Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Çinli Otomotivcilere Sanayi Bakanlığı'ndan Yatırım Çağrısı

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’de otomotiv ve batarya üretim sektöründe faaliyet gösteren GAC AION, Chery, Zeekr, BYD, SAIC, Farasis ve Huawei firmalarının başkanları ve üst yöneticileriyle bir araya geldi. Çin’li yatırımcılara çağrıda bulunan Bakan Kacır, “Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var, hedefimiz önümüzdeki dönemde bu ilgiyi yatırıma dönüştürmek. Önümüzdeki dönemde küreselleşme yolculuğunda pek çok marka ve üreticinin adres ülkesi Türkiye olacak.” dedi.Bakan Kacır, Çin ziyaretinin ardından açıklamada bulunarak, “Çin’in 8 farklı şehrinde gerçekleştirdiğimiz 100 saatlik Çin seyahatimizin sonuna geldik. Çin'de olmamızın özel bir nedeni; özellikle otomotiv sektöründe dönüşümün öncü ülkesinin Çin olması. Geçtiğimiz yıl dünyada 23 milyon elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç satışı gerçekleşti ve bunun yüzde 60’ı, 14 milyondan fazlası Çin'de gerçekleşti. Bu, Çin'deki otomotiv firmalarının özellikle yenilikçi teknolojiler alanında dünyanın önüne geçmesine imkan tanıdı. Böylelikle çok sayıda Çin firması sadece Çin pazarına değil artık küresel pazarlara da geliştirdikleri ve ürettikleri elektrikli araçları ihraç edebilir hale geldi.” ifadelerini kullandı.


 


MİLLİ MARKAMIZ TOGG


Önümüzdeki dönemde pek çok ülkedeki otomobil pazarında yeni oyuncuların ortaya çıkacağını söyleyen Kacır, “Biz, özellikle elektrikli araç odaklı dönüşümü Türkiye için bir fırsata dönüştürmenin gayreti içindeyiz. Bunun için attığımız en önemli adım milli markamız Togg'u ortaya çıkarmak oldu ve tam zamanında Türkiye bu kez devrimin öncü ülkelerinden biri olabilmek adına önemli bir hamleyi gerçekleştirmiş oldu.” diye konuştu.


 


YIL SONUNA KADAR 20 BİN ARAÇ TESLİMİ


Togg’un yıl sonuna kadar 20 bin araç teslimini gerçekleştireceğini belirten Kacır, “Milletimize verdiği sözü tutmuş olacak. Önümüzdeki dönemde Togg’un yanında yeni oyuncularla bu dönüşümü hızlandırmak istiyoruz. Elektrikli araçlara dönüşüm, Türkiye için çok yönlü faydalar getirebilir diye düşünüyoruz.” dedi.2053 KARBON NÖTR HEDEFİ


Kacır, özellikle 2053 karbon nötr hedefleri açısından elektrikli araç dönüşümünü çok önemsediklerini anlatarak, “Diğer bir yönüyle de petrol ithalatçısı bir ülke olarak ve yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırımlar sayesinde elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payını yükseltebilmiş bir ülke olarak elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasının uzun vadede ekonomimiz açısından da yarar getireceğini öngörüyoruz.” dedi.YENİ YATIRIMLARI ÜLKEMİZE ÇEKECEĞİZ


Elektrikli araçlar denildiğinde, yeni nesil teknolojilerden ve dijital akıllı araçlardan bahsettiklerine işaret eden Kacır, “Bu anlamda milletimizin en yenilikçi teknolojilere erişmesini de değerli görüyoruz ama bunun da ötesinde Türkiye'yi yeni nesil otomobiller için bir üretim merkezi haline getirmek bizim nihai amacımız, bunu yapabilmek adına bir yandan Togg’u desteklemeye devam edeceğiz, bir yandan da yeni yatırımları ülkemize çekebilmek adına gayret göstereceğiz.” diye konuştu.


 


BATARYA TEKNOLOJİLERİNİ KONUŞTUK


Bakan Kacır, ziyaret ettikleri firmalardan birinin de Farasis olduğunu anımsatarak, “Farasis Togg’la birlikte Gemlik'te bir batarya hücre üretim tesisi kuracak. Farasis’in Çin'de 24 gigavat/saat kapasiteyle gerçekleştirdiği batarya üretim tesisi yatırımını görme imkanına sahip olduk. Ayrıca batarya teknolojilerindeki son gelişmeleri de Farasis yetkilileriyle konuştuk.” şeklinde konuştu.


