Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeşil Bursa Rallisi ve Türkiye’nin En Genç Takımı

Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ikinci ayağı olan Yeşil Bursa Rallisi için hazırlıklarını tamamladı. Bodrum Rallisi’nde podyumu domine ederek sezona hızlı bir giriş yapan Türkiye’nin en genç ralli takımı Castrol Ford Team Türkiye, Bursa’da da güçlü Ford araçları ve yetenekli pilotlarıyla tam kadro mücadele edecek.Türkiye motor sporlarında sezonun ilk organizasyonu olan 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası, Yeşil Bursa Rallisi ile tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl 47.’si koşulacak olan organizasyon, 19-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından hazırlıkları sürdürülen Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ikinci yarışında start seremonisi, 19 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de Sheraton Hotel’de verilecek. İki gün boyunca asfalt zeminde koşulacak ralli, 21 Mayıs Pazar günü Aloft Hotel’de yapılacak finiş seremonisi ve ödül töreni ile sona erecek.


Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa şampiyonu ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye’de genç pilotlar Ali Türkkan, Efehan Yazıcı ve Mert Yudulmaz güçlü Ford araçlarıyla 47. Yeşil Bursa Rallisi’nde yarışacak.


Türkiye’nin en genç takımı liderlik için yarışıyor


Sezonun ilk yarışı olan, toprak zeminli Bodrum Rallisi’nde 4 çeker Ford Fiesta Rally3’leri ile yarışı uzun süre lider götürerek hem kendilerinin hem de araçlarının hızını ispat eden Ali Türkkan ve co-pilotu Burak Erdener, Yeşil Bursa Rallisi’nde asfalt zeminde neler yapabileceklerini gösterecekler.İlk yarışta sezona hızlı bir başlangıç yapan Efehan Yazıcı ve co-pilotu Sevi Akal da zirveyi hedefliyor. Genç Pilotlar Şampiyonasında lider, 2 çeker Şampiyonasında ise ikinci sırada bulunan Efehan Yazıcı, Yeşil Bursa Rallisi’nde de şampiyonadaki pozisyonunu korumak ve zirvede kendine yer bulmak için start alacak. Castrol Ford Team Türkiye altyapısından yetişen co-pilotu Sevi Akal ise Kadın co-pilotlar sınıfında lider konumunda bulunuyor.


Bodrum Rallisi’nde kariyerinin ilk startını almasına karşılık etap dereceleriyle ümit vaat ettiğini gösteren takımın en genç pilotu Mert Yudulmaz, tecrübeli co-pilotu Özden Yılmaz ve iki çeker Fiesta R2T aracıyla asfalt zeminde ilk yarışına katılıyor. Yudulmaz, Yeşil Bursa Rallisi’nde tecrübesini ve hızını artırmak hedefiyle start alacak.


Fiesta Rally Cup’da dengeler değişti


Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan ‘Fiesta Rally Cup’ da yoğun bir katılıma ve kıyasıya rekabete sahne oldu.


Geçtiğimiz yarışta Fiesta Rally3’ün koltuğuna ilk defa oturmasına rağmen Kağan Karamanoğlu ve Oytun Albayrak ekibi birinci, Çağlayan Çelik ve Sedat Bostancı ekibi ise ikinci sırada finişe gelerek daha tecrübeli rakiplerine gözdağı vermişti.


Yeşil Bursa Rallisi’nde ev sahibi olarak start alacak çok sayıda Bursalı pilotun bulunması bu yarıştaki rekabeti de bir üst seviyeye taşıyacak.


Dünyada ralli sporunun geleceği olarak görülen 4 çeker Rally3 kategorisinde yarışan Fiesta Rally3’lere bu yarışta bir yenisi daha ekleniyor. Toplamda 10 adet Fiesta Rally3’ün yarışacağı Türkiye Ralli Şampiyonası, dünya genelinde bu kategoride en fazla aracın yarıştığı ülke konumunda bulunuyor.


Şampiyon pilot Murat Bostancı, genç pilotlara yol gösteriyor 


Castrol Ford Team Türkiye'nin şampiyon pilotu Murat Bostancı bu yıl da pilot koçu olarak, uzun yıllar Türkiye’de ve Avrupa’da elde ettiği tecrübe ve bilgilerini takımın genç pilotlarına aktarmak için çalışıyor.


Castrol Ford Team Türkiye; 2022 ralli sezonunu da Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu, Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu ve diğer katıldığı sınıflarda podyum ve birinciliklerle geride bırakmıştı. Ayrıca TOSFED’in desteğiyle Türk Milli Takımı olarak katıldığı FIA Motorsporları Oyunları’nda Türkiye adına tek madalyayı genç pilot Ali Türkkan ve co-pilotu Burak Erdener kazanmıştı.


Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:


    10- 11 Haziran Eskişehir Rallisi

    2-3 Eylül Kocaeli Rallisi

    30 Eylül- 1 Ekim İstanbul Rallisi

    28- 29 Ekim 100. Yıl Rallisi

    18- 19 Kasım Ege Rallisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..