Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

iSTANBUL PARK'TA F1 YOK, ARTIK TR VAR!

İstanbul'un ve Türkiye'nin en önemli spor tesislerinden biri olan İstanbul Park'ı 
iyi kullanabiliyor muyuz yada motorsporlarına bir şey katabiliyor mu? 
İşte bütün mesele bu...Bu sporu; ilgili kurumlar, firmalar, motorsporları camiası ve basın ortaklaşa hareket ederek hem tabana yayabilir hemde spor ve sanayi işbirliğiyle Türkiye'ye  çok şeyler kazandırabilirler.

En azından şu anki durumdan daha iyi bir yerlere gelinebilir(di).Az veya çok yinede bu konuda bazı çabalar var. Bu çabaların bir örneği; Formula 1'in yokluğu
 Kamyon Yarışları'yla  ( Truck Race) kapatılmaya çalışılacak..Avrupa Kamyon Yarışlarının ilk ayağı, daha önce Formula 1 yarışlarının yapıldığı tarih olan Mayıs'ta  İstanbul Park'ta gerçekleştirilecek.13 Mayıs'ta İstanbul, 20 Mayıs'ta ise Misano/İtalya yarışları  gerçekleşirken 14 Ekim'deki 11.ci yarış Le Mans/Fransa ile sezon noktalanacak.MAN, Renault, Freightliner gibi dünyanın önde gelen markaları bu yarışlarda güç gösterisi yaparken sadece Türkiye ayağı için bile olsa 
Türkiye'de üretim yapan firmalar (BMC, Ford gibi)  katılım gösterir mi merak konusu!
12 litrelik motor ve 1100 beygire sahip bu araçların yarışları şüphesiz heyecanlı ve eğlenceli geçecek.Uluslararası ve ulusal bir çok yarışın bu tesiste  yapılması
 hem sanayi, hem turizm sektörü başta olmak üzere
  bir çok alanda  ülkemize olumlu olarak yansıyacaktır.
Türkiye Otomobil Federasyonu'nun internet sitesindeki bu konuyla ilgili yazısı;
2012 Kamyon yarışları, İstanbul’dan start alıyor 
Avrupa’da büyük ilgiyle takip edilen ve ülkemizi ilk kez 2012’de ziyaret edecek FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC)'nın açılış yarışları, 12-13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Park'ta koşulacak.

2012 senesinde ülkemizde ilk defa koşulacak olan şampiyonada, Türkiye, İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Belçika olmak üzere 9 ülkede toplam 11 yarış yer alıyor.

1984'te İngiltere'de başlayan kamyon yarışları, daha sonra Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) bünyesinde Avrupa Kupası olarak koşulmaya başlandı. 1990'lı yıllardan beri her geçen gün daha da çok ilgi çeken kamyon yarışları, 2005 sezonundan bu yana FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası adı altında düzenleniyor. Kamyon yarışlarında, ülkemizde 'Tır çekicisi' olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Ancak bu araçlar, karayollarında gördüğümüz çekicilerden biraz daha farklı. 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücündeki bir motora sahip olan kamyonların, yarış sırasındaki azami süratleri 160 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Şampiyonada, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan 20 civarında kamyon sürekli olarak yarışırken, bir yarışa en fazla 30 kamyon kabul ediliyor.

Avrupa'da Formula 1'den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışlarında, bir hafta sonunda Cumartesi ve Pazar günlerinde ikişer yarış olmak üzere, birbirinden bağımsız tam dört yarış yapılıyor. İstanbul Park'taki yarışlar 9'ar tur sürecek. Aksiyonu hiç kesilmeyen ve büyük bir çekişmeye sahne olan kamyon yarışlarının Türkiye'de de büyük bir ilgi çekmesi bekleniyor.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından İstanbul Park pistinde organize edilecek olan yarışlar, 2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası'nın ilk ayağı olarak gerçekleştirilecek. Yarış hafta sonunda, ayrıca 2012 Türkiye Pist Şampiyonası'nın da ilk ayağı koşulacak.

TOSFED, daha önce Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası ve Dünya Cross-Country Kupası olmak üzere FIA’ya ait olan tüm dünya şampiyonalarını ülkemizde düzenlemiş ve FIA Avrupa Ralli Şampiyonası, FIA GT Şampiyonası, Alman Binek Otomobiller Şampiyonası (DTM), Le Mans Dayanıklılık Serisi, Renault Dünya Serisi gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştı.

Yarışlarla ilgili fotoğraflara şampiyonanın promotorü olan Truck Race Organisation’un internet sitesi www.truckrace.org ‘dan, şampiyona ile ilgili videolara ise www.truckrace.tv adresinden ulaşılabilir. Türkiye'deki yarışmanın akışı ve seyirci biletleri ile ilgili bilgiler, Mart ayı içinde federasyonumuz tarafından açıklanacak.

2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası Takvimi
13 / 05 İstanbul Park – Türkiye
20 / 05 Misano – İtalya
10 / 06 Albacete – İspanya
24 / 06 Nogaro – Fransa
01 / 07 Donington – İngiltere
15 / 07 Nürburgring – Almanya
29 / 07 Smolensk – Rusya
02 / 09 Most – Çek Cumhuriyeti
23 / 09 Zolder – Belçika
07 / 10 Jarama – İspanya
14 / 10 Le Mans - Fransahttp://otolist.blogspot.com/2011/09/formula-1-yarslarnn-turkiyeye-gelmesine.html
http://www.truckrace.org
http://www.tosfed.org.tr

2 yorum:

  1. ülkemizde yarışlara olan merakımız diğer ülkelere oranla birhayli az ancak bu durum diğer ülkelere göre gelir düzeği düşüklüğüne bağlıyorum basın ve yayın kuruluşları da tam anlamda destek vermediğini düşünüyorum düzenli olarak yaınlanan diziler tolk show belgesel kanalları gibi yayın yapan kanalların yanı sıra türkiyede bir yayın kuruluşu ben birde motor sporları kanalı yapayımda halk izlesin demiyor ben motor sporları bir hayranı olarak bunun olmasını çok isterim canlı olarak f1 yarışlarına bir türlü izlemeye gidemedim çünkü çok pahalıydı fiyatlar makul bir şekilde izleyicilere sunulursa mayısta koşulacak kamyon yarışına gitmeyi istiyorum bunun yanı sıra dtm yarışlarıda olabilir motogp yarışlar olabilir v8 supercar bunun gibi bir sürü yarış çeşidi var ama bizim ülkemiz böyle güzel pistimiz varken niye bu organizasyoları yapmıyor bence talep olacaktır saygılarımla mehmet buzkaydı

    YanıtlaSil
  2. Haklısınız,bu arada kamyon yarışları bile şimdiden reklam ve tanıtımları yapılmazsa bir amaca ulaşamayacaktır.Özellikle Tosfed, ilgili devlet kurumları, belediyeler, firmalar ve basın
    üzerine düşenleri ekonomik, sporsal ve turizm, hizmet anlamında yapmalılar ve haliyle (sonuç olarak) bu kurumlar, ülkemiz ve en önemlisi insanımız kazanacaktır..

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..