Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

5. nesil savaş uçağı (Milli Muharip Uçak) MMU'nun beyni göreve hazır

Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak’ta (MMU) önemli bir viraj dönüldü. MMU’nun beyni olarak nitelendirilen görev bilgisayarı TÜBİTAK BİLGEM tarafından başarıyla imal edildi.  TBMM’de bütçe görüşmeleri öncesinde MMU’nun görev bilgisayarı milletvekillerine tanıtıldı.


 

Bakan Varank konuşmasında, 5’inci nesil bir savaş uçağı olacak MMU’nun görev bilgisayarını “Zamanından önce TUSAŞ’a teslim ettik. Bu oldukça stratejik teknoloji harikası görev bilgisayarında çalışan gerçek zamanlı işletim sisteminin çok çekirdekli sürümünü de yine bizim mühendislerimiz geliştirdi.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması hedefinin sonucu olarak MMU Projesi hayata geçirildi. TUSAŞ’ın ana yüklenicisi olduğu MMU’nun, 2030’lu yıllarda F-16 savaş uçaklarının yerini alması planlanıyor.


 


YENİ TEKNOLOJİK KABİLİYETLER


MMU ile birlikte Türkiye; 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülke arasında yerini alacak. Ayrıca; düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi alanlarda kabiliyetler kazanacak.


 


KRİTİK YAZILIMLAR YÜKLENEBİLECEK


MMU’nun görev bilgisayarı da TÜBİTAK BİLGEM tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Görev bilgisayarı; yüksek hesaplama ve iletişim kabiliyetine sahip olacak. Görev bilgisayarına kritik yazılımlar yüklenebilecek. Bilgisayar, güçlü ve çok fonksiyonlu modüler işlemci ünitesi barındıracak. Motor çalıştırma, görev sistemleri ve hava aracı yönetim sistemleri arayüz ve foksiyonlarını bu bilgisayar gerçekleştirecek.


Kaynak; https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/milli-muharip-ucagin-kritik-parcasi-mecliste

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..