Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

CUPRA, yeni aracını tanıttı; Tavascan XE

CUPRA, ABT Sportsline işbirliğindeki takımı ABT CUPRA XE ile Extreme E 2022’de mücadele edecek olan iki yeni pilotu ve yarışacakları yeni CUPRA yarış aracını düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.2022 Dakar şampiyonu Nasser Al-Attiyah ve Jutta Kleinschmidt, 2022 Extreme E’de ABT CUPRA XE pilotları olarak yarışacaklar. Takım, sezon süresince e-CUPRA ABT XE1’den ilham alınarak tasarlanan tamamen elektrikli CUPRA Tavascan XE ile mücadele verecek.  İklim değişikliği tehdidi altındaki doğal ortamlara dikkat çekmek amacıyla ilk kez 2021’de düzenlenen ve büyük ses getiren elektrikli araç yarışı Extreme E, ikinci sezonuna hazırlanıyor. Çevreye verilen hasarın nasıl önlenebileceğine ve iklim değişikliği sorunlarına nasıl çözüm bulunabileceğine dikkat çekmeyi amaçlayan organizasyon, elektrikli otomobilleri kullanmaya ve böylece geleceği korumak amacıyla olumlu adımlar atmaya teşvik ediyor. Elektrifikasyon, sürdürülebilirlik, çevre duyarlılığı ve cinsiyet eşitliğine teşvik eden Extreme E serisinin 2022 sezonu, 19 - 20 Şubat’ta Neom’da (Suudi Arabistan) yapılacak ilk ayakla start alıyor. 
Extreme E'ye kayıt yaptıran ilk otomotiv markası olan ABT Sportsline ile iş birliğindeki ilk sezonundan sonra, bu yıl da şampiyonluk iddiasıyla sezona başlayan CUPRA, yeni sezondaki pilotlarını ve yeni aracını düzenlediği bir toplantıyla tanıttı. 


İki efsane pilotla mücadele edecek

2022 sezonuna yeniliklerle giren ABT CUPRA XE takımındaki önemli değişikliklerin başında, ekibe yeni dahil olan, 2011, 2015, 2019 ve geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 2022 Dakar’da şampiyon olan efsanevi pilot Nasser Al-Attiyah geliyor. Bir diğer pilot ise, geçtiğimiz yıl da takım adına yarışan ve 2001’de Dakar şampiyonu olan Jutta Kleinschmidt. Bu yeni ortaklığın, ABT CUPRA XE’nin katılacağı tüm yarışlarda daha üst sıralarda yer alması ve galibiyet elde etmesi için rekabetçi bir performans sergilemesinde önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. 


Ve yeni bir e-CUPRA

CUPRA’nın Extreme E 2022’de yarışacağı araç da yenilikler arasında. Elektrifikasyon ve performansı son derece iyi harmanlayan CUPRA, bir önceki sezonda yarıştığı e-CUPRA ABT XE1 modelini 2022 için yeniden yorumlamış. Yeni model CUPRA Tavascan XE, Extreme E Şampiyonası’nın ruhunu en iyi şekilde yansıtıyor. 


Kokpitin arkasına yerleştirilen ve bu sayede optimum ağırlık dağılımına katkı sağlayan 54 kWh’lik batarya otomobili, 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık dört saniyede ulaştırıyor. Çevre açısından daha sürdürülebilir ve duyarlı bir kimlik kazandırılmış olan CUPRA Tavascan XE’nin önemli bir avantajı da kullanılan parçaları. Zorlu yarış süresince bu tamamen elektrikli otomobil hasar alması halinde, çok daha kolay ve hızlı onarımı mümkün kılan 3D baskılı parçalarla donatılmış.


Seri üretim modelin ipuçları

CUPRA Tavascan XE, markanın Barselona’da tasarlanıp geliştirileceği ve 2024 yılı itibarıyla pazara sunacağı ikinci yüzde 100 elektrikli modeli olan CUPRA Tavascan’ın seri üretiminde kullanılacak olan tasarım dilinin de ipuçlarını veriyor. 


Sezonu dört gözle bekliyorum

Geçen yıl sağlam bir temel oluşturduklarını ve üst sıralarda yer almak için mücadele ettiklerini söyleyen 2022 ABT CUPRA XE pilotu Jutta Kleinschmidt, “2022 sezonuna başlamak için sabırsızlanıyorum. Bu yıl, daha fazla yarışı galibiyetle bitirmeyi ve ilk sıralarda yer almayı amaçlıyoruz ve buna hazırız. Yaptığım her şeyin temelinde arazi yarışlarına olan tutkum yatıyor ve bu tutkuyu böylesine harika bir ekiple paylaşmak, pistte elimden gelenin en iyisini yapmam için bana ilham veriyor. Sezonun başlamasını dört gözle bekliyorum” dedi.


Daha iyi bir gelecek için atılmış bir adım

2022 sezonunda ABT CUPRA XE pilotu olarak yarışacak Nasser Al-Attiyah ise Extreme E Şampiyonasının daha iyi bir gelecek için atılmış doğru bir adım olduğunu ve bunun kendisi için büyük bir deneyim olacağına inandığını söyledi. Al-Attiyah şöyle devam etti: “Çok heyecanlıyım. Bu maceraya CUPRA ailesinin bir üyesi olarak katıldığım için gurur duyuyorum ve harika bir iş çıkaracağımızı düşünüyorum. Ekibin deneyimi ile Jutta’nın ve benim deneyimlerimizi birleştirerek önemli başarılara imza atma fırsatı elde edeceğiz. Gerçekten kararlıyız ve kazanmayı hedefliyoruz. Otomobildeki yerimizi alacağımız anı iple çekiyorum. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

 


CUPRA Tavascan XE’i zirveye taşımayı hedefliyoruz

Extreme E yarışlarının CUPRA ruhu ile uyumlu olduğunu ve elektrifikasyon ile performansın birbirini mükemmel bir şekilde tamamladığını gördüklerini söyleyen CUPRA AR-GE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Werner Tietz “Karşılaştığımız güçlüklere her zaman meydan okuduğumuz bu yolda, otomobillerimizi güncelleme ve gelecekte atılacak adımlar üzerinde çalışma fırsatını elde ettik. 2022’de yarışabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Jutta ve Nasser ile birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmayı ve CUPRA Tavascan XE’yi zirveye taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.


Hedefimiz bu yıl da aynı

Extreme E’deki ilk sezonlarının çok keyifli geçtiğini söyleyen ABT Sportsline Yönetici Ortağı Hans-Jürgen Abt ise “Bu şampiyona bizim için devam ediyor. Hedeflerimiz aynı: Yarışlarda üst sıralarda yer almak ve şampiyonluğa uzanmak için mücadele etmek. Ekibimize, sürücülerimize, otomobilimize ve ortaklarımıza güvenim tam. Dakar kahramanlarımız Jutta ve Nasser’ı parkurlarda görmek için sabırsızlanıyorum. Aynı zamanda, ekibimizin oluşmasında büyük rol oynayan ve şimdiden karşılaşılabilecek diğer güçlüklere odaklanmak isteyen Mattias'a (Ekström) teşekkür etmek istiyorum. O, yirmi yılı aşkın bir süredir ABT ailesinin bir üyesi ve her zaman öyle kalacak.” dedi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..