 


ÇİN’İN EN FAZLA OTOMOBİL ÜRETEN FİRMALARI


Çin'in en fazla otomobil üreten firmalarını da ziyaret ettiklerini kaydeden Kacır, “Çin'in en fazla otomobil ihracatı yapan firmaları ya da dünyada en fazla elektrikli araç satışı yapan firmalar. Bu firmaların hepsine Türkiye'nin taşıdığı ve onlara sunabileceği avantajları aktardık. Türkiye, sahip olduğu eşsiz coğrafi konumla, Gümrük Birliği üyesi olarak ve 28 farklı ülkeyle imzalamış olduğumuz serbest ticaret anlaşmaları sayesinde toplam 1.5 milyarlık bir pazara erişim imkanı sunması açısından pek çok yatırım için eşsiz avantajlar sunuyor.” ifadelerini kullandı.


 


YATIRIMLARI AYRICALIKLI KILIYOR


Kacır, “Bunun yanında genç nüfusumuz, nüfusumuzun ortanca yaşının 33 olması ve Avrupa ile kıyasladığımızda 10 yaş daha genç bir nüfusa sahip olmamız, aynı zamanda yetkin bir iş gücü imkanı sunuyor olmamız yine Türkiye'yi yatırımlar için ayrıcalıklı kılıyor.” dedi.


 


YENİ NESİL YATIRIMLARA TEŞVİK


Yeni nesil teknoloji yatırımlarını teşvik ederek, desteklediklerini anlatan Kacır, “Bütün bu imkanları tüm muhataplarımızla paylaştık ve gördük ki Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var ve hedefimiz önümüzdeki dönemde bu ilgiyi yatırıma dönüştürmek. Bu markaların Türkiye'ye yatırım yapabilmelerini sağlayacak adımları atmak. Bu ziyaretlerimiz boyunca hep bunun gayreti içinde olduk. Tüm muhataplarımızla Türkiye'nin taşıdığı avantajları paylaştık. Onlara sunduğu imkanları paylaştık ve onların da Türkiye'yi çok yakinen takip etmekte olduklarını hem Türkiye pazarından hem de Türkiye'nin bölgesinde oynadığı üretici üs olma rolünden yakinen haberdar olduklarını gördük.” diye konuştu.


 


HIZLI DÖNÜŞÜME İMZA ATACAĞIZ


Bakan Kacır, açıklamasında şunları kaydetti: “Önümüzdeki dönemde Türkiye'de hem mevcut üreticilerimiz yenilikçi teknolojiler odağında hızlı bir dönüşüme imza atacak hem de yeni oyuncular adım adım Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edecek. Bu ziyaretimizde Çin Halk Cumhuriyeti Bilim ve Teknoloji Bakanı Yin Hejun, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Jin Zhuanglong, Çin’in Anhui Eyaletinin Vali Yardımcısı Sayın Fei Gaoyun, aynı zamanda GAC AION, Chery, Zeekr, BYD ve SAIC firmalarıyla görüşmeler gerçekleştirdik. Yine Farasis az önce ifade ettiğim gibi, Togg'la birlikte Türkiye'de batarya yatırımı yapmakta olan Farasis de ziyaret ettiğimiz adreslerden biriydi.”


 


TÜRKİYE’YE GELECEK YATIRIMLARI HIZLANDIRACAK


Bu ziyaretlerin, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye gelecek yatırımları hızlandıracağına işaret eden Kacır, “Yine mobilite sektöründe akıllı ulaşım çözümleri tarafında önemli projeler gerçekleştiren Huawei de ziyaret ettiğimiz bir diğer firmaydı. Onlarla da Türkiye'de halihazırda binden fazla Ar-Ge personeliyle yürüttükleri inovasyon çalışmalarını konuştuk.” ifadelerini kullandı.


 


ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR


Huawei’nin Türkiye'de bir Ar-Ge merkezi olduğunu kaydeden Kacır, “Bu Ar-Ge merkezi önemli çalışmalara imza atıyor ve burada Huawei'nin otomotiv çözümlerinde kullandığı pek çok ürün ve sistemin Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde geliştirilmiş olduğunu duymak da bizim için ayrı bir gurur vesilesi oldu.” diye konuştu.


