Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Kara Şimşek, HRT Akdeniz'de

 Seksenli yılların en çok izlenen  tv dizilerinden Kara Şimşek, bugünlerde HRT Akdeniz diğer adıyla Hatay Radyo Televizyon kanalında yayınlanıyor. Meraklıları, çocuklar, eski günleri hatırlamak isteyenler ve otomobil severler için önemli bir not! Bugün, 4 Ocak 2024 Perşembe Günü yaklaşık 18:20 - 19:10 arası yayındaydı.. 
Kara Şimşek esas adıyla Pontiac Firebird (TransAm); 1967 ile 2002 yılları arasında 4 nesil imal edilmiş bir spor otomobil. Kara Şimsek /  Knight Rider adlı dizi, üçüncü nesil Pontiac Firebird kullanılarak çekilmişti.
Firebird, Ford Mustang ve onun ikiz kardeşi Mercury Cougar'a rakip olarak sahalara çıktı."Pontiac" ismi ise, Kızılderili Ottawa kabile şefinden geliyor. 

Türkiye'nin ilk ve tek Ambulans Müzesi

Marka; Chevrolet, Cadillac, Buick, GMC gibi armalara sahip General Motors Corp. a ait.

Dakar Rallisi'nde Türk Sporcu ve Yerli Araç Yok! 5 Ocak'ta Başlıyor

 Firebird, Ateş Kuşu anlamına gelmekler beraber ABD'de, Anka kuşunu vurgulamak olduğundan bahsediliyor!1926 yılında yollara çıkan firma, 2010 yılında kapandı. Haliyle hayatı içinde, kardeş markalarla ortak yanları , benzerlikleri çoktu;  Pontiac Firebird ile Chevrolet Camaro gibi..

Yerli Elektrikli Otomobil Very, Yeni Pikap DeliVery, EVRY Elektrikli Araçlar'dan

1980'lerde bazı gazetelerde bu aracın resmiyle beraber, Amerika birleşik Devletleri'nde emniyet güçlerinin bilgisayar özellikli , yetenekli (!) araçlar kullanıldığı haberleri yer almıştı.Diziye dönersek, TRT'de yıllarca yayınlanan dizi son yıllarda TR /Tek Rumeli Televizyonu dahil bir çok kanalda yayınlanmıştı. Güncel olarak HRT Televizyonu'nda yayınlanıyor..


Kaynak/Bilgi; https://www.gm.com/heritage/collection
https://www.otometre.com/2013/08/pontiac-trans-am-kitt-yine-yollarda.html
https://www.otometre.com/2009/12/kitt-ve-gitt.html
https://www.otometre.com/2010/12/son-kara-simsek.html
http://www.karasimsekturkiye.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/KITT
https://www.imdb.com/title/tt0083437/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..