Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Piaggio Group; Honda Motor, KTM ve Yamaha ile birlikte; Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu...

 Piaggio Group’tan Sürdürülebilir Elektrikli Mobilitenin Geleceği İçin Önemli Adım!..Motosiklet devi İtalyan Piaggio Group, sahip olduğu markalarla yenilikçi ürünler ortaya koyarken, elektrikli ulaşımın yaygınlaşması adına da çalışmalarını sürdürüyor. Piaggio Group son olarak,hafif elektrikli araçların sayısının artması, şarj altyapılarının gelişmesi ve gelecekte daha düşük voltajlı bir mobilite eko sisteminin oluşması adına önemli bir oluşumun paydaşı oldu. Piaggio Group bu doğrultuda; Honda Motor, KTM ve Yamaha ile birlikte “Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu” (SBMC) oluşturmaya yönelik anlaşmaya imza attı. Türkiye’de temsilciliğini Doğan Trend Otomotiv’in yaptığı Piaggio Group, konsorsiyumla birlikte motosiklet ve benzeri araçlarda elektrikli ulaşımın yaygınlaşması, daha düşük voltajlı ve enerji maliyetli bataryaların üretilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanmasını hedefliyor.

Motosiklet dünyasının en çok tercih edilen segmentlerinde modeller sunan öncü markaları bünyesinde barındıran ve Türkiye’de temsilciliğini Doğan Trend Otomotiv’in yaptığı İtalyan Piaggio Group, sürdürülebilir ve verimli bir mobilite için çalışmalarına devam ediyor. Piaggio Group son olarak, hafif elektrikli araçların sayısının artması, şarj altyapılarının gelişmesi ve gelecekte daha düşük voltajlı bir mobilite eko sisteminin oluşması adına önemli bir oluşumun paydaşı oldu. Bu kapsamda Piaggio Group, Honda Motor Co. Ltd., KTM AG ve Yamaha Motor Co. Ltd. ile birlikte Değiştirilebilir Bataryalar Motosiklet Konsorsiyumu’nun (SBMC) hayata
geçirilmesine yönelik anlaşmayı imzaladı. Anlaşma ile temel olarak moped, scooter, motosiklet, üç tekerlekli bisiklet ve dört tekerlekli bisiklet gibi hafif elektrikli araçların, ulaşım sektöründe daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu hedef kapsamında uluslararası iklim politikaları bağlamında, bataryalar için daha sürdürülebilir bir yaşam döngüsü yönetiminin oluşması planlanıyor. Ortaklaşa geliştirilecek değiştirilebilir batarya sistemlerinin ise düşük voltajlı elektro ulaşımın gelişimindeki önemi, konsorsiyumda alınan kararlar ve planlar kapsamında vurgulanıyor. 


Elektrikli ulaşımın geleceği için 4 hedef 

Hayata geçirilen konsorsiyum ile elektro ulaşımın geleceği ile ilgili menzil, şarj süresi, altyapı ve maliyetler konusundaki endişelere karşı 4 temel hedef ortaya koyuluyor. Bu hedefler doğrultusunda;

1. Değiştirilebilir batarya sistemleri için ortak teknik özellikler geliştirmek

2. Batarya sistemlerinin ortak kullanımını onaylamak

3. Konsorsiyumun ortak özelliklerini Avrupa ve Uluslararası standardizasyon kuruluşlarında bir standart haline getirmek ve teşvik etmek

4. Konsorsiyumun ortak özelliklerinin kullanımını küresel seviyeye genişletmek gerçekleştirilecek.


Konsorsiyumun kurucu üyeleri, ilgili paydaşlar ve ulusal, Avrupa ve uluslararası standardizasyon kuruluşlarıyla yakın iş birliği içinde çalışarak, uluslararası teknik standartların oluşturulması sürecine dahil olacaklar. Günümüzde, şarj istasyonlarının bulunurluğu ülkelere göre farklılık gösteriyor ve son kullanıcılar için bilgi hala oldukça sınırlı. Bu nedenle, PIAGGIO, HONDA, KTM ve YAMAHA bu konsorsiyum ile hafif elektrikli araçların sayısını artırmak ve kullanımını teşvik etmek için şarj altyapısının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için karar vericilerin katılımını sağlamayı amaçlıyor.

