Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Hyundai Motor Grubu, Elektrikli Araçlar İçin Her Şartta Rahatlıkla Çalışan Otomatik Robot İmal Etti

Hyundai Motor Grubu, elektrikli araçlar (EV) için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. Ürettiği otomobiller gibi geliştirdiği yeni teknolojilerle de endüstriye öncülük eden Hyundai, elektrikli otomobillerin şarj bağlantı noktasındaki erişebilirlik sorunlarını da ortadan kaldırmış oluyor.


 

Otomatik Şarj Robotu, şarj işlemi için istasyona gelen araca kabloyu otomatik olarak takarken aynı şekilde şarj tamamlandığında da kabloyu araçtan çıkarıyor. Yapay bir zeka ile çalışan bu robot, araç tamamen park konumuna geldiğinde şarj portunu açmak için araçla iletişim kuruyor ve içine monte edilmiş bir 3D kamera aracılığıyla tam konumu ve açıyı hesaplıyor.Robot daha sonra şarj cihazını alarak aracın şarj portuna sabitliyor ve şarj seansını başlatıyor. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazını çıkarabiliyor. Hatta aracın tekrar hareket edebilmesi için şarj portunun kapağını da kapatıyor.ACR, özellikle karanlık ortamlarda şarj işlemini daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olacak. Aynı zamanda bu kablolar, yüksek hızlı şarj için olduğundan daha kalın ve ağırdır. Özellikle kadın ve engelli kişilerin daha hareket edebilmeleri için bu tip robotlar yakın gelecekte insanlığa daha fazla yardımcı olacak. Çoğu EV şarj cihazı, açık havada ve korunaksız olarak hizmet veriyor. Tüm bu olumsuz hava şartlarını ve ağır kabloları göz önüne alarak değerlendiren Hyundai mühendisleri, Kore’deki Ar-Ge merkezinde bir elektrikli araç şarj istasyonu kurdu ve robotoun çeşitli koşullardaki performansını değerlendirdi. Ayrıca mühendisler, robotun araçları algılaması ve olası kazaları önlemesi için de lazerli sensörlerden faydalanıyor.ACR, 31 Mart - 9 Nisan tarihleri arasında 2023 Seoul Mobility Show'da sergilenecek ve daha sonra seri üretime geçerek dünyanın bir çok ülkesinde şarj istasyonlarda kullanılmaya başlanacak.
8 yorum:

 1. Hyundai dünya da avrupa otomotiv endüstrisi ile tek başına rekabet edebilecek birkaç firmadan biri.

  BMW, Mercedes, VW, Ford bunlar köhne düzenin evrim geçirmeye çalışırken kriz geçirip ölecek markaları.

  Şimdi Samsung ile yaptığı işbirliği ile daha da iyi olacaklar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asyada beklenmeyen birlesmeler,tahmin edilemeyen şaşirtici birlesmeler gorebiliriz,kimbilir?

   Sil
 2. Bu aslında neredeyse zorunluluk robotaxi gerçek olduğunda.

  YanıtlaSil
 3. Türkiye'de tekme atınca devriliyor mu diye merak eden çok kişi çıkar. Meraklı bir millet olduğumuz için bize uygun değil.

  YanıtlaSil
 4. Şarj cihazı ile araba arasında oldukça yüksek amper taşınıyor ve o kablo kısa olmak zorunda. O robot çok uzağa gidemez, ancak elektrik fişi takma konusunda birçok insanın fobisi var, bu fobiyi aşmaya yardım eder

  YanıtlaSil
 5. Uzakdoğu insanı yeniliklere çok daha açık. Bizim gibi kültür çatışmasının yoğun olduğu ülkeler ise yeniliğe sonuna kadar direnip en sonunda modası geçmeye yakın olan icatlara hücum eder.

  YanıtlaSil
 6. Elektrikli otomobillerin çevreci olduğu tezi hızla eriyor. Uzakdoğulu ve Alman bazı markalar hidrojen üzerine yoğunlaştılar. Ben de aynı fikirdeyim, TOGG'un hızla hidrojene yönelmesi gerektiğine inanıyorum.

  YanıtlaSil
 7. Hyundai dünya da avrupa otomotiv endüstrisi ile tek başına rekabet edebilecek birkaç firmadan biri.

  BMW, Mercedes, VW, Ford bunlar köhne düzenin evrim geçirmeye çalışırken kriz geçirip ölecek markaları.

  Şimdi Samsung ile yaptığı işbirliği ile daha da iyi olacaklar.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..