Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

YiNE, YENiDEN iNOVASYON..

!İcat çıkarmak lazım!! 
İlki geçtiğimiz yıl yapılan İnovasyon Haftası; konuşmacılarıyla, sergilenen yenilikleriyle ve katılımcılarıyla büyük ses getirmişti.Etkinliğe,  ilgi ve katılımın artması bekleniyor. Konuşmacılar ise Türkiye'den ve dünyadan konularında önde gelen, ses getiren,özellikle internetin ön
planda yeraldığı iletişim dünyası ağırlıklı..
 Bizimde katıldığımız İnovasyon Haftası'yla ilgili basın toplantısı  Ceylan Contnental Hotel Dolmabahçe Salonu'nda geçtiğimizakşam yapıldı..

 Türkiye İhracatçılar Meclisi, 20. kuruluş yıldönümünü kutlarken bu seneki Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerini 28 - 30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenliyor. TİM, Türkiye İnovasyon Haftası ile inovasyon ve Ar-Ge’nin Türkiye ekonomisi ve ihracatında taşıdığı önemi bir kez daha Türkiye gündemine taşıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ve T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşecek olan Türkiye İnovasyon Haftası, dünyada ve Türkiye'de fark yaratan uluslararası profesyonel, sanayici, akademisyen ve üniversite öğrencilerini İstanbul’da buluşturacak. Organizasyonun stratejik sponsorluğunu ise Arçelik, Brisa, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları üstleniyor.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası ile yenilikçi fikir ve girişimleri Türkiye gündemine taşımayı hedeflediklerini belirterek, “2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için, yüksek katma değer yaratmaya yönelik inovasyon ve Ar-Ge fikirlerinin ticarete dönüşmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Dünyanın ve ihracatın geleceğinin inovasyona dayalı kalkınmaya bağlı olduğu öngörüsünden hareketle ilki 2011 yılında düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası bu yıl bilim, teknoloji, pazarlama, tasarım, kent, iş ve sanayi dünyası, pazarlama, enerji ve tıp alanlarında inovasyonun geliştirici gücünü gözler önüne sermeyi hedefliyor.

Dünyada ve Türkiye'de fark yaratan uluslararası profesyoneller, sanayiciler, akademisyenler ve üniversite öğrencilerini İstanbul’da buluşturacak olan Türkiye İnovasyon Haftası’nın tanıtımı için; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası Organizasyon Komite Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, TİM Yönetim Kurulu Üyeleri ve stratejik partnerler Arçelik, Brisa, TEB ve THY temsilcilerinin katılımıyla 4 Kasım 2013 Pazartesi günü Taksim Ceylan Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi.

Büyükekşi: İnovasyon hayatımızın her alanında…

Bir ülkenin gelişim ve kalkınmasının en önemli dinamiklerinden biri olan inovasyonun, günümüzde yalnızca teknolojide değil hayatın her alanında hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İnovatif girişimlerin yaşama kalite ve artı değer kattığı artık bilinen bir gerçek. Biz bu noktadan yola çıkarak 7’den 77’ye herkesin bilim, teknoloji, pazarlama, tasarım, kent, iş ve sanayi dünyası, pazarlama, enerji ve tıp alanlarında inovasyonun geliştirici gücünün fakına varmasını istiyoruz. Geçtiğimiz yıl, 6-8 Aralık tarihleri arasında yaklaşık 15 bin ziyaretçi, dünyanın dört bir yanından gelen 50’ye yakın inovasyon gurusunun konuşmalarını dinledi. 52 Ar-Ge merkezi, yurtiçi ve yurtdışından 57 üniversite ve 500’e yakın ödüllü projeyle inovasyon dünyasına yeni bir ivme kazandırdık. Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefine dinamizm kazandırması için inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının ticarete dönüşmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda inovasyon alanında gençlere yatırım yaparak, üniversite-sanayi işbirlikleri sağlayarak ülkemizi daha ileri taşıyabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye İnovasyon Haftası’nda, alanında önemli başarılara imza atmış konuşmacıların yanında, İhracatçı Birlikleri tarafından bu yıl düzenlenen 8 Farklı Ar-Ge Proje Pazarı ve 17 farklı tasarım yarışmasından seçilen ödüllü tasarımları, ziyaretçilerle buluşturacaklarını vurgulayan Türkiye İnovasyon Haftası Organizasyon Komitesi Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki de “Türkiye’de inovasyonu güçlendirerek ülkemizin gelişimine katkı sağlamanın yanında,  Türkiye'deki başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturarak sektörü kaliteli tasarımlarla beslemek de bizim için büyük önem taşıyor” dedi.

