Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Elektrikli arazi yarışları artık daha güvenli

Yeni Extreme E off-road yarışı serisi, profesyonel motor yarışlarını elektrikli SUV araçlarla gezegenin en uç noktalarına taşımaya hazırlanıyor. Yarış boyunca sürücüler zorlu araziler ve iklimlerde lastiklerinin sınırlarını zorlayacak. Extreme E'nin Kurucu Ortağı Continental, yarışçıların kendilerini ve araçlarını daha fazla güvende hissetmeleri için araçları ContiConnect dijital lastik izleme sistemi ile donattı.


 


2021 Mart ayı itibariyle yeni Extreme E off-road yarışı serisi başlıyor. Etkinlik takvimine göre yarışlar Suudi Arabistan'ın çöllerinde, Senegal'de, Brezilya yağmur ormanlarında ve Patagonya'nın buzul bölgesinde düzenlenecek. Takımlar, hem farklı iklimlerle başa çıkmaya çalışacak hem de son derece zorlu arazi ve parkurlarda mücadele edecek. Extreme E'nin Kurucu Ortağı Continental’in bu zorlu mücadeleler için geliştirdiği lastikler, yarışçılar ve araçları için hayati önem taşıyor.

 
Olağanüstü yarış senaryolarının lastiklerden olağanüstü beklentileri

Bu yarışların asfalt zeminlere sahip standart pistlerde yapılmayacağını söyleyen Continental Proje Müdürü Sandra Roslan, yarışmacıları bekleyen sıradışı zorlukları şöyle anlattı: “Takımlar doğal ortamlarda ve kum, çakıl, kayalık, çamur ve buz gibi değişken ve çok farklı yüzeylerde yarışacak. Bu olağanüstü şartları dikkate aldığımızda, lastiklerin motor sporlarında şimdiye kadar karşılaşmak zorunda kaldığı en büyük zorluktan bahsediyoruz."


 


Extreme E off-road yarışlarında aşırı hızlanma, sert fren, yüksek hızla girilen keskin virajlar, driftler ve hatta havaya sıçramalar gibi durumlarla karşılaşılıyor. Doğal olarak lastikler de bu yarışlar için özel olarak geliştirilen araçların aşırı yüküne maruz kalıyor. ODYSSEY 21 adlı SUV araçlar, 550 hp ile Formula E Gen 2 yarış arabalarının yaklaşık 3 katı elektrik güce sahip. Her aracın direksiyonunda, araçtan ve lastiklerinden kesinlikle en fazlasını elde etmeye kararlı profesyonel bir yarış pilotu bulunuyor. Yarış boyunca lastiklerinin sınırlarını zorlarken sürücülerin kendilerini ve araçlarını tamamen güvende hissetmeleri için bu SUV araçlar özel bir lastik izleme sistemi ile donatıldı.

 

Lastiklere dijital bağlantı yarışları çok daha güvenli hale getiriyor

Teknoloji ve Premium lastik şirketi Continental’in ContiConnect lastik yönetimi çözümü, yarış sırasında lastik basıncı ve sıcaklığı gibi verileri toplayarak gerçek zamanlı olarak aktarıyor. Lastiğin içine yerleştirilen bir sensör bu verileri ölçerek analiz ettikten sonra kokpit içerisindeki bir ekrandan sürücüye iletiyor. Lastik basıncındaki ve sıcaklığındaki değişiklikler, sürücünün lastik sorunlarını önlemek için gerekli tedbirleri almasına yardımcı olan görüntülü ve sesli bir uyarı sinyali oluşturuyor. Lastik verileri aynı zamanda teknik destek ekibinin monitör ve bilgisayarlarına da aktarılarak yarış sonrasında analiz için saklanabiliyor.

 

Dijital lastik yönetimi kullanıcı ihtiyaçları ile gelişiyor

Başlangıçta bir iyileştirme çözümü olarak ticari araç endüstrisi ile birlikte geliştirilen ContiConnect lastik yönetimi çözümü, 2013'ten bu yana kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda kademeli olarak genişletildi. Bu çözüm, filo yöneticilerinin bir web portalı üzerinden araç lastiklerinin basınç ve sıcaklık bilgilerine erişmelerini mümkün hale getiriyor. Lastik verileri web portalına araç bir yard reader istasyonunun önünden geçerken sabit veya araç seyir halindeyken sürücüye bilgi veren ContiConnect Sürücü Uygulaması ile canlı olmak üzere iki şekilde aktarılıyor.

 

2021 yılından itibaren Continental, Formula E ile birlikte düzenlenen Extreme E off-road yarışları serisinin Premium Sponsoru olacak. Teknoloji şirketi, tüm araçları karşılaşacakları farklı ve son derece zorlu koşullara uygun lastiklerle donatacak. Promoters Formu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..