Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Cumhuriyetin 99. yılında yerli otomobil Togg banttan inmeye başladı

Togg’un ilk akıllı cihazı C-SUV, bin 300 Togg çalışanının alkışlarıyla seri üretim bandından indi.Togg Gemlik Kampüsü'nde, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla 1961 yılında üretilerek Türkiye'nin yerli otomobil macerasını başlatan "Devrim" otomobili de yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin vizyon projeleri arasında yer alan Togg’un seri üretiminin yapılacağı Togg Gemlik Kampüsü’nün açılışını yaptı. Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV’u test etti. Togg Gemlik Kampüsü’nde, 2030 yılına kadar 1 milyon araç üretilmesi öngörülüyor. Türkiye'nin akıllı otomobili Togg, "Anadolu", "Gemlik", "Oltu", "Kula", "Kapadokya" ve "Pamukkale" isimlerini taşıyan "Türkiye’nin Renkleri" ile yollarda olacak.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg’un Türkiye’nin ortak gururu olduğunu kaydederek, “Togg, ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır. Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla, 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz." dedi.


 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasında, Togg'u seri üretim bandından indirmek için gecesini gündüzüne katan babayiğitleri, teknisyenleri, mühendisleri ve emekçileri kutlayarak, “Sizler, milletimizle birlikte Nuri Demirağ'ın, Nuri Killigil'in, Vecihi Hürkuş'un ve Şakir Zümre'nin mirasını da onurlandırdınız. Biliyorsunuz, dün Ankara'da Cumhuriyetimizin yeni asrına damga vuracak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun müjdesini milletimizle paylaştık. Türkiye Yüzyılı'nın ilk fotoğrafı da işte burada hizmete açtığımız tesistir, önünde durduğumuz araçtır." şeklinde konuştu.


 


85 MİLYONUN GURURU


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg'un önemine vurgu yaparak, "Togg, ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır. Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla, 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz. Bir tarafta kırmızı, bir tarafta beyaz. Ne anlama geldiğini herhalde anlıyorsunuz. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bunun için 'Togg, Türkiye’nin, 85 milyonun ortak gururudur.' diyoruz.” ifadelerini kullandı.


 


1 MİLYON ADET ARAÇ


Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında, burada her yıl 175 bin araç üretilirken 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacağını belirterek, "Burada 2030'a kadar üretilecek 1 milyon adet araçla milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacağız." dedi.


 


BATARYA VE ŞARJ İSTASYONLARI


Vatandaşların Togg'la ilgili merak ettiği hususların olduğunu, bunlardan en önemlisi olan batarya ve şarj istasyonları konusuna açıklık getirmek istediğini anlatan Erdoğan, "Togg lityum-iyon bataryaların ülkemizde üretimi noktasında dünyanın önde gelen şirketlerinden biriyle anlaştık. Hemen Togg tesisinin yanındaki 609 bin metrekarelik arazide inşa edilecek batarya fabrikasının temelini yakında atıyoruz." ifadelerini kullandı.


 


ÜRETİM ÜSSÜ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yola çıkarken "Türkiye elektrikli araçların üretim üssü olacak" dediklerini anımsatarak, "Togg, işte bu hedefe giden yolda lokomotiflik yapıyor. Kardeşlerim, lokomotif nereye giderse, unutmayın vagonlar da oraya gider. Elektrikli araç yatırımları konusunda global firmaların ülkemize yoğun bir ilgisi var. Şarj altyapısının yaygınlaştırılması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle 81 ilin tamamında 1500'ün üzerinde hızlı şarj ünitesi kuracak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede 54 şirkete elektrikli araç şarj istasyonu işletme lisansı verdik. Togg da kendi markası Trugo'yla 81 ilimizdeki 600'den fazla noktada 1000 adet hızlı şarj cihazını hizmete sunuyor." dedi.


 


2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNİN SONUNDA YOLLARDA


Togg'un ne zaman yollarda olacağını da açıklayan Erdoğan, "Bunu da merak ediyorsunuz. Bugün seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçleri hemen başlıyor. Togg Avrupa yollarının da tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan teknik, yeterlilik belgesine sahip olacak. Dolayısıyla Togg'u inşallah 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz." dedi.


