Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Elektrikli IONIQ 6, Hyundai Tarafından Tanıtıldı

 IONIQ 6, aerodinami için markanın en düşük sürtünme katsayısı olan 0.21cd ile karşımıza çıkıyor... Hyundai Motor Company, IONIQ markasına özel, tamamen elektrikli “IONIQ 6” modelinin resmi fotoğraflarını yayınladı. IONIQ markasının ikinci modeli olan ve merakla beklenen IONIQ 6'nın modern ve zamansız tasarımı, dikkat çekici bir ayrıcalık olarak karşımıza çıkıyor. Hyundai'nin “Electrified Streamliner” olarak tanımladığı IONIQ 6, aerodinamik olarak şekillendirilirken ayrıca günümüzün elektrikli otomobil müşterilerinin kullandıkları bir araçtan daha fazla keyif alması ve duygusal bağ oluşturması için yenilikçi bir şekilde tasarlanmış.

Hyundai’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı Prophecy EV Concept modeli baz alınarak üretilen IONIQ 6, karakteristik olarak tamamen pürüzsüz ve temiz bir tasarım felsefesiyle karşımıza çıkıyor. Hyundai tasarımcılarının Duygusal Verimlilik olarak tanımladığı bu dizayn felsefesi, koza benzeri bir iç tasarımla ilişkilendiriliyor. Elektrikli mobilitenin yeni çağı için bir siluet oluştururken ayrıca Hyundai'nin enerji verimliliği ve çevresel sorumluluğu da vurgulanmış oluyor. IONIQ 6, enerji verimliliği ve sürdürülebilir düşünülerek hazırlanmış, benzersiz bir tasarım diline sahip. Satranç taşları gibi benzersiz bir görünümle hazırlanan tasarımda Hyundai Look dizayn stratejisi uygulanmış. Hyundai, müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyerek herkese uyan geleneksel bir tasarım yerine farklı yaşam tarzlarını da göz önünde bulundurarak ayrıştırıcı çizimler elde etmiş. Ayrıca, estetik görünüşe ek olarak, 0.21cd sürtünme katsayısı ile aerodinamik olarak da EV mobilite dönemi için yeni bir tipoloji sunuyor.IONIQ 6, alçak burun yapısını öndeki aktif hava kanatları ve tekerlek boşluklarıyla destekliyor. İnce olarak karşımıza çıkan dijital aynalarla da devam ettirilen tasarımda elde edilen bu 0,21'lik bir ultra düşük sürtünme katsayısı, aynı zamanda markanın kendi içinde ürettiği modeller arasında da en düşük değer anlamına geliyor. IONIQ 6'nın kıskanılacak bu aerodinamik yeteneğine daha fazla katkı sağlamak adına kanatçıklı eliptik tip bir spoyler kullanılmış. Sürat teknelerindeki kuyruğu andıran yapısı ile arka tamponun her iki yanındaki diklemesine konumlandırılmış havalandırma kanalları adeta bir bütünlük oluşturarak yere basma kuvvetini artırıyor. Bu aerodinami gövde üzerinde olduğu kadar aracın altında da devam ediyor. Alt takım tam olarak kaplanarak daha optimize edilmiş deflektörlere ve azaltılmış tekerlek boşluğuna yer verilmiş. Bu sayede hava aracın altından ve üstünden en az sürtünme ile atılarak hem performansa hem de tüketime katkıda bulunuluyor.IONIQ 6 ayrıca, marka kimliğini güçlendirmek için ön-arka farlarda, ön alt sensörlerde, havalandırma kanallarında ve orta konsol göstergeleri gibi çeşitli yerlerde 700'den fazla Parametrik Piksel kullanıyor. Arka kanadın Parametrik Piksel Yüksek Monteli Stop Lambası (HMSL) ise frene basıldığında göz alıcı bir ışık şöleni sunuyor. IONIQ 6'nın benzersizliğini biraz daha fazla vurgulamak için de yeni tasarlanmış bir Hyundai 'H' amblemine yer veriliyor.


Hyundai Motor Grubu'nun Elektrikli Global Modüler Platformu (E-GMP) ile hazırlanan IONIQ 6, yolcuların daha rahat seyahat etmeleri için optimize edilmiş diz mesafesi ve ferahlık için çeşitli genişletmelere olanak sağlıyor. Platform tamamen düz bir zemine de izin vererek daha fazla oturma alanı sunmuş oluyor. Kullanıcı odaklı iç mekan, dikkat dağınıklığını azaltmak ve güvenli bir sürüş sunmak için merkezi olarak yerleştirilmiş bir kontrol ünitesi ile donatılmış. Bu modüler ekran, 12 inçlik tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranıyla da birleşerek kokpiti tamamen sarmış oluyor. Çift renkli ortam aydınlatması da IONIQ 6'nın iç mekanının ambiyansını zirveye çıkarıyor. Kullanıcıların kendilerini rahat hissetmeleri için özel olarak geliştirilmiş 64 renk temasına da yer veren Hyundai, direksiyon simidindeki 4 noktalı etkileşimli piksel ışıklarla da sürücü ve araç arasında kolay iletişim sağlamaya yardımcı oluyor.IONIQ 6'nın etik benzersizlik temasına uygun olarak üretilmesi, aslında günümüzün çevre dostu sosyal sorumluluk projelerine de katkı sağlıyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerden plastik kaplamalara kadar birden fazla bio malzemeler kullanan mühendisler, böylece gövde ve boya üzerinde olduğu kadar iç mekanda da deri koltuklar, gösterge paneli, kapılar ve kol dayama gibi yerlerde sürdürülebilirlik için geri dönüştürülmüş plastikler kullanılarak çevreye karşı gerekli özeni göstermiş.