 

PEK ÇOK ÜRETİCİNİN ADRESİ TÜRKİYE OLACAK


Bakan Kacır, çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, “Türkiye'nin bu alanda hızlanması için yenilikçi teknolojilerin üretim üssü haline gelebilmesi için gayret göstermeye devam edeceğiz. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde küreselleşme yolculuğunda pek çok marka ve üreticinin adres ülkesi Türkiye olacak.” dedi.ÇİN İLE BATARYA YATIRIMLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in Zhenjiang kentinde bulunan batarya üreticisi Farasis Energy’yi ziyaret etti. Togg ve Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Gemlik’te kurulacağını hatırlatan Bakan Kacır, “Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını en hızlı şekilde hayata geçirmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem Türkiye’nin mobilite sektörüne hem de enerji üretim sektörüne önemli bir katkı sunmuş olacaklar. Arzumuz; Farasis gibi pek çok yatırımcının önümüzdeki dönemde Türkiye’yi tercih etmesi ve böylelikle Türkiye’de hızla batarya üretim kapasitemizi çok daha ileri bir düzeye çıkarmak.” dedi.


 


Bakan Kacır, Çin’in Zhenjiang kentinde bulunan Farasis Energy’nin 24 Gigavat/saat kapasiteli batarya üretim tesislerini ziyaret ettiklerini belirterek, “Farasis ve Togg yöneticileriyle ortaklaşa toplantı yapma imkanı bulduk. Farasis; Çin’in ve dünyanın önemli batarya üreticilerinden biri. Geçtiğimiz yıllarda Togg ve Farasis Türkiye’de Siro ismiyle bir şirket kurdular ve Gemlik’teki Togg tesislerinin hemen yanında bir batarya üretim tesisi kurma konusunda adım attılar. Biz de bu yatırımı güçlü şekilde destekledik.” ifadelerini kullandı.


 


BATARYA YATIRIMLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’de batarya yatırımlarını çok önemsediklerini anlatan Kacır, “Türkiye’nin elektrikli araçlar konusunda bir üretim merkezi olabilmesi için batarya üretiminde de bir üretim merkezi olması çok önemli. Bu anlayışla Togg ve Farasis ortaklığında gerçekleşecek Siro yatırımını hem Togg’a rekabet gücünü kazandırması hem de Türkiye’nin elektrikli araçlarda bir üretim merkezi olması adına çok önemli görüyoruz.” şeklinde konuştu.  


 


PAZAR PAYI ARTMAYA DEVAM EDECEK


Bu ziyarette hem mevcut üretim kabiliyetlerinden hem de batarya teknolojisindeki son gelişmelerden haberdar olma imkanını bulduklarını kaydeden Kacır, “Görünen o ki önümüzdeki dönemde bu teknoloji gelişmeye devam edecek. Böylelikle elektrikli araçlar adım adım daha uzun menzilli ve çok daha kullanıcı dostu hale gelecekler. Elektrikli araçların toplam otomobil pazarındaki payı da günden güne artmaya devam edecek.” dedi.


 


YATIRIMLARIN DESTEKÇİSİYİZ


Bakan Kacır, “Farasis’in Türkiye’de Togg ile birlikte adım atmakta oldukları yatırım sürecinde her zaman destekçileri olacağız. Arzumuz Farasis gibi pek çok yatırımcının önümüzdeki dönemde Türkiye’yi tercih etmesi ve böylelikle Türkiye’de hızla batarya üretim kapasitemizi çok daha ileri bir düzeye çıkarmak. Sadece Farasis değil, önümüzdeki dönemde bu sektörde farklı oyuncular da Türkiye’de yatırım konusunda adım atacaklardır diye düşünüyoruz. Tabii batarya dediğimizde sadece otomotiv sektöründe değil aslında enerji santrallerinde depolama çözümleri açısından da çok yaygın kullanımı olan bir üründen bahsediyoruz. Özellikle yenilenebilir enerji santrallerinde, rüzgar santrallerinde, güneş santrallerinde bataryalı çözümler bu santrallerde üretilen elektriğin şebekeye bağlanması aşamasında çok önemli bir rol üstleniyor.” ifadelerini kullandı. 


 


MOBİLİTE VE ENERJİ SEKTÖRÜNE KATKI


Türkiye’de önümüzdeki dönemde her yıl yaklaşık 5 Gigavat ilave rüzgar ve güneş kapasitesi oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Kacır, “Bu anlamda batarya çözümlerinin Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi de yine çok anlamlı olacak. Biz, Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını en hızlı şekilde hayata geçirmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem Türkiye’nin mobilite sektörüne hem de enerji üretim sektörüne önemli bir katkı sunmuş olacaklar.” diye konuştu.


Kaynak; https://sanayi.gov.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..