 


ŞUBAT’TA ÖN SATIŞ


Erdoğan, diğer bir konunun da vatandaşların Togg'a nasıl sahip olabilecekleri olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız Togg siparişlerini şubatta başlayacak ön satışla birlikte verebilecekler. Ön satış ve sipariş şartları vakti geldiğinde şirket tarafından açıklanacaktır. En çok merak edilen konulardan biri de aracın fiyatı ne olacak? Togg'un fiyatının piyasa şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle beraber karar vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı sonunda pazara çıkacak bir ürünün fiyatının bugünden ilanı zaten hem doğru hem de mümkün değildir. Sanıyorum ön satışın başlayacağı şubat ayında Togg'un fiyatı da açıklanacaktır." şeklinde konuştu.


 


BAKAN VARANK: “BİR FABRİKADAN DAHA FAZLASI”


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg'un otomotiv endüstrisinin geleceğine yön verecek bir proje olduğunu belirterek, "Kısaca Togg, kullanıcısına göre dönüşen ve kullanıcısını dönüştüren bir teknoloji. Nasıl ki Togg'a 'bir otomobilden fazlası' diyorsak Togg'u üreteceğimiz tesisimize de 'bir fabrikadan daha fazlası' diyoruz." dedi.


 


GÜRCAN KARAKAŞ, YENİ MODELLERE DEĞİNDİ


TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, yeni modeller hakkında bilgi vererek, "Artık bir hatchback yapmaktan vazgeçtik. Çünkü günümüzde Cross-Coupe diye tabir ettiğimiz, daha dinamik, daha heyecanlı ve hedef kitlemizin de beğenisini daha fazla kazanacak bir Cross-Coupe hazırlayacağız. 2025'in ilk yarısında sedanımız, 2026'da Cross-Coupe geliyor." ifadelerini kullandı.


 


HİSARCIKLIOĞLU: “TOGG BİR MEYDAN OKUMADIR”


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ezberleri bozmak kolay değil ama Türk girişimcileri olarak bizler ezber bozmak için buradayız ve ezberleri bozuyoruz ve bozmaya devam edeceğiz. İşte bu yüzden Türkiye'nin Otomobili sadece yerli ve milli otomobil yapmak değildir. Togg bir otomobilden daha fazlasıdır, Togg bir meydan okumadır.” dedi.


 


Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ticaret odası başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, iş ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli katıldı.


 


Törene, yerli ve yabancı çok sayıda medya mensubu ve yabancı davetli de yoğun ilgi gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hitabından önce final filmi gösterimi ve montaj tesisindeki seri üretim bandına canlı bağlantı gerçekleştirildi.


 


Tören sonunda Bakan Varank, Hisarcıklıoğlu ve Togg paydaşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilk siparişine ilişkin NFT ve Togg'un bütün renklerinin yer aldığı minyatürlerini hediye etti. Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sergilenmek üzere banttan ilk inen Togg'un anahtarını Erdoğan'a takdim etti. Erdoğan, "Türkiye’nin Renkleri" ile yollarda olacak Togg’un yedinci renginin yeşil olmasını istedi.


 


ALKIŞLARLA SERİ ÜRETİM BANDINDAN İNDİ


Togg’un ilk akıllı cihazı C-SUV, bin 300 Togg çalışanının alkışlarıyla seri üretim bandından indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen kırmızı renkteki C SUV ile tören alanına geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Erdoğan'ın verdiği ilk Togg siparişinin belgesini takdim etti.


 


TOGG’U TEST ETTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü'nü ziyaretinde "5 Babayiğit" ve bin 500 fabrika işçisiyle fotoğraf çektirdi. Hatıra fotoğrafı çekimi, "Yaşasın Cumhuriyet" yazılı zemin önünde gerçekleştirilirken, alanda farklı renklerde 6 Togg aracı da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fabrika turunda, gövde ve montaj bölümünü ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, sonrasında Togg aracını test etti.


 


BİREBİR SÜRÜŞ DENEYİMİ


Togg'un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü'nün açılışı için heyecan doruktaydı. Davetliler, alandaki simülasyona binerek Togg'un birebir sürüş deneyimini yaşadı. Togg araçlarının gövde ve batarya bölümlerinin sergilendiği fuaye alanında akıllı şarj istasyonlarının da tanıtımı gerçekleştirildi. Togg'un üretim aşamasının videoları da alandaki ekranlara yansıtıldı.


 


“DEVRİM” DE AÇILIŞTA

Togg Gemlik Kampüsü'nde, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla 1961 yılında üretilerek Türkiye'nin yerli otomobil macerasını başlatan "Devrim" otomobili ile Togg araçları sergilendi. Fuaye alanında Togg'un C-SUV ve sedan modeli ile sergilenen Devrim otomobili davetlilerden yoğun ilgi gördü.


