Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Nostaljik Tramvay 108’inci, Karaköy Tüneli ise 147'inci Yaşını Kutladı

İstanbul ve Türkiye ulaşımı adına iki önemli olayda Ocak ve Şubat aylarında kutlandı. Londra'dan sonra dünyanın ikinci en eski metrosu olan tarihi Karaköy Tüneli 147’inci yaşını kutladı. Osmanlı’dan Cumhuriyete 1.5 asır boyunca nice büyük olaya tanıklık eden, sayısız kuşağa hizmet veren Karaköy Tüneli ve Füniküler İstasyonu sorunsuz şekilde yolcu taşımaya devam ediyor.Nostaljik Tramvay’ın 108’inci yaşı için düzenlenen tören ise müzik dinletisiyle başlarken saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler  konuşmasında atlı tramvaylardan bugüne İETT tarihinden kesitlerden söz etti; “İlk elektrikli tramvayın çalışmaya başladığı 11 Şubat 1914’ten bugüne 108 yıl geçti” diye sözlerine başladı. Altıkardeşler, “150 yıllık İETT, dönemin gerektirdiği, kendine yüklediği görevleri yerine getirirken, yani kendi tarihini yazarken, öte yandan ülkenin tarihinin yazılmasına da katkı sunuyordu” şeklinde konuştu. 

Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasında meraklılara, acelecilere, turistlere, özellikle fotoğraf çektirmek isteyenlere hizmet veren Nostaljik Tramvay 1991 yılında yeniden seferlerine başladı diyen Altıkardeşler, “Kısaca bahsettiğim bu tarih aynı zamanda İstanbul’un tarihi. Bizim tarihimiz. İstanbul öte yandan artık Metro hatlarıyla da tarih yazmaya başladı. Atlı tramvaylardan elektriklilere, troleybüslerden yer altı metrolarına, bu süreç İstanbul’un büyüyüp olgunlaşma süreci. Bizler de İETT olarak bu olgunlaşma sürecine adapte olma, yeni ulaşım biçimlerine uyum sağlama göreviyle karşı karşıyayız. Nostaljik Tramvayıyla, Metrobüs hattıyla, artık yakında kullanıma gireceğini müjdelediğimiz elektrikli otobüsleriyle Başkanımız Ekrem İmamoğlu önderliğinde bu tarih yazımı devam ediyor, bizden sonra da edecek” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Törenin ardından Tünel’in Taksim ve Karaköy girişlerinde, dönemin gazete kupürleri ve fotoğraflarından oluşan sergi gezildi.

Tarihi Karaköy Tünelinde  düzenlenen  Törene, İETT Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler ile daire başkanları, birim müdürleri ve çalışanlar katıldı. Tören, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.Törende konuşan İETT Genel Müdür Yardımcısı Murat Altıkardeşler, 147 yıldır Karaköy-İstiklal Caddesi arasında mekik dokuyan Tünel’in, İstanbul’u İstanbul yapan tarihi dokulardan birisi olduğunu hatırlattı, “Bugün 147’nci yılını kutladığımız Tünel’in bu yolculuğu, ülkenin kapitülasyonlardan kurtulmasının, milli mücadelenin, İstanbul’un işgalinin ve işgalden kurtulmasının, ilk grevlerin, ilk işçi örgütlerinin kurulmasının da hikayesi aynı zamanda. Bugün biz burada bu yolculuğun çok kısa bir dönemine tanıklık etmiş, bu yolculukta ufacık da olsa payı olmuş kişiler olarak, aslolanın bize bırakılan bu miras olduğunun bilinciyle tüm işlerimizi yürütüyoruz. Bizden sonra da bu yolculuk devam edecek” dedi.

Törenin arından, tarihi tünel fotoğraflarının yer aldığı “Tarihe Yolculuk” Sergisi ziyaret edildi. Sergi Karaköy Tünelinde yolculuk yapan tüm İstanbulluların ziyaretine açık olacak.


Kaynak /  Alıntı; https://www.iett.istanbul/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..