Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye'nin ilklerinden; bu müzede otomobilde var, uçakta var, traktörde var.Yeri ise KBÜ'de

Türkiye’nin ilk ve tek Araç Müzesi'nde yok yok; Klasik Otomobil, Pikap, Uçak, SUV, Kamyon, Otobüs, Motosiklet, Traktör, ne ararsan var..Yeni “Araç Müzesi”  Karabük'te ziyaretçilerini karşılamaya başladı.
Türkiye'de otomobil, yürüyen  her türlü araç, iş makinaları ve hatta savunma araçları konusunda bir çok materyal bulunuyor.Özellikle de belediyeler, TCK (
 karayolları), DSİ, Askeriye gibi kurumlarda hurdaya ayrılmış veya hurdalıklarda bekleyen eski model araçlar küçük operasyonlarla müzeye kaldırılabilir yada müze oluşturulabilir.
Bu durum hem çevre adına, hem atıl hale gelen şeylerin değerlendirilmesi adına, hem sosyal ortam adına yeni bir mekan, hem de bilgilendirme ve ekonomi, hatta iş imkanı açılarından olumlu bir hareket olacaktır..Bu açıdan Karabük Üniversite'sini alkışlamak gerekir;
" Karabük Üniversitesi'nde Bayrak Alanı’ndan bulunan alana kurulan müzede, Amerikan polislerinin kullandığı otomobilden motosiklete kadar birçok klasik araç yer alıyor. Alanda ayrıca, F-4 savaş uçağı, tramvay ve “kara tren” olarak adlandırılan lokomotif yer alıyor. Alana yerleştirilen klasik araçlar vatandaşlar ve öğrencilerin ilgisini çekerken, birçok kişi araçlarla fotoğraf çektirdi. Müzenin bulunduğu alanda ayrıca çocuklara yönelik de geleneksel oyunları hatırlatıcı heykeller yer alıyor. Birdirbir, körebe, seksek, yağ satarım bal satarım gibi geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaması ve gelecek nesillerin de bu oyunları bilmesi için heykeller yerleştirildi.
KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’de tek Araç Müzesi olduğunu söyledi.
Türkiye’de Otomobil Müzesi, Klasik Araba Müzesi, Tren Müzesi, Uçak Müzesi veya Helikopter Müzesi olduğunu ifade eden Polat, “Bunların hepsinin bir arada olduğu müze oldu. Eski trenimiz var, tramvayımız var, uçağımız var, helikopter gelecek, traktör, otobüs, 1980 ve altında yer alan otomobillerimiz var. Bunlar 50 yaş üzerindekilerin çocukluğunun nostaljik arabaları. Hepimiz yollarda bu araçları bir şekilde görmüştük, bir şekilde yaşamıştık. Bunları toparladık, Karabük ve Karabük Üniversitesi için bir değer oluştursun istedik.” dedi.
İnsanların akşamları çocukları ve aileleriyle kampüse gezmeye geldiğini aktaran Polat, “Burada farklı araçlarla neşeli, huzurlu bir alan oluşturduk. Karabük ve Karabük dışından bütün ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Şu anda bu alanda 40 civarında araç var ama bunların yakın zamanda 100’ü geçeceğini tahmin ediyorum. Çünkü birçok kişinin evinin önünde atadan, dededen kalma araçlar var onları buraya bağışlarlar diye düşünüyorum, bu yönde taleplerde var. Onların isimlerini yazacağız, araçları buraya alacağız. Ama 1980 ve altı araç olmasını tercih ediyoruz.” diye konuştu.
KBÜ’de eğitim gören Somalili Abdurrahman Aldullahi İshak, “Çiçek Abbas’ı daha önce filmde gördüm. O nedenle tanıdık geldi. Başka ülkelerde kullanılan arabaları da burada görmek çok güzel bir duygu. İnsan farklı araçları görünce ve Çiçek Abbas’ı görünce mutlu oluyor” dedi.
KBÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencisi Dilek Bakır, müzenin açıldığını sosyal medyadan gördüğünü belirtti. Arkadaşlarıyla birlikte görmeye geldiklerini vurgulayan Bakır, şunları kaydetti: “Emin olamadık maket mi gerçek mi diye. Çok güzel ve hoş bir tasarım olmuş. Okulumuz adına gurur verici. Geçmişimizin unutulmaması adına çok güzel çünkü zamanımızdaki çocuklar dışarıda oynanan oyunların farkında değil. Ama biz onların son dönemini yaşadığımız için duygulandık.”
8 yaşındaki Berin Eyşen Çetin ise, “Körebe, seksek ve yağ satarım oyunu oynuyorum. Astroloji ile ilgileniyorum, gezegenlere bakıyorum. Gezegenlerle ilgili müze olabilir” diye konuştu. Sosyal medyadan görerek araç müzesini gezemeye gelen Öznur Çetin, “Güzel bir ambians olmuş, çoğu fimlerden gördüğümüz araçlar. Bende yeğenimi getirerek görmesini istedim ve güzel bir proje olmuş” dedi. "
Kaynak, https://kulliye.karabuk.edu.tr/
https://kulliye.karabuk.edu.tr/karabukte-turkiyenin-ilk-ve-tek-arac-muzesi-acildi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..