Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

İETT, Şimdide Yerli Elektrikliyi Test Ediyor

 İstanbul'un ve dünyanın önemli şehir içi ulaşım kurumlarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı  İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü, elektrikli araçlarını test etmeye devam ediyor.İstanbul'un yeni misafiri Adanalı Temsa  Avenue Electron oldu.İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için farklı markalara ait araçların test sürüşlerine devam ediyor. Bu kez yerli üretim Temsa marka, 400 kilometre menzilli elektrikli otobüs test edildi. Elektrikli araç, firma tarafından İkitelli Garajı’na getirildi. Burada  İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür Yardımcısı İrfan Demet ve ilgili daire başkanlarının katılımıyla aracın ilk test sürüşü gerçekleştirildi.İETT heyeti ve firma temsilcileri elekrikli otobüse binerek önce Halkalı, ardından İkitelli üzerinden Olimpiyat Stadı yerleşkesine gitti. Firma yetkilileri yolculuk sırasında araç hakkında bilgilendirme yaptı. Aracın 400 kilometre menzilli olduğu, 360 kW kapasiteli bataryaların yazılımlarının da yerli olduğu, talep edilmesi halinde batarya kapasitesinin düşürülebileceği veya artırılabileceği belirtildi. Temsa’nın 35 koltuk kapasiteli “Avenue Electron” modeli aracının bazı Avrupa ülkeleri tarafından halen kullanılmakta olduğu ifade edildi.

Test edilen diğer elektrikli araçlar gibi, Temsa marka elektrikli araç da 1 hafta boyunca üzerine konulan ağırlıklarla birlikte test edilecek. İETT, önümüzdeki günlerde başka markalara ait 3 elektrikli aracın daha test sürecini başlatacak. Ardından elektrikli araç alımı için teknik şartname oluşturacak. Test ve şartname süreci tamamlandıktan sonra araç alımı için ihale süreci başlatılacak.   İETTİETT, 2022 bütçesine eklediği 100 elektrikli araç alımı için TEMSA’nın Avenue Electron modelini test etmeye başladı. Yüzde 100 elektrikli bir araç olan ve 400 kilometre menzile sahip olan Avenue Electron, bir hafta boyunca farklı ağırlık ve yol şartlarında testlere tabi tutulacak. Şirket, geçtiğimiz yıl ilk elektrikli otobüslerini İsveç, Prag, Romanya ve Fransa’ya ihraç etmişti. Bunların yanında; İstanbul’un dışında ABD pazarı için özel olarak geliştirilen elektrikli otobüsün California Eyaleti’ndeki test sürüşleri de devam ediyor…


 


İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için TEMSA’nın Avenue Electron modelini test etti. Şirketin, tamamen Türk mühendisler tarafından Adana’da geliştirdiği ve 400 kilometre menzile sahip olan elektrikli otobüsü Avenue Electron modeli için, İstanbul’daki İkitelli İETT garajında bir test etkinliği düzenlendi.


 


İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, Genel Müdür Yardımcısı İrfan Demet ve ilgili daire başkanlarının yer aldığı test sürüşüne ayrıca TEMSA Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp ve TEMSA Satış Direktörü Baybars Dağ eşlik etti.


 


Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ı da bünyesinde bulunduran PPF Group ortaklığıyla faaliyetlerine devam eden TEMSA, bugün seri üretime hazır hale getirdiği 3 farklı model elektrikli otobüsüyle, dünyada bu alanda söz sahibi sayılı şirketlerden biri haline geldi.
ADANA’DA İMAL EDİP DÜNYAYA SATIYOR

Bugün dünyanın 66 ülkesinde, 15 binden fazla TEMSA markalı araç, toplu taşıma hizmetlerinde kullanılıyor. Sadece Fransa’da 5 bin adet TEMSA markalı araç, Fransa yollarında hizmet veriyor. Tarihinin ilk elektrikli araç ihracatını geçtiğimiz yıl, bu alanda dünyanın öncü ülkelerinden biri olan İsveç’e gerçekleştiren TEMSA, yine geçen yıl Romanya’nın Buzau ve Arad kentlerinin açtığı elektrik araç ihalelerini de kazandı. ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği elektrikli otobüsün ise California Eyaleti’ndeki test sürüşleri devam ediyor. Yurtdışına ihraç edilen elektrikli araçlarda kullanılan pil ve batarya paketleri de yine Adana’daki TEMSA tesislerinde geliştirip üretiliyor.

Kentiçi Ulaşımda Çevre Dostu Döneme Temsa imzası


TÜRKİYE’NİN 6 ŞEHRİNDE DE TEST EDİLDİ

Türkiye’deki toplu taşımada elektrikli araç seferberliğinin öncüsü olan TEMSA, bu kapsamda, Gaziantep, Mersin, Antalya, Diyarbakır, Denizli, Kütahya şehirlerde de demo sürüşleri gerçekleştirdi. Bunun yanında TEMSA’nın ASELSAN ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünün yollara çıkması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile resmi imzalar atıldı.

Hyundai ELANTRA, TUCSON ve SANTA FE en güvenilir otomobiller seçildi, Sonata ise en başarılı...

DİZELE GÖRE 10 KAT DAHA TASARRUFLU

Elektrikli araçların, toplu taşımada kullanılan dizel araçlara göre yıllık 10 kat daha az yakıt maliyeti bulunuyor. TEMSA, elektrikli ulaşımda son teknolojilerin kullanıldığı araçların hizmete girmesiyle birlikte, İstanbul’a hem çevresel hem de ekonomik olarak önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yeni BMC TGR 4x4 Çift Kabin


BİR HAFTA BOYUNCA TEST EDİLECEK

TEMSA’nın yüzde 100 elektrikli aracı olan Avenue Electron, bir hafta boyunca üzerine konulan ağırlıklarla birlikte İstanbul’da test edilecek. Test ve teknik şartname süreci tamamlandıktan sonra elektrikli araç alımı için ihale süreci başlatılacak. TEMSA


Dünyada en çok elektrikli araba kullanan ülkelerden biri olan İsveç'e Temsa'dan elektrikli otobüs satışı
Kaynak / Alıntı; https://www.iett.istanbul/tr/main/news/yerli-elektrikli-otobus-test-edildi/2479
https://www.temsa.com/tr/tr/haberler/temsa-istanbul-u-elektriklendirmeye-hazir--nEPNUsrdPlo

1 yorum:

  1. Yani bu kadar yerli marka varken dışarıdan almak abes. Üstelik yerli markalar çok kaliteli.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..