Dört kurucu üye, gelecekte standart değiştirilebilir bataryaların yaygınlaşmasını sağlamak üzere konsorsiyumun uzmanlığını zenginleştirmek için ilgili paydaşları iş birliğine katılmaya teşvik ediyor. 


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Piaggio Grubu Strateji ve Ürün Şefi Michele Colaninno: “Kentsel ulaşım, elektrikliye geçiş süreciyle birlikte hassas bir dönemden geçiyor. Dört büyük küresel oyuncuyu temsil eden konsorsiyumumuz sayesinde motosikletler kentsel ulaşımda önemli bir rol oynamaya devam edecek. Değiştirilebilir bataryalar, şarj sürelerini hızlandırma noktasında kullanıcılara verimli bir çözüm seçeneği sunuyor. Kentsel ulaşım, Piaggio DNA’sının ve tarihinin bir parçası. Tüm teknolojik bilgi birikimimizi ve inovasyona yönelik tutumumuzu konsorsiyuma dahil etmeyi amaçlıyoruz” dedi.


Honda Motor Co., Ltd., Motosiklet Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yoshishige Nomura da, “Honda, elektrikli motosikletlerin yaygınlaşmasının daha sürdürülebilir bir toplum için çok önemli olduğuna inanıyor. Müşterilere kolaylık sağlamak için menzili uzatmak, şarj süresini kısaltmak, araç ve altyapı maliyetlerini düşürmek gibi çeşitli sorunları çözmemiz gerekiyor. Oluşturduğumuz konsorsiyumda, motosiklet endüstrisinden kurucu üyeler ve diğer paydaşlar, değiştirilebilir bataryaları, şarj sistemlerini ve kullanımları için gerekli tüm altyapıyı standartlaştırmak için birlikte çalışacaklar. Hedefimiz, gelecekteki ulaşım çözümlerinde motosikletlerin yararlı ulaşım yöntemi olarak yer almaya devam etmesini sağlamak” diyerek sözünü tamamladı. PIERER Mobility AG CEO’su Stefan Pierer ise “Bu konsorsiyum anlaşması, PIERER Mobility AG’nin ilerlemeye devam edebilmesi, yenilikleri hızlı bir şekilde hayata geçirebilmesi ve elektrikli iki tekerlekli araçlara yönelik net stratejik vizyonunu sürdürebilmesi için önemli bir adım. Ortaklarımızla birlikte, uluslararası teknik standartlara uygun 11 kW’a kadar düşük voltajlı (48V) araçlar için değiştirilebilir batarya sistemi sunmak için çalışacağız. Elektrikli iki tekerlekli araçlar hem şehir içi hem de şehir dışı ulaşımın geleceğinde önemli bir rol üstlenmeye devam edecek” şeklinde konuştu.


Son olarak Yamaha Motor Co., Ltd. Kıdemli İcra Kurulu Başkanı, Kara Ulaşımı Operasyonları Genel Müdürü Takuya Kinoshita, “Değiştirilebilir Bataryalı Motosiklet Konsorsiyumu Avrupa’da çalışmaya hazır. Umarım geleceğe doğru atılan bu ilk adım, benzer düşünceye sahip diğer tarafları misyonumuza çeker ve gelecek için kalıcı değişiklikler yapabiliriz. Yamaha Motor olarak, bu girişim için farklı teknik özellikleri ve standartları birleştirmeye yardımcı olabileceğimizden ve dünya genelindeki müşteriler için elektrikli çözümün faydalarını en üst düzeye çıkarmaya katkı sağlayacağımızdan eminiz” değerlendirmesini yaptı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..