Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

TRAKYA'DA, ISTRANCAYI KORUMA GiRiŞiMLERi

Yıldız veya eski adıyla Istranca Ormanlarını korumak için ağırda olsa bazı çalışmalar yapılıyor. Geçen sene yapılan  bazı girişimler bu yılda devam ediyor. Ancak yeterli mi? değil. O girişimin son hali;
Demirköy İlçesi ile Vize ve Kıyıköy İlçelerini kapsayan bölgenin ‘Turizm Alanı’ ilan edilmesi için Kırklareli’nin AK Parti milletvekili Şenol Gürşan ile İğneada, Demirköy, Vize ve Kıyıköy Belediye Başkanları İğneada’nın en önemli turizm yatırımı olan İğneada Hotel & Resort’da   bir araya gelip, ortak hedeflerinin bölgenin  Turizm Alanı ilan edilmesi, Bulgaristan ile
İğneada arasında sınır kapısı açılması için mutabakata vardılar.
AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan ‘İğneada, Demirköy, Vize ve Kıyıköy Kırklareli’nin en önemli turizm varlıkları, Yurdumuzun Avrupa toprakları üzerinde deniz mavisi ile orman yeşilinin kucaklaştığı, eşsiz Istranca (Yıldız) dağlarının ve Longoz Ormanları’nın içinde bulunduğu bu bölgenin ekonomisi tarım , hayvancılık ve turizm ile ilerleyecek.   Bu bölgenin doğal ve kültürel mirasının korunması için Turizm Alanı ilan edilmesi halkımızın en büyük beklentisi, bizde bu beklentiyi cevapsız bırakmayacağız ’ dedi.
 
Bölgenin Turizm Alanı ilan edilmesi halinde bölgede ekomik kalkınmanın hızlanacağın belirten Demirköy Belediye Başkanı  Muhlis Yavuz ‘Özellikle köylerdeki  mevcut yapıların iyileştirmesinin veya yeni yapıların mevcut dokunun iç düzenlemesi esas alınarak teşvik edilmesi ile nitelikli yatak kapasitesi oluşturulması gerekiyor. Eşsiz doğa’mızın yanında bölgede bulunan mağaraların, fenerlerin, kalelerin, manastır, köprü ve değirmenlerin korunması ve restore edilmesi şart’ dedi. İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık ise ‘ Bulgaristan ile sınır kapımızın Beğendik üzerinden açılması sureti ile komşumuz Bulgaristan ile turizm ve kültür alanında projeler geliştirerek işbirliğimizi ilerleteceğiz’diyerek İğneada Longoz Milli Parkı’nın Biyosfer rezervi ilan edilerek, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığının, doğanın da en doğru şekilde korunması ile  sağlanmasını istediklerini belirtti. 
Vize Belediye Başkanı Yılmaz ise Kırklareli'nin tarihi ve turistik ilçesi Vize’nin uluslararası ' (Sakin Şehir)'' ağına kabul edilerek yaşamın kolay ve kaliteli olduğunun tescillendiğini, Turizm Alanı ilan edilmesi ile, bölgenin gerek yurt içerisinden gerek ise yurt dışından önemli miktarda yatırım ve turist çekeceğini belirtti.
Kıyıköy Belediye Başkanı Ismail Gök Kıyıköy’ün son yıllarda turizmde de kendine açılımlar arayan, genel itibarı ile bir balıkçı beldesi olduğunu belirterek ‘İstanbul' a yakın oluşumız sebebiyle, özellikle hafta sonunu bu huzurlu beldede geçirmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış gözleniyor, denize girebileceğiniz, Karadeniz'in lezzetli mevsim balıklarının tadına bakabileceğiniz bu bölgenin Turizm Alanı olarak tescillenmesi Kıyıköy’den başlayan ve İğneada’da son bulacak olan eko-turizm bölgesinin teminatı olacaktır’ dedi.
Koordinasyon toplantısının katılımcıları Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmak üzere Nisan ayı içerisinde Ankara ziyaretinde bulunmaya ve bölgenin sesini duyurmaya karar verdiler. 
Turizm Alanı
Turizm Alanı Turizm Bölgeleri içinde öncelikle geliştirilmesi öngörülen, mevkii ve sınırları Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit ve ilan edilen doğal veya sosyo-kültürel değerlerin yoğunlaştığı alanları ifade etmektedir. 

İğneada Longoz Milli Parkı
İğneada Longoz Ormanları 03.11.2007 tarihli Bakanlık Olur’u ile 13.11.2007 tarihli ve 26699 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak  ülkemizin 39. Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. 3155 hektarlık Milli park alanı, Demirköy’e
25 km uzaklıktadır ve İğneada beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  
Beğendik Sınır Kapısı
Kırklareli Trakya Bölgesinde yer alan iller içerisinde sosyoekonomik gelismislik sıralamasında son sırada yer almaktadır. İğneada’nın bu dengesizligi en aza indirebilmesi ve bölgesel kalkınmayı sağlayabilmesi için Beğendik Sınır Kapısı önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Beğendik Sınır Kapısından giris yaparak İğneada ve
bölgeyi ziyarete gelecek Bulgar ve diğer ülkelerden gelecek ziyaretçilerin bölgenin ekonomik kalkınmasına etkisi
olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..