Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

BMC Yeni Araçlarını Sergilerken Yeni Nesil Fırtına'lar da Göreve Başladı

 BMC, bir çok araç ve proje üzerinde çalışıyor.Bunlardan biri olan 8x8 Yeni Nesil Zırhlı Taktik Tekerlekli Aracı da ilk kez gözler önüne çıkardı.Bu arada "Yakında" ibaresiyle Otonom Amazon'un tanıtıma hazır olduğu vurgulanıyor..Değişik güçlerdeki motor çalışmaları hızla sürerken  farklı görevlere yönelik Kirpi Araçları ve Tulga SUV, Fırtına devir teslim töreninden dikkat çekti..Sakarya; otomotiv ve savunma alanında en önemli merkezlerimizden biri.Eski adı Tank Palet Fabrikası olan  Millî Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi'nde;Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere incelemelerde bulunurken 3 adet yeni nesil Fırtına Obüsü'ninde devir teslim töreni gerçekleştirildi.
Faaliyetlere ilişkin brifing alan Bakan Akar, savunma sanayi başta olmak üzere dışa bağımlılığın ortadan kaldırılmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yapılan iddialı çalışmalarla savunma sanayide önemli başarılara imza atıldığını ifade eden Bakan Akar, "Bunu yaparken bir sürü engel, zorluk vardı. Bir anda olmuyor bu işler. Bunu görmek, bunu takdir etmek, desteklemek lazım" diye konuştu.Her şeyin bir anda hazır olmasının mümkün olmadığını, gelişmiş ülkelerin sanayileşme sürecinin de bu şekilde gerçekleştiğine dikkati çeken Bakan Akar, çevresindeki gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya olan ihtiyacının her zamankinden daha fazla olduğunu söyledi.
Türkiye'den büyük beklentileri olan dost ve kardeş ülkelere de dikkati çeken Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Tarihe baktığımızda çok acı serüvenlerimizin olduğunu görürsünüz. 1. Dünya Savaşı'nda parasını verdiğimiz gemileri alamadık. Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra bize açık, örtülü bir takım müeyyideler uygulandı. Dolayısıyla biz 83 milyonluk asil Türk milletinin güvenliğini ve savunmasını birilerinin vicdanına, kararına bırakamayız. Bizim için yerli ve milli savunma sanayi olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Bunu getirdiğimiz noktadan inşallah daha da geliştirecek ve büyüteceğiz. Sonuç olarak Silahlı Kuvvetlerimizin ne ihtiyacı varsa karşılayacağız. Hepsini karşılamak mümkün mü? Değil ama azami düzeyde nereye kadar gidebilirsek gideceğiz."


ÇOK DAHA İLERİ GİDECEĞİZ


Geçmişte parası verildiği halde bir insansız hava aracının motorunun revizyonunun dahi yaptırılamadığı dönemlerin olduğunu hatırlatan Bakan Akar, "Şimdi çok şükür biz SİHA, İHA, zırhlı araç, silah, mühimmat ihraç ediyoruz" dedi.  Savunma sanayide ihracatın önemine değinen Bakan Akar, şunları söyledi:"Toplumsal hafızamızda yer alan ibretlik tarihi dersler var. Nuri Killigil'i, Nuri Demirağ'ı unutmayın.

Millî Savunma Bakanlığı olarak başından beri 'her şeyi kamu, askeri fabrikalar yapacak, askerler, devletin fabrikaları yapacak' gibi bir anlayışın içinde olmadık. Öyle bir şey kalmadı artık. Burada önemli olan milletimizin, devletimizin bütün unsurlarının seferber edilip, birbiriyle koordineli şekilde, birbirlerinin işini kolaylaştıracak, destekleyecek şekilde çalışması. Bu manada kamu, özel sektör, üniversitelerimiz dahil hepsi omuz omuza, tek yumruk, vücut olarak çalıştılar, çalışmaya devam ediyorlar. Bu konuda önemli bir mesafe kat edildi. Önümüzdeki dönemde bunlardan ilham alarak çok daha ileri gideceğimize inanıyorum. Çünkü kendimize güven geldi."Bakan Akar, Türkiye'nin en modern, en ileri teknoloji kullanılan araç, gereç, silahları yapabilecek kapasitesinin olduğunu belirterek, "Bizim kültürel birikimimiz, entelektüel sermayemiz var. Bunları kullanmak suretiyle ülkemize, milletimize yapacağımız ne varsa bunları yapmamız lazım" diye konuştu.


REHAVETE KAPILMAK YOK


Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan liderliğinde savunma sanayinde ulaşılan yüzde 70'lik yerlilik ve millilik oranının önemli bir başarı olduğunu ancak gidilmesi gereken çok çetin yolların bulunduğunu ifade eden Bakan Akar, "Birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza edip bu istikamette ilerlememiz lazım" dedi.Yerli üretim harp araç, gereç ve sistemlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerindeki erinden, rütbeli personeline kadar herkesin moral ve motivasyonunu artırdığını vurgulayan Bakan Akar, "İnşallah önümüzdeki dönemde bu çıtayı daha da yükseltip milli muharebe uçağımızı yapacağız, Siper hava ve füze savunma sistemimizi yapacağız. Anadolu amfibi hücum gemimiz var. Bu çok ciddi bir olay. Karada, denizde, havada bu asil milletin, memleketin  hak alaka ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hiçbir zaman rehavete kapılmak yok. Zafer sarhoşluğu çok tehlikeli. İşimizi ciddiye alacak, ciddiyet ve samimiyetle gece-gündüz demeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz."


