Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Karaman'da yüksek hızlı şarj istasyonu imal edildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Karaman OSB’de bulunan otomasyon firması White Rose’u ziyaret ederek, firmanın ürettiği elektrik oto şarj cihazını inceledi. Yüksek hızlı şarj istasyonunun yüzde 52 yerliliğe sahip olduğunu kaydeden Varank, “Yani yerli malı belgesi alabilecek ve önümüzdeki dönemde elektrikli araçların yaygınlaştırılması için Türkiye’de kurulacak yüksek hızda elektrikli şarj istasyonlarından bir tanesi olabilecek.” dedi.Bakan Varank, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Mevlana Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilen, toplam yatırım tutarı 33 milyon TL olan 37 projenin toplu açılışını yaptı. Açılışın ardından, Karaman OSB’de bulunan firmaları ziyaret etti. Otomasyon firması White Rose’da yetkililerden bilgi alan Varank, firmanın ürettiği elektrik oto şarj cihazını inceledi.


 


TÜRKİYE’NİN GURURU


Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Varank, Karaman’a gelerek bir takım açılışlar yaptıklarını önümüzdeki dönemlerde neler yapabileceklerini konuştuklarını söyledi. Karaman sanayisini de ziyaret ettiklerini anlatan Varank, “Şu anda OSB’de bulunan firmalarımızdan birini ziyaret ediyoruz. Karaman aslında tarımdaki güçlü varlığıyla biliniyor ve buna dayalı tarımsal sanayisiyle biliniyor. Ama buradaki makine imalatçıları farklı sektörlerde çalışan firmalarımızda hem bizim gururumuz hem Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyor.” dedi.


 YÜZDE 52 YERLİLİK


Geçtiğimiz günlerde Yozgat'a gittiklerini ve orada balistik sektöründeki bir firmayı gezdiklerini hatırlatan Varank, "Karaman’da yüksek hızda elektrikli şarj istasyonu imal eden firmamızı ziyaret ediyoruz. Bu yanımızda gördüğümüz yüksek hızlı şarj istasyonu yüzde 52’lik yerliliğe sahip. Yani yerli malı belgesi alabilecek ve önümüzdeki dönemde elektrikli araçların yaygınlaştırılması için Türkiye'de kurulacak yüksek hızda elektrikli şarj istasyonlarından bir tanesi olabilecek bir ürün. Biz Anadolu sermayesine ve üretim gücüne gerçekten inanıyoruz.” şeklinde konuştu.


 


ANADOLU SANAYİSİ


“Zaman zaman ben birileri istemese de birileri beğenmese de ifadeler kullanıyorum.” diyen Varank, “Bunu çok ayrımcı bulan insanlar oluyor. Ama Yozgat dediğimizde burun kıvıranların, Karaman dediğimizde dudak bükenlerin aslında Anadolu sanayisinin neler yapabildiklerini görmesi gerekiyor. Bu anlamda benim dilim ayrıştırıcı değil, Karaman'a, Yozgat'a dudak bükenlerin tavrı aslında Türkiye için ayrıştırıcı bir tavır. Ayrıştırıcı bir dil. Ben firmamıza teşekkür ediyorum. Bugün Karamanda gördüklerimiz Karamanın başardıkları tüm ülkemiz için mutluluk verici. İnşallah Türkiye ekonomisine katkısını Karaman daha ileri noktalara taşıyacak.” ifadelerini kullandı.


Kaynak; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  www.sanayi.gov.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..