Sektörlerle ilgili eğitim gören öğrencilerin tasarım yönlerinin gelişmesini ve tasarıma bakışlarını geliştirilmesi ile ihraç edilebilir nitelikteki ürünlerin ortaya çıkarılmasını sağlamanın, kurumlarının öncelikli hedefleri arasında bulunduğunu ifade eden Öztiryaki, “İhracatta rekabet sağlayıcı çözümler üretmek, sektörlerin rekabet gücünü artırmak, sektörlerin gelişimine katkıda bulunmak, çevreyi daha fazla korumak, işlevselliği ön plana çıkarmak ve gelecekte söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmak hedefiyle çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.
Türkiye İnovasyon Haftası’nın her yıl daha fazla kişiye ulaştığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da, Arçelik’in bugün dünyanın sayılı beyaz eşya üreticileri arasında yer almasının ardındaki en etkili faktörün ‘inovasyon gücü’ olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
“22 yıllık Ar-Ge deneyimimiz ve beraberinde getirdiği teknolojik yetkinliklerimiz, şirketimizin sürdürülebilir rekabet gücünün ardındaki en önemli unsurdur. Arçelik’in kendi teknolojisini geliştirmesi ve Ar-Ge’ye yaptığı kesintisiz yatırımlar, kendi markaları ile uluslararası pazarlara yayılımının önünü açmıştır. Bizim inovasyon kabiliyetimiz de, şirketimizin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda marka bilinirliğini artırmasında ve global varlığını yaygınlaştırmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ar-Ge ve inovatif teknoloji alanındaki çalışmalarımız neticesinde çevre dostu, yenilikçi ve müşterilerinin yaşam standardını artıran ürünler geliştirmeye ve dünyanın en sessiz, en az enerji harcayan, en az su tüketen ürünlerini üretmeye devam edeceğiz.”
Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama Direktörü Egemen Atış da bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüştüklerini belirterek, “Brisa olarak, yaratıcılığı uzmanlığımızla birleştirerek ve sürdürülebilir karlı büyümeye hizmet etmesini sağlayarak, inovatif bir şirket olma yolunda kararlı ve emin adımlarla ilerledik. Yaptığımız yenilikçi çalışmaların sonucunda bugün Türkiye lastik endüstrisinin lideri, aynı zamanda Avrupa’nın da yedinci en büyük lastik üreticisiyiz. Bu, bizim için büyük bir gurur. ‘Değişim için Değişin’ sloganıyla hareket eden Brisa olarak, farklı durum ve koşullarda dahi çalışmalarımızı çeşitlendirip istikrarlı bir şekilde büyümeye ve müşterilerimizin sesine kulak verip yolculuklarına farklı yaklaşımlarımızla değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Türkiye İnovasyon Haftası’na destek veren TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “TEB olarak Gartner tarafından dünyaya örnek gösterilen inovasyon kültürümüz ışığında geliştirdiğimiz yenilikçi yaklaşımlarla yurt dışında sektörümüzü ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Örneğin; KOBİ Bankacılığındaki yenilikçi bir yaklaşımımız ‘KOBİ’lerin Danışman Bankası’ ile Dünya Bankası’nın kuruluşu IFC tarafından tüm ülkelere referans gösterildik. Şimdi, KOBİ alanındaki bu ‘danışman banka’ yaklaşımımızı girişimcilerin inovatif projelerini işe dönüştürebilmelerine destek olmak için kullanıyoruz. Türkiye İnovasyon Haftası’nı düzenleyen TİM’in yanında stratejik partner olarak yer almaktan büyük bir gurur duyuyoruz” dedi. 
Dünyanın sayılı havayolları arasında yer alan, Türkiye’nin milli gururu THY de Türkiye İnovasyon Haftası’nın stratejik partnerleri arasında yer alıyor. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 104 ülkede 198 dış hat ve 40 iç hat olmak üzere 238 noktaya sefer düzenliyor. Bu uçuş ağı ile en çok uçuş ağı bulunan hava yolları listesinde dünyada 4. sırada yer alan THY, ayrıca uçulan ülke sayısı ile dünyada 1. sırada bulunuyor.

Dünyadan ve Türkiye’den yenilikçi fikirler, Türkiye İnovasyon Haftası’nda buluşuyor

Türkiye İnovasyon Haftası’nın yurt içi ve yurt dışından ses getiren konuşmacıları arasında şu isimler yer alıyor:

