Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Toyota Hayalimdeki Araba ve 6 ayda 31 007 araç

 “Toyota Hayalimdeki Araba” Resim Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu. Diğer taraftan Toyota, haziran ayında binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarında toplam 5 bin 368 adetle tüm zamanların en yüksek haziran ayı satışını gerçekleştirdi. Toyota aynı zamanda 2 bin 264 adetlik haziran ayı filo satışıyla da yeni bir rekora imza attı. 


 


Dünya çocuklarına “otomobilleri sevdirme ve onların hayal dünyalarını geliştirme” temasıyla Toyota tarafından düzenlenen “Hayalimdeki Araba” resim yarışmasının Türkiye ayağı sonuçlandı. Önceki yıl pandemi nedeniyle ertelenerek 2021 yılı ile birleştirilen ve ilk kez Türkiye özelinde online olarak gerçekleştirilen yarışmada; 4 farklı yaş kategorisinde 3 binin üzerinde resim, uzman jüri tarafından değerlendirildi. Türkiye’de 9’uncu kez yapılan yarışma sonucunda; 7 yaş ve altı kategorisinde Manisa’dan Zeynep Su Taşkıran, 8-11 yaş kategorisinde İstanbul’dan Ulaş Susup, 12-15 yaş kategorisinde İstanbul’dan Naz Peri İrem Kurt ve ilk kez düzenlenen “Özel Eğitim” kategorisinde de Ankara’dan Büşra Nalbant’ın resimleri birinciliğe layık görüldü.

Konularında uzman jüri heyetinin değerlendirmesi sonucunda, 7 yaş ve altı kategorisinde İstanbul’dan Deniz Günyel ikinci olurken, üçüncülüğü ise yine İstanbul’dan Melis Ada Uyanık aldı.  8-11 yaş kategorisinde ikinci Tekirdağ’dan Uygar Gönüllü, üçüncü ise İstanbul’dan Manolya Özbaşandaç oldu. Yarışmanın 12-15 yaş kategorisinde Konya’dan Defne Seven ikinciliği, Bolu’dan Rumeysa Düzgün de üçüncülüğü elde etti. Özel Eğitim kategorisinde ise yarışmaya Ankara’dan katılım gösteren Mert Can Çetinkaya ikinci, Rıza Mert de üçüncü sırada yer aldı. Yarışmada ilk 3 sırayı paylaşanlar 1500-3500 TL arasında değişen Teknosa hediye çekleriyle ödüllendirildiler.


Toyota’nın dünya çapında gerçekleştirdiği yarışmanın Türkiye bölümünde dijital ortama aktarılarak gönderilen resimlerde çocuklar gelecekte otomobillerin nasıl olacağını hayal ederek tuvale yansıttılar. Bu yıl 7 yaş altı kategorisinde 986, 8-11 yaş kategorisinde 1612, 12-15 yaş kategorisinde 418 ve özel eğitim kategorisinde de 22 resim yarıştı.

Geçen yıl ertelenen yarışmaya katılan resimlerle birlikte bu yılın resimleri; Prof. Dr. Aydın Ayan başkanlığında Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Prof. Dr. Gülveli Kaya, Prof. Dr. Teymür Rzayev, Doç. Dr. Burcu Ayan Ergen ve Dr. Öğr. Üyesi Burcu Pehlivan’dan oluşan uzman jüri tarafından değerlendirildi. 


Toyota 5.368 adetle bugüne kadarki en yüksek haziran ayı satışını gerçekleştirdi… Toyota aynı zamanda  yılın ilk 6 ayında da 31 bin 7 adetlik satışa da ulaştı…

 

TOYOTA’DAN İLK YARIDA BÜYÜK ÇIKIŞ


Türkiye otomotiv pazarının ilk 6 ayında toplam 31.007 adetlik satışa ulaşan Toyota sektörde ilk 5 arasında yerini aldı. Marka ayrıca, 2021 yılının Ocak-Haziran döneminde 27 bin 590 adetlik binek otomobil satışı ve yüzde 8.9’luk pazar payı ile de ilk dört arasında bulunuyor. Toyota’nın toplam satışlarında Corolla modeli 24 bin 931 adetle ilk sırada yer alıyor. Toyota’nın hibrit araç satışları da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 162 oranında arttı. 

 

Bozkurt “60 bin hedefine ulaşacağız”

Toyota’nın yılın ilk 6 ayını başarılı bir şekilde tamamladığını ve yeni rekorlara imza atıldığını  söyleyen Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Yılın ilk 6 ayında 31 bin adetlik satış gerçekleştirdik. Araç bulunurluğuna bağlı olarak da yıl sonu için 60 bin adetlik satış hedefimizi koruyoruz. Hem araç bulunurluğu konusu hem de pandemiden dolayı ortaya çıkan çip krizi ve benzer şartlar sektördeki tüm markaların önemle takip ettiği konular. 2021 yılında araç bulunurluğu halen söz konusu olmasa 60 binin çok üzerinde bir rakama da ulaşabilirdik” dedi.

 

Corolla Zirvede

Toyota’nın Türkiye’de üretilen modeli Corolla, 2021 yılının ilk yarısında 24 bin 931 adetlik satışa ulaştı ve ülkemizde çok tercih edilen ikinci model oldu. Bu satışların yüzde 38’sini Corolla’nın hibrit versiyonu oluşturuyor. Toyota ayrıca yılın ilk 6 ayında da toplam 11 bin 432 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Hibrit otomobil satış grafiği her geçen gün artan Toyota, hibrit teknolojisinde Türkiye’deki lider pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..