Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Huawei ve Xiaomi'nin Yeni Modelleri Avrupalı Markalara Rakip!

Dünya genelinde, elektrikli otomobiller yükselirken Çin markaları her gün yeni bir araç yollara çıkarıyor. Bunlardan ikisi, akıllı telefonlarıyla bildiğimiz iletişim ve elektronik ustası Huawei ve Xiaomi.. Üstelik, yakın zamanlara kadar taklit  ettikleri yada esinlendikleri köklü markalara meydan okuyorlar..Huawei, kendisi gibi bir Çin firması olan BAIC ile ortak geliştirdiği Stelato S9 modelini Mercedes Benz 'e  rakip olduğunu ilan ediyor.

S9; 2 elektrik motoruyla 524 beygire sahip bir otomobil. İşletim, akıllı sürüş, ses, termal yönetim sistemleri, elektrikli motor, far gibi bir çok detay Huawei imzası taşırken batarya CATL tarafından hazırlanmış.İlk bakışta tasarım Luxeed S7 sedandan izler taşıdığını düşünüyorsunuz! Luxeed; Huawei ile Chery ortak girişimi  bir otomobil markası. Yeni Stelato arması da Huawei'nin bir başka otomobil girişimi. Diğer taraftan Stelato S9, S7'den daha büyük bir araç.Stelato S9 Teknik Özellikleri

RWD tek motor: 227 kW

AWD çift motor: 385 kW (önde 158 kW + arkada 227 kW)

 Her iki taşıtta azami hız 214 km/saat ile sınırlı.


Stelato S9; büyük  bir sedan - liftback karışımı güzel bir araç. Aerodinamik bir gövdesi, karartılmış ışıkları, çerçevesiz kapıları, gizlenmiş kapı kolları, ön camın üzerinde yarış otomobillerine benzer küçük bir yapıyla çok çekici..

Çin'in bir başka dünya markası olan Xiaomi ise sahneye, SU7 ile çıkıyor.  Araç, Şubat ayında bantlardan inmeye başladı. SU7, firmanın ilk otomobili. Hedef, 2024 sonuna kadar 70 000 araba imal etmek.Xiaomi SU7, Mart sonu satışa sunulacak. 800 km menzile sahip SU7,  0-100 km/saat hıza 2,78 saniyede çıkıyor. En hesaplı versiyonda 73,6 kWh LFP, diğerlerinde 101 kWh NMC batarya kullanılacak.Xiaomi SU7 Teknik Özellikleri

Batarya; 73,6 -  101 kWh 

Menzil; 800 km

15 dk şarj ile 510 km

Güç; 676 beygir

Sürtünme katsayısı; 0.195 Cd

0-100 km hız 2.78 SnKaynak; https://www.xiaomiev.com/
https://www.huawei.com/

1 yorum:

  1. Huawei ve Xiaomi'den sonra Samsung'da otomotiv dünyasına girerse hiç şaşırtıcı olmaz. Gerçi Güney Kore'de Renault araçları Samsung adı altında satılıyor bkz: Fleuce (Samsung SM3), Latitude (Samsung SM5), Talisman (Samsung SM6), Arkana (Samsung XM3).

    Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Renault_Samsung_Motors

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..