeydi / TÜBİTAK Efficiency Challenge

İstanbul Park, Formula 1 öncesi Çevreci Yarış olarak ta nitelenen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları nın özel etabına sahne oldu.Yarışın startını veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 16 yıldır ağırlıklı olarak üniversitelerin katıldığı elektrikli ve alternatif yakıtlı araçların yarıştığı organizasyonun artık Teknofest kapsamında olduğu ve İstanbul Park'ta gerçekleştirileceğini açıkladı..Yarışa katılan takımlar, dereceleri ve bakanlığın bu konuyla ilgili görüşlerinin yer aldığı haber Sanayi Bakanlığı'nın sitesinde şu şekilde yer aldı;"  16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları nın 4-5 Eylül'de  Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen birinci ve ikinci final yarışlarının ardından etkinliğin son gününde İstanbul Park'ta özel yarış düzenlendi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ


Bakan Varank’ın start vermesiyle başlayan yarışta; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Milat 1453 takımı birinci, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBU TETRA takımı ikinci, Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Elektromobil takımı üçüncü oldu.


 ÖDÜLLERİ CUMHURBAŞKANI VERECEK


Yarışın ardından gerçekleştirilen ödül töreninde, özel yarışta dereceye giren takımlar ödüllerini Bakan Varank'ın elinden aldı. Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen birinci ve ikinci final yarışlarında dereceye girenler ise ödüllerini Gaziantep'te gerçekleştirilecek törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alacak.


 


16 SENEDİR YAPILIYOR


Varank, ödül töreninde yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’in Türkiye’nin ilk uzay, havacılık ve teknoloji festivali olduğunu ifade ederek “Elektrikli ve hidromobil araç yarışmaları da 16 senedir düzenlediğimiz bir yarış. Bunu da TEKNOFEST kapsamında tüm Türkiye’ye mal etmeye çalışıyoruz." dedi.


 


REKTÖRLERE ÇAĞRI


Bu yarışın bir mühendislik ve performans yarışı olduğuna dikkati çeken Varank, "Daha önce bu yarışmalara katılan gençlerimiz, şu anda global firmalarda yönetici pozisyonuna gelmiş durumda. Sizler de o başarılara imza atacaksınız. Üniversite rektörlerine ufak bir çağrım var. Bazı öğrencilerimiz rektörlerimizden yeterince destek alamadıklarını söylediler. Ben buradan onlara sesleniyorum ve diyorum ki, lütfen hocalarımız bu işlere daha fazla ehemmiyet göstersinler.” diye konuştu.
PERFORMANSLAR ARTMALI


Varank, İstanbul Valisi ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı ile görüştüğünü ifade ederek “Bundan sonra TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek. Onların şöyle bir talebi var. Gençlerimiz her yıl araçlarının üstüne performans açısından eklemeleri lazım. Bundan sonra daha iyi çalışmamız gerekiyor.” dedi.


 


MÜHENDİSLİK YARIŞI


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Biz burada bir hız yarışı yapmadık. Arkadaşlarımız bir yıl boyunca önce tasarladılar, sonra ürettiler ve son 6 günde performanslarını sergilediler. Bir mühendislik yarışıydı. Takımlarımıza buraya geldikleri, bu sürecin içinde oldukları için teşekkür ediyorum." dedi.
Kaynak; https://sanayi.gov.tr/
https://sanayi.gov.tr/medya/haber/elektrikli-araclar-f1-pistinde

1 yorum:

  1. Editör bey yeni S-Serisi hakkında hiçbir haber yok. Haber bülteninizde yeni S-Serisi hakkında haber yaparsanız çok sevinirim

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..