 • ‘Junior’ adı verilen Google’ın insansız aracının gelişmesine öncülük eden, robotik geliştirici, bilgisayar bilimi profesörü, eğitimci, programcı, Udacity’nin CEO’su ve kurucusu, Google Başkan Yardımcısı ve Fahri Araştırmacısı, Google X Kurucusu ve Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Profesörü Sebastian Thrun
 • İleride organ bağışı sorununu çözmeye yarayabilecek çalışmaları gerçekleştiren, 3D yazıcı ile yaşayan hücrelerle insan organı üretmeyi başarmış Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Atala
 • Obama’nın ilk başkanlık döneminde ABD Konseyi’nin Teknoloji Daire Başkanı olarak görev yapan Aneesh Chopra
 • SeymourPowell Eş Kurucusu ve Tasarım Direktörü Dick Powell
 • Ünlü ‘HOW’ (Nasıl) adlı kitabın yazarı ve LRN CEO'su Dov Seidman
 • Sosyal ve mobil teknolojiler, tüketici davranışları ve dijital pazarlama konularında uzman, Sosyal Veri Laboratuarı Direktörü ve Amazon.com Eski Baş Bilimadamı Dr. Andreas Weigend
 • Gelişmiş ileri teknoloji sektöründe, inovasyon konusunda 15 yıllık deneyimli bir araştırmacı ve antropolog, Intel laboratuarlarında Etkileşimsel ve Deneyimsel Araştırmalar Direktörü Dr. Genevieve Bell
 • Akıllı Ulaşım sistemleri, Yenilenebilir Enerji, Atık Yönetimi ve Karbon Piyasaları alanında seminer, bildiri ve yayınları bulunan RECYDIA A.Ş. Genel Müdürü Dr. Oğuz Can
 • Türkiye’de simite eski itibarını geri kazandıran Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur
 • Columbia Üniversitesi’nde Fizik ve Biyoloji Temelli Disiplinler Arası Araştırma Programları Yöneticisi, ABD’deki üniversitelerarası icat yarışmasında atomik çözünürlükte resim alabilen mikroskobuyla birinci olan Türk genci Özgür Şahin
 • Dünyanın en parlak 10 bilim adamı arasında gösterilen, UCLA’da Bio ve Nano-fotonik Laboratuarı Şansölye Profesörü Aydoğan Özcan
 • Mars’ta insan kolonisi kurmak için Mars Gezegeni’ne insanlı inişi düzenleyen Mars One Proje Ataşesi, Nobel Fizik Ödülü sahibi teorik fizikçi Prof. Gerardus’t Hooft
 • Polonya Sobieski Enstitüsü Petrol ve Gaz Enerjisi Uzmanı, Futurisk LLP Ortağı Grzegorz Pytel
 • Nam-ı diğer molekül adam, ABD’de bir öğretmenin profesyonel eğitim standartlarında alabileceği en yüksek ödül olan National Board Certification’ı almaya hak kazanan ve ABD tüm eyaletlerde iki kez yılın öğretmeni seçilen Jeffrey A.Wright
 • The Financial Times gazetesine göre markalaşma ve kimlik konularında dünyanın önde gelen uzmanı, Saffron Kurucu Başkanı, Marka ve Kurumsal Kimlik Danışmanı, CBE* Wally Olins
 • WMG Kurucusu ve Başkanı, CBE* Prof. Lord Kumar Bhattacharyya
İnovasyon Haftası sosyal medyada

Üniversiteler, liseler, Ar-Ge merkezleri, Teknoparklar başta olmak üzere ilgili bütün tarafların yer aldığı haftayı, www.turkiyeinovasyonhaftasi.com üzerinden akreditasyon yapan herkes ücretsiz olarak izleme fırsatı bulacak. Etkinliğe bizzat katılamayan inovasyon meraklıları ise www.timtv.com.tr,twitter.com/inovasyonTR, www.facebook.com/turkiyeinovasyonhaftasi ve www.turkiyeinovasyonhaftasi.com adresleri aracılığıyla organizasyonu takip edebilme şansını yakalayacak.

* Commander of the Most Excellent Order of the British Empire: İngiltere’nin yüksek onur unvanı -Britanya İmparatorluğu (onursal) Mükemmeliyet Önderliği Nişanı
 TİM Hakkında:
Türkiye İhracatçılar Meclisi, bölgesel ve sektörel bazda faaliyet gösteren 60 İhracatçı Birliğini, 26 ihracatçı sektörü, 57 bin ihracatçıyı ve İhracatçı Birlikleri'ne hizmet veren 13 Genel Sekreterliği ulusal ve uluslararası düzeyde temsil etmektedir. "Değişimi gerçekleştirmek, geleceği tasarlamaktır” vizyonu ile hareket eden TİM, ihracatın ve ihracatçının sorunlarının çözüm merkezi olmayı, kamu ve özel sektör kuruluşları ile ihracatçılar ve karar vericiler arasında koordinasyonu sağlamayı, ihracatçıları yurt içinde ve yurt dışında temsil etmeyi ve ihracatın geliştirilmesi yönünde politikalar oluşturmayı kendine görev edinmiştir. 1993 yılında kurulan TİM bu yıl faaliyetlerinde 20. Yılını kutlamaktadır. 2012 yılında Türkiye’nin ihracatı 152,5 milyar dolara ulaşmıştır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..