KAYNAK YAPTI


Arifiye'deki fabrikanın birikiminin önemli olduğunu ifade eden Bakan Akar, "Değişim ve dönüşüm safhasında işçilerimizin, mühendislerimizin tatmin edilmesi, onların rasyonel ve insani bir yaklaşımla ihtiyaçlarının karşılanması hem bireylerin hak ve menfaatleri hem de fabrikanın mevcut şekliyle üretimine devam etmesine destek sağladı." dedi.Brifingin ardından Bakan Akar ve Komutanlar, fabrikadaki üretime ilişkin muayene, kontrol ve denetimlerin yapıldığı, askerlerden oluşan İkmal, Kalite, Güvence ve Proje Takip Müdürlüğüne geçti.Burada faaliyetlere ilişkin bilgi alan, talimat veren Bakan Akar, sonrasında fabrikadaki güç grubu test merkezini ziyaret etti.

400 beygirlik Vuran, 600 beygirlik Azra ve Fırtına obüsünde kullanılan 1000 beygirlik Utku motorlarına ilişkin bilgi alan, motor testlerine katılan Bakan Akar, üretimi devam eden yeni nesil Fırtına obüsünün 6’ncı gövde kaynağını yaptı. 


KENDİNİ KANITLAMIŞ SİLAHLAR


BMC tarafından üretilen zırhlı araçların yer aldığı sergiyi de gezen Bakan Akar, burada düzenlenen imza töreni ile üretimi tamamlanan yeni nesil üç Fırtına obüsünün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimi gerçekleştirildi. Ordular için personelin yanı sıra manevra ve ateş gücünün de önemli unsurlar arasında yer aldığını vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:


"Fırtınalar bu konuda kendini kanıtlamış silahlardır. Bugüne kadar yaptığımız uygulamalarda kullandığımız silahlar. Son derece memnunuz. Bunun ikinci versiyonu, geliştirilmiş versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz. Bu bizim için de sizin için de gerçekten önemli bir gurur kaynağıdır. Herkesi kutluyorum. 
Egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, hak alaka ve menfaatlerimizi karada, denizde, havada 'ölürsem şehit kalırsam gazi' anlayışı içinde bizler korumaya devam edeceğiz. Sizler de bu yaptığımız gayretleri kolaylaştırmak için silah araç, gereç mühimmat, teçhizat bunları üretmeye devam edeceksiniz. Dolayısıyla millet olmanın mutluluğunu, imtiyazını hep birlikte yaşayacağız." ifadelerini kullandı.İmza töreni sonrasında Bakan Akar ve Komutanlar, BMC tarafından üretilen zırhlı araçların sürüş ve kabiliyetlerinin sergilendiği gösteriyi izledi.


Konuyla ilgili olarak BMC.com.tr adresinde yayınlanan haber de aşağıda yer alıyor;

ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Millî Savunma Bakanı Sn. Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sn. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sn. Ümit Dündar, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sn. Muhsin Dere, Sakarya Valisi Sn. Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Sn. İmdat Ersoy başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’ni teşrifleriyle onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz.BMC olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz Yeni Nesil Fırtına Obüsü başta olmak üzere çalışmalarına devam ettiğimiz Altay Ana Muharebe Tankı, 8x8 Yeni Nesil Zırhlı Taktik Tekerlekli Araç ailesi, KİRPİ Mayına Karşı Korumalı Araç ailesi, VURAN Çok Amaçlı Zırhlı Araç ailesi ve TULGA SUV aracımız ve ayrıca yerli ve milli motor projelerimiz için çalışmalarımız gece gündüz devam etmektedir.
Dün olduğu gibi bugün de ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin ordularının gücüne güç katacak bu projelerin detaylarını ve tasarım, geliştirme süreçleri devam eden diğer ürünlerimiz ile ilgili hepimizi gururlandıracak haberleri de çok yakında sizlerle paylaşıyor olacağız.   


Bu arada, Türkiye'nin aleyhinde yapılan haberlerin doğrusunu, kaynaklarıyla beraber 

Fotoğraflarla Manipülasyon Girişimi bağlantısından görebilirsiniz..

Kaynak; https://msb.gov.tr/
https://msb.gov.tr/Basin-ve-Yayin/Haberler
https://twitter.com/tcsavunma
https://twitter.com/TSKGnkur
https://www.ssb.gov.tr/
https://www.bmc.com.tr/
https://www.youtube.com/c/tcsavunma/
https://www.youtube.com/c/BMCOtomotivTR/
https://www.facebook.com/bmcotomotiv
https://www.instagram.com/bmcotomotiv/
https://www.instagram.com/bmcsavunma/

1 yorum:

  1. BMC Altay ın motorunun ateşlemesini de bu sene yapacak. Geriye sadece Transmisyon kaldı.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..