 


“TÜRKİYE’NİN RENKLERİ” İLE YOLLARDA


Açılıştan sonra seri üretim sürecine geçmesi öngörülen Türkiye'nin akıllı otomobili Togg, "Anadolu", "Gemlik", "Oltu", "Kula", "Kapadokya" ve "Pamukkale" isimlerini taşıyan "Türkiye’nin Renkleri" ile yollarda olacak.


 


TOGG AMBLEMLİ PEYZAJ


Bursa-Yalova kara yolundan tesise ulaşım sağlanan kavşaklara Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerince "Togg" yazılı yön tabelaları yerleştirildi. Kara yolundan 5 kilometre uzaklıktaki tesisin yolları ve kavşaklarında Togg'un amblemini yansıtan peyzaj çalışmaları yapıldı.


 


TEMİZ ENERJİ


Togg, mobilite alanında küresel marka olmanın yanı sıra, "daha temiz ve yeşil bir gelecek" için önemli bir adım niteliğini taşıyor. Togg, temiz enerjinin yaygınlaştırılmasına, karbon emisyonlarının azaltılmasına, dolayısıyla sürdürülebilir dünyaya önemli katkılarda bulunmayı amaçlıyor.


 


KARBON AYAK İZİ DÜŞÜRÜLECEK


Mühendislik, tasarım ve üretim tesislerinin yanı sıra, test pistlerinin de yer aldığı Togg'un seri üretiminin gerçekleştirileceği Gemlik Kampüsü'nde, karbon ayak izinin düşürülmesi de ön planda tutuluyor. Montaj hattında akıllı robotların kullanılacağı tesis, Avrupa'nın temiz boyahanesine ev sahipliği yapacak. Uçucu organik bileşenlerin seviyesi Avrupa normlarının 7'de, Türkiye normlarının 9'da biri kadar olacak.


Kaynak; https://www.sanayi.gov.tr

20 yorum:

 1. Türkiye nin de artık yerli marka bir otomobili var. Bu yaşıma nasip oldu demek ki. Allah utandırmasın. Vatana millete hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
 2. Vatana millete hayırlı olsun

  Cumhuriyetin 99. yılına bundan güzel hediye olamaz , rap rap yürümeyle marşla olmuyor , Güçlü Cumhuriyet böyle olunuyor ,

  Atatürkün fikirlerini anlayanlar böyle ülkeyi kalkındıracak tesisler açıyor ,Tayfun gibi ,Kızılelma gibi stratejik ürünler geliştiriyor , anlamayanlarda marşlarla kendini avutuyor

  Kimsenin yapamadığı , yapmaya çalışanların ENGELLENDİĞİ bir hayal daha gerçek oldu

  Olması gerektiği gibi özel sektör tarafından yapılması , güç birliği işin profosyonelce yürütülmesi mükemmel

  Milli olmasının farkı daha ilk anda fark etmiş C-HB çok doğru kararla iptal edilmiş yerine C-XCoupe liftback olarak sergilenen modelin üretimine karar verilmiş trend bu çok doğru tercih

  YanıtlaSil
 3. Her ne kadar T.C. vatandaşı bu arabayı alamayacak olsa da, artık otomobil üretiminde bir yerden başlamak zorundayız. Afrika ülkelerinin bile kendi otomobilleri var, bizim yok. İlk üretilenler başarısız ve pahalı olabilir, normaldir. Yarın bir gün hükümet değişir, dolar düşer, o zaman fiyatlarda düşer. Vatandaşta ölmeden bir araç sahibi olur belki. Otomobil üretimine bir yerden başlamak zorundayız.

  YanıtlaSil
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan:

  "60 yıllık bir hayali gerçekleştiriyoruz.Bu araç avrupada çok konuşuldu,daha da konuşulacak ve TOGG avrupanın tozunu atacak"
  "TOGG fabrikasının hemen yan tarafına yeni batarya fabrikasıda açacağız.Bu konuda büyük bir firma ile anlaştık.Bataryalarda ülkemizde üretilecek."
  "Aracın fiyatını şimdiden söylemek yanlış ve yanıltıcı olur ancak şubat ayında TOGG fiyatı açıklanacak"
  "şubat ayı itibariyle ön siparişler başlayacak"
  "İlk TOGG aracının siparişini şahsen ben veriyorum"
  "Tüm kamu ve özel banka temsilcilerinede TOGG araçlarının alımları için gerekli kolaylıkların yapılması adına çağrıda bullunuyorum"

  YanıtlaSil
 5. Her zaman tartışma konusu olduğu için bunu buraya bırakıyorum.
  Ülkemizde üretilen diğer otomobil üreticilerinin yerlilik oranları:

  Hyundai: %51-66
  Renault: %41-51
  Fiat: %51-58
  Toyota: %42-55
  Togg: %51 (planlanan %68,8)

  Türkiye genel ortalama: %56

  Bu yorum, daha çiçeği burnunda ve elektrikli olmasına rağmen Togg'un başarısını ve "tüm parçalar dışardan gelip burada birleştiriliyor. Sonra da yerli diyorlar" diyenlere cevaben atılmıştır.