IONIQ 6’nın teknik bilgileri ve teknolojisiyle ilgili detaylar Temmuz ayında yapılacak dünya lansmanında açıklanacak.

15 yorum:

 1. Equus, Genesis, Grandeur, Veracruz, Palisade'lerden Hyundai bu noktalara geleceği belliydi. Seversiniz sevmezsiniz ama Hyundai saygı duymak zorundasınız!

  YanıtlaSil
 2. 0.21 ? su damlasının kendisini araba yapsalar böyle değer oluşmaz

  YanıtlaSil
 3. Önü hyundai arkasi porsche olmus, boyut ve sekil olarak da sportif ufak sedan ya da gt arasi o civarlarda bir sey, butunuyle ele alinca piyasadaki baska hicbir seye benzemiyor.

  YanıtlaSil
 4. Tasarım çok güzel, ama özgün değil... Ne yani tüm araçlar birbirine benzemek zorunda mı? Bitti mi yani? Artık yeni bir tasarım yapamıyorlar mı? Maliyetlerden falan dem vuracak arkadaşlar hiç boşa dem vurmasın. Artık eskisi kadar tasarım üzerine kafa yormuyorlar. Araba güzel ama KARMA olmuş

  YanıtlaSil
 5. Bir civatasının dahi farklı bir ülkenin üretimi olduğunu öğrenince halkımız ne yazık ki "yav amblem koydunuz diye bizim mi oldu şimdi, bak civatasını falan filan ülke üretmiş bu araç onlara ait" diyor ne yazık ki. Bu kadar saçma tepkiler içerisinde iş yapmakta zor.

  YanıtlaSil
 6. arabalar filmindeki bi mavi araba vardi onu andirdi bende simsek mcquinin yaninda gezen

  YanıtlaSil
 7. Luks markasi genesis in de modelleri cok basarili hyundai son 10 yilda cok yol katetti

  YanıtlaSil
 8. Ona buna benzemişi geçip niteliklerine gelirsek artık 500km sınırı aşılıyor elektriklide, çok yakında 700 800 leri konuşacağız buda elektrikli araçlarda geri dönülemez virajın geçilmesi demek olacak. 800 km lere gelindiğinde menzilden çok bataryaların küçültülmesi ve hafifletilmesi üzerine rekabet başlayacak.

  YanıtlaSil
 9. Elektrikli arabaların en az 3 4 yılı var. Şuanda en kralı maksimum 400km menzil gidiyor oda çok yavaş ve klimasız sürersen. Bu kadar kötü menzil de elektrikli arabaların çıkması çok tuaf. Bu arabalar 5 yıl içinde tamamen çöp olacaklar. İlk çıkan android telefonlar gibi.

  YanıtlaSil
 10. Bu kadar aerodinamik çabaya 483 km menzil az. Eğer bu menzille çıkarsa.

  YanıtlaSil
 11. hyundai elektrikli araçlarda dünyada ilk 5 e girecek bu kesin adamlar muazzam çalışıyorlar ve verimlilik ve teknoloji konusunda sanki alman japon karışımı bir yol izliyorlar gibi. zaten koreliler genel anlamda bilim teknoloji ve eğitim olayında uçmuş durumdalar. asyanın içine kapanık kültürünü değiştirip batıya açılmaları fakat bunu yaparkende çalışkanlıklarını değiştirmemeleri sayesinde çok hızlı yol aldılar. tabi bu bir anda olmadı 33 yıl önce sharp buzdolabı almıştık bunun motoru kore üretimiydi ve dolap daha 2 yıl önce arıza verdi bizde tüketim çılgınlığına düşüp başka bir markanın yenisini aldık fakat sonra montaj için gelen çalışan arkadaş hata yapmışsınız o basit bir bakımla eski haline gelirdi muhtemelen sadece tıkanmıştır vs gibi şeyler söyledi . bu arada aldığımız dolap ilk haftadan sorun yarattı bile :) markasını söylemiyim alman malıydı ama sanırım türkiyede üretimi olan bir markaydı yani sıkıntı bizim üretimimizin kalitesizliği muhtemelen. neyse işte öyle adamlar ozamandan başlamışlar kaliteye,bilime teknolojiye.

  YanıtlaSil
 12. Hyundai&Kia gerçekten çok güzel işler yapıyorlar. Fiyat/Performans olarak çok mantıklı araçlar

  YanıtlaSil
 13. İlk defa elektrikli bir otomobili bu kadar çok sevdim .. teşekkürler hyundaı

  YanıtlaSil
 14. Hyundai böyle güzel tasarım lar yapmaya devam ederse dünya 1.si olacak satıslarda

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..