Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Scania, ileri seviye elektrikli araçlar sunuyor

Scania artık bir sonraki BEV seviyesine geçiyor.. Çeşitli kentsel ve bölgesel taşımacılık görevlerinde zahmetsiz günlük operasyonlar için güç, menzil ve şarj kapasitesine sahip elektrikli kamyonlar imal edecek. Scania'nın şehir içi şarj edilebilir elektrikli araç  çözümleri için e-adapte edilmiş şasi, yeni piller ve optimize edilmiş yardımcı sistemler ile önemli güncellemeler de sunuyor...Scania,  elektrikli sıfır emisyonlu bölgesel kamyonlarını ilk kez Haziran 2022'de tanıttı. Çok çeşitli kamyon uygulamaları için yeterli olan, 400 veya 450 kW motor gücüne sahip R ve S kabinli kamyonlar için üretim  İsveç'in Södertälje kentinde başlayacak. Scania Kıdemli Başkan Yardımcısı ve E-mobilite Başkanı Fredrik Allard, "Sıfır emisyonlu kamyonları çalıştırmak artık seçilmiş birkaç kişi için bir ayrıcalık değil" diyor. "Scania'nın teklifi artık geniş bir yelpazedeki uygulamaları ve müşteri taleplerini kapsıyor ve birçokları için fosilsiz taşımacılık dönüşümüne yönelik eşiği düşüren hizmetler sunuyor."

Scania'nın bir sonraki bölgesel akülü elektrikli kamyon seviyesi etkileyici rakamlara sahip olarak  brüt katar ağırlıkları 64 tona kadar, menzil 390 km, şarj kapasitesi 375 kW'a kadar çıkabilir ve en yüksek güç seviyeleri – 400 veya 450 kW (yaklaşık 610 hp) – yollardaki geleneksel kamyonların çoğunluğunun kullandığından çok daha yüksek.


Allard, "Gerçek uzun mesafe operasyonları dışında, operasyonel açıdan bakıldığında bugün çok az sayıda alıcı ihtiyaç duyduğu şeyi bulamıyor" diyor. "Elbette yakın gelecekte elektriğe dönüşmeye daha az eğilimli olan bazı uygulamalar var, ancak birçok alıcı bu kamyonların neler yapabileceğini ve dijital hizmetlerimizle birlikte verimliliklerini, gördüklerinde  şaşıracaklar."


Scania'nın en yeni elektrikli kamyonları hem kamyon hem de çekici olarak sunuluyor. Hem R hem de S serisi kabinler mevcut. Menziller her zaman olduğu gibi ağırlığa, çalışmaya, hava durumuna, sürüş tarzına vb. bağlı olarak değişecek ancak altı aküye sahip 27 tonluk şehir içi damperli kamyon, her şarj arasında 350 km'ye kadar hizmet verebilir. Bir saatlik şarj, 270 km menzili garanti ediyor.130 kW'lık bir şarj cihazı, 1,3 kWh/km kullanan bir kamyon için bir saatte 100 km'lik artış sağlıyor.


Allard, "Dizelde olduğu gibi her zaman %10'dan %100'e kadar dolum yapma konseptine biraz takılıp kaldık" diyor. "Akülü elektrikli araçlarda zihniyet bunun yerine gereken mesafe kadar şarj etmek olmalıdır: "

Güncellenmiş kentsel çözümler ve yeni elektrikli makineler

Scania'nın ilk akülü elektrikli kamyonları 2021'den bu yana piyasada bulunuyor ve ağırlıklı olarak kentsel uygulamalarda fosilsiz taşımacılığa geçişe öncülük ediyor. Scania artık dağıtım kamyonları ve hafif damperli kamyonlar gibi uygulamalara yönelik teklifini artırıyor. E-uyumlu şasi, Northvolt bataryalar ve daha iyi işlevsellik katacak ve daha az  ve sadelik  sağlayacak yeni yardımcı sistemlerin eklenmesiyle yeni kapılar açılıyor.


Buna paralel olarak Scania, EM C1-4 ailesindeki en az beş farklı güç seviyesinde bir dizi yeni elektrikli makineyi piyasaya sürüyor. EM C1-4'ün esnekliği ve beş farklı güç çıkışı seviyesi nedeniyle Scania'nın en çok satan modeli olması bekleniyor.


Fark yaratan piller

Scania, kamyonlara 1,5 milyon kilometre güç sağlama kapasitesine sahip İsveçli üretici Northvolt'un hücrelerini kullanıyor. Karbon ayak izleri, karşılaştırmalı sektör referansının yaklaşık üçte biri kadardır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..