  Kaynak: arabam.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fiat ve Hyundai ne kadar yerliyse, Togg da o kadar yerli.

   Sil
 6. Elektrikli araç üretimini sonuna kadar destekliyorum.

  Sadece SUV bir araç üretmek ile işe başlamak biraz endişe verici.

  Hedef kitlenin orta direk olmadığı apaçık

  YanıtlaSil
 7. Öncelikle emeği geçenlere teşekkür etmekle beraber bence çakma çin arabalarini andırıyor. Beni aracın ne ismi, ne logosu, ne direksiyon simidi ne duruşu hiç cezbetmedi açıkçası. Ama illaki beğenenler çıkacaktır. Milletimize hayırlı olmasını temenni ederim

  YanıtlaSil
 8. Lansmandaki prototipler daha yakışıklıydı, ufak değişiklikler çok şeyi değiştiriyor.

  YanıtlaSil
 9. Devrim'in önüne geçenler, devrin otomobilinin üretilmesini engelleyemeyecekler inşallah.

  YanıtlaSil
 10. Hepsi süper maşaallah sonuna kadar başarılı kolaylık içinde gitsin inşaallah, yesil rengi görmek isterdim yeşil Bursa için.

  YanıtlaSil
 11. ÜLKEMLE GURUR DUYUYORUM.

  YanıtlaSil
 12. Zamanın da Devrim arabalarının yapımına izin vermediler. O zamandan bu zamana kadar araba üretseydik 1 Milyona araba almak zorunda kalmazdık.
  Çok güzel bir sözdü mühendisin dediği.
  "Zaten Adı Devrim Olan Bir Arabayı Yürütmezlerdi Bu Ülkenin Yollarında"...

  YanıtlaSil
 13. Dünyaya kafa tutup tüm ülkelerle düşman olurken nasıl bir ticaret ağı kurmayı planlıyorsunuz? Bu tür ürünlerde esas başarı tedarik zinciri başarınızdır. Yapıp üretmek tek başına bir halta yaramıyor. İran'da kendi araçlarını üretiyor. Ayrıca dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip. Yedikleri tek ambargo ile ne halde oldukları ortada. Halkının neler yaşadığı ortada. Kuru kuru siyaset yaparak dönmüyor dünyanın gerçekleri. Bunları dile getirince muhalif olup kıskanç tipler ilan ediliyoruz. Muhalif değilim ancak dünyanın gerçeklerinin siyasi gargarayla yürümediğini iyi biliyorum.

  YanıtlaSil
 14. Allah bize daha çok zaferler verir inşallah, halkımıza hayırlı olsun. TOGG ekibine çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 15. Vatana millete hayırlı olsun. 60 yıllık hayal gerçek oldu. Yapana yaptırana helal olsun. Umarım yüksek adetlerde üretilir ve satar. Sonunda Türkiye yerli otomobil üreten ülkeler sınıfına yükseldi.

  YanıtlaSil
 16. Bundan sonra devlet Mercedes almasın, gurur kaynağımız TOGG var artık. Milletin parası dışarı gitmesin artık! Önce devletten başlamalı Togg kullanmaya

  YanıtlaSil
 17. Belki TOGG ile değil ama ileride TOGG dan edinecekleri tecrübelerle onu üst segmente ayırıp kurulacak kardeş alt markalarla fakir edition daha ucuz alınabilir halk tipi elektrikli otomobiller sürebilirler piyasaya.

  YanıtlaSil
 18. Öyle yada böyle bir şekilde yaptılar umarım ilerleyen yıllarda tüm halkımız için alınabilir seviyelere gelir.

  YanıtlaSil
 19. Kore ve Çin’in ilk gelistirdigi arabalara bakin hepsi yabanci modelerin birebir kopyasiydi ve zamanla kendi araçlarini uretiler ve artik kendine has tasarimlari ve yerli otomobileri var, politik çizgisi ne olursa olsun miletimizin bu projeden’gurur duymasi ve desteklemesi